dansvv
19.08.14,08:05
Chcela by som sa spýtať, či je to normálne, že právnik požaduje za právne služby, t.j. vybavenie reštitúcie a následný odpredaj pozemku tak, že z ceny predaného pozemku požaduje 20% ? Zdá sa mi to veľmi prehnaná suma a neviem či to z jeho strany nemôže byť neoprávnené obohacovanie.
ďakujem za názory
bjuty smis
19.08.14,06:13
on ťa nejako núti, aby ťa zastupoval ?
ak sa ti to zdá vela, vybavuj si to sám, alebo najdi niekoho lacnejšieho....ak je....
dansvv
19.08.14,06:19
vybavis mi to ?
Chobot
19.08.14,06:20
Žiadať môže. Ak nesúhlasíš, nájdi si iného právnika.

Otázne je tiež, aká je predpokladaná predajná cena pozemku. Ak je to 1000 EUR, tak odmena je primeraná.

Skús dať svoj návrh. Ak sa nedohodnete, môžete sa rozlúčiť.
Peggynka
19.08.14,06:25
Nie je to neoprávnené obohacovanie;zákon mu to umožňuje :eek: :

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vyhlaska-o-odmenach-a-nahradach-advokatov/
Podielová odmena
§ 7

(1) Podielová odmena sa môže dohodnúť vo forme podielu na hodnote veci, ktorá je predmetom konania pred súdom alebo iným orgánom, ak je výsledok tohto konania podľa okolností prípadu veľmi neistý a advokát o tom klienta poučil.

(2) Maximálna výška dohodnutej podielovej odmeny nesmie presiahnuť 20 % z hodnoty veci, ktorá je predmetom konania pred súdom alebo iným orgánom.
Peggynka
19.08.14,06:27
Niekde som čítala,že priemerná hodinová mzda právnikov je 66,- € :o
BXLmiami
19.08.14,06:30
No a presne o tomto tie peniaze sú.
dansvv
19.08.14,06:42
Toto som si zistila aj ja. Bohuzial ide o to, ze takuto nevyhodnu zmluvu uzatvorili nasi predkovia a bohuzial zmluvu sme zdedili a pravnik bez toho aby som ho urgovala, nic nevybavuje. Ako z toho z von ?
Tie hodinove ceny pravnikov su veru ovela vyssie
Peggynka
19.08.14,06:45
Tak si uprav otázku,lebo ja tomu nerozumiem...kto uzavrel zmluvu s právnikom?
http://www.porada.sk/t136671-vypovedanie-zmluvy-s-pravnikom.html
bjuty smis
19.08.14,06:47
jasné...za 25%.....
Peggynka
19.08.14,11:25
:eek:
Chobot
19.08.14,11:35
Ak vieš nájsť lacnejšieho právnika, tak si ho najmi.

Ak si to vieš zabezpečiť sama, tak to urob vo vlastnej réžii - ušetríš na právnikoch.

Ak nemáš iného právnika, ani so to nevieš srpaviť sama, tak budeš musieť za to platiť.
Peggynka
19.08.14,11:40
To zadanie je zavádzajúce - čítaj:
dansvv (Dnes 09:42) Toto som si zistila aj ja. Bohuzial ide o to, ze takuto nevyhodnu zmluvu uzatvorili nasi predkovia a bohuzial zmluvu sme zdedili a pravnik bez toho aby som ho urgovala, nic nevybavuje. Ako z toho z von ?
Tie hodinove ceny pravnikov su veru ovela vyssie
"Zdedila" zmluvu s právnikom :D
Mária27
19.08.14,17:00
Tak akú odmenu máte dohodnutú - hodinovú alebo podielovú? Pozri § 2 zákona (čo ti dala odkaz naň Peggynka).
AmmiS
20.08.14,19:27
Zabudlo sa na jedno veľmi podstatné ustanovenie v zákone o odmenách a náhradách advokátov a to § 8. Takto dohodnutá podielová odmena patrí advokátovi len vtedy, ak mal plný úspech vo veci.


(1) Advokát má právo na dohodnutú podielovú odmenu len za predpokladu, že klient, s ktorým sa dohodol na poskytnutí právnych služieb za túto odmenu, mal plný úspech vo veci.

(2) Ak sa skončí konanie uvedené v § 7 len čiastočným úspechom klienta, advokát má právo na pomernú časť dohodnutej podielovej odmeny.

(3) Ak nemal klient ani čiastočný úspech vo veci, advokát má právo požadovať od klienta iba náhradu hotových výdavkov.


Takže advokát asi vie, čo robí a ako to bude riešiť aby predmet sporu, ktorý patril vašim predkom (a pre ktorých zjavne cena nehnuteľnosti bola väčšia ako peniaze), sa vám v rámci tohto konania vrátilo... Vzhľadom na zložitosť prípadov (reštitučných) a na ich hodnotu (nie vždy len finančnú), je podľa mňa odmena určite nie neoprávnená. A ak sa vám to nezdá, vždy si môžete zvoliť iného advokáta.

Taktiež advokáta môžete písomne požiadať o súhrn doteraz vykonaných úkonov v právnej veci vašich predkov, práve vzhľadom k tomu, že došlo k zmene účastníkov konania, aby ste dali najavo, že máte záujem pokračovať, alebo že sa na základe takého oznámenia rozhodnete, či budete ďalej pokračovať (s dotyčným advokátom).
dansvv
04.03.15,11:36
aj zmluvy sa dedia, to je novinka asi pre niekoho :)