Julia485
18.08.14,18:41
Dobrý deň,

Po maminej smrti sme zdedili so sestrami dom po rodičoch, otec už nechcel aby sa potom opäť dom prepisoval, tak tú jeho polu nám už rozdelil, má už len právo na dožitie. Mladšia sestra tam už nebýva, len ja a staršia sestra s jej priateľom a ich synom, už si zariadili celý spodok ja mám vrch, no o kúpelku s wéckom sa delíme lebo je len jedna, čiže chodia hore. Otec už ľutuje že to prepisoval, sestra s jej priateľom sa správajú ako keby im patrilo úplne všetko, mňa chcú odtiaľ vyštvať, nemáme dobré vzťahy, nerozprávame sa, dokonca nás mňa a otca vykradli. Bývanie tam je strašné, chcela by som odtiaľ odísť ale mi je ľúto nechať tam otca samého, tiež povedal, aby som im to nenechala. Oni ten dom nepredajú, lebo tam majú perspektívu bývanie. Ja by som to však radšej predala, peniaze podelila a nech si ide každý po svojom, už ich nechcem ani vidieť, dosť sa nám už naubližovali. Sestrin priateľ nemá dobrú povesť a každý sa ho bojí, mám strach, aby nám neublížil. Môžete mi niekto poradiť čo mám robiť?
Mária27
18.08.14,16:55
Oni ten dom nemusia predať, ale od vás odkúpiť môžu. Nech si vezmú úver a vyplatia vás.
Ak nebudú súhlasiť, môžeš dať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Otcovi môžu tiež bremeno zrušiť a dať mu zaň náhradu - jednorazovú sumu alebo mesačne ako na nájomné.
Julia485
21.08.14,15:18
To si musím nájsť nové bývanie, keď sa im dostane že som dala návrh na súd na zrušenie a vysporiadanie spoluvlastníctva určite budú vyvádzať, aby nám ešte niečo nevymastili. Energie - elektrina, vada, plyn, dane, kom. odpad to všetko je na otca, platíme to my s otcom a sestra, ktorá má vlastnú rodinu občas prispeje smiešnou sumou 20,- eur. Opäť musím povedať, že nechcem do nich pichať, sestrin muž je agresívny a nebezpečný človek.
Katy a R
21.08.14,15:49
bývanie si budeš hľadať aj keď by sa dom predal cudzím? (píšeš, že to by ti vyhovovalo) - ve´d aj s otcom môžte odísť, ak je to naozaj také neznesiteľné.
Mária ti dobre poradila . Akú inú radu čakáš - keď sa neviete dohodnúť ? ..... jedine súd - a ten môže rozhodnúť, či sa dom predá a komu sa predá .. :confused:
Julia485
21.08.14,16:05
Až tak jednoduché ako sa ti to Kazy a R zdá to nieje. Kam asi pôjdeme, do podnájmu a im nechám celý dom? Každý predsa vie že na Slovensku je nevymožiteľnosť práva, súdy trvajú dlho, niekedy aj roky. Mimochodom, dom sa predať ani nemôže lebo sestrina čiastka je založená.
Katy a R
21.08.14,16:23
- však si za tie peniaze môžte kúpiť vlastné bývanie. (neviem, prečo by to malo trvať roky? - iba ak budeš odkladať návrh na súd).
ale fakt neviem, akú inú radu čakáš? toto píšeš- cit "... sestra s jej priateľom sa správajú ako keby im patrilo úplne všetko, mňa chcú odtiaľ vyštvať, nemáme dobré vzťahy, nerozprávame sa, dokonca nás mňa a otca vykradli. Bývanie tam je strašné, chcela by som odtiaľ odísť ale mi je ľúto nechať tam otca ..." a "..sestrin muž je agresívny a nebezpečný človek.."
Samozrejme - že najlepšia je vždy dohoda - tak sa dohodnite -že kto tam bude bývať - a za akých podmienok, resp ako sa vyrovnáte. Si rovnaká spoluvlastníčka - ako obidve sestry (aspoň tak to vyplýva z tvojho zadania) - máš rovnaké práva aj povinnosti.
Julia485
21.08.14,16:47
Sama neviem, čo spraviť čo radšej nespraviť asi je to strach z nich. Vždy je lepšie, keď sa môžem s niekym o tom porozprávať, poradiť, v každom prípade som prišla na nové informácie ohľadne tohto môjho problému a za to Vám ďakujem !!