Peter.B
19.08.14,08:31
Ahojte, chcel by som sa opýtať, či nám viete poradiť s nasledovnou otázkou.
Po manželkinej mame sme zdedili dom, ktorý je v radovej zástavbe a medzi nami a nasledujúcim domom, je cca 5m prechod.
Ešte dávno, prišlo UPC a postavilo rozvodnú skriňu vo vnútri nášho pozemku za plotom. Skrinka sa nachádza na strane, kde náš pozemok susedí s prechodom medzi domami, to znamená, že ak by ho postavili 1/2 metra do ľava, skrinka by stála pri našom plote, ale z vonkajšej strany - nie na našom pozemku.
Keď sme UPC na to upozornili, odpoveď došla mierne arogantná, že čo chceme, že na základe zákona o telekomunikáciách si môžu postaviť skrinku kde sa im hodí, trebárs aj na našom pozemku a bez nášho povolenia a že ich musíme na náš pozemok púšťať, kedy to uznajú za vhodné....
...pozeral som sa na zákon a ja som ho pochopil tak, že ak situácia nedovoľuje inak, môžu postaviť na mojom pozemku rozvodnú skriňu, ale v tomto prípade šlo o to, že takto majú svoju skriňu za našim plotom.
Zaujímalo by ma, či rozvodné skrine sú zakreslené niekde, kde si môžem skontrolovať, či spravili to, čo majú a čo vlastne môžem robiť? ...podľa nás došlo k zneužitiu zákona. Skrinku na pozemku nechceme, okrem toho tam rástol strom, ktorý síce zrezali, ale z koreňov neustále vyrastajú výhonky, ktoré pracne dolujem zo zeme a v tom, aby som to raz poriadne vykopal mi bráni skrinka a káble, ktoré vedú zo skrine.
Za akúkoľvek radu vopred ďakujem.
Chobot
19.08.14,07:05
No nezdá sa mi, že by si SÚKROMNÝ vlastník akejkoľvek siete mohol umiestňovať svoje zariadenia na cudzie pozemky alebo nehnuteľnosti.

V našej bytovke sme prenajali strechu jednému telefónnemu operátorovi - a museli sme mu dať súhlas - bez neho nemohol tie zariadenia tam umiestniť.

Teraz chce iný (internetový) poskytovateľ zaviesť svoje siete do nášho objektu a bez nášho súhlasu nevyvŕta do steny ani dieru.

Oni sa asi odvolávajú na § 69 ods. 1:

(1) Podnik, ktorý poskytuje verejnú sieť, je vo verejnom záujme a v nevyhnutnom rozsahu oprávnený:
a) zriaďovať a prevádzkovať verejné siete a stavať ich vedenia na cudzej nehnuteľnosti,

Ale budovanie rozvodu súkromnej káblovej televízie nie je verejný záujem! To by si každý mohol založiť firmu s káblovou televíziou a mali by sme prekáblovanú celú republiku.

Alebo podaj návrh na súd, aby to odstránili, ak si im nedal na to súhlas, alebo ak nedodržali všetky podmienky uvedené v tom § 69. Treba však rátať s tým, že ak prehraješ, bude ťa to niečo stáť. Prečítaj si ten § 69 celý, možno ti bude výhodnejšie žiadať finančnú náhradu za umiestnenie (ak ešte neuplynul rok od umiestnenia).
Peter.B
19.08.14,07:43
To je presne tá časť na ktorú sa odvolávali. v podstate, aj keby do tejto skupiny spadali, postavenie skrinky na našom pozemku nebolo nevyhnutné, pretože o pol metra ďalej by už boli mimo nášho pozemku.
Mám pocit, že tu bola ústa dohoda medzi mamou manželky a robotníkmi, ktorý skrinku osádzali, ale žiaden papier a ani odškodné nebolo riešené.
Keď sme sa nasťahovali, bol tu pustený signál myslím, že jej načierno zapojili signál, pretože keď sme sa presťahovali, všetko tu fungovalo, my sme však zrušili digitálnu televíziu a máme od nich iba internet a chvíľu im trvalo, kým zistili, že signál sem je zapojený - ale to nás netrápi u nás doma pozerá televízor iba syn a aj to nanajvýš Duck Tv, ja sem-tam TA3 a Discovery a na to naozaj nepotrebujeme digitálnu TV.
Ďalej v tom istom zákone sa píše aj o tom, že zriaďovateľ je povinný požiadať o stavebné povolenie atď, neviete náhodou, či rozvodná skrinka sa zakresľuje do katastrálnej mapy? ...teoreticky ak sa na ňu žiada stavebné povolenie, je to stavba a mala by byť uvedená v katastrálnej mape a taktiež rozvody by mali byť zakreslené a na pozemku ťarcha, alebo ako sa to volá, aby nedošlo k tomu, že mi dovolia postaviť na pozemku napríklad garáž a keď začnem kopať základy, seknem im káble...
sosak
19.08.14,08:18
To že v dome bol signál UPC, tak určite sa svokra dohodla s pracovníkmi UPC. Spočítaj si, koľko by stálo zapojenie a mesačné platby za dobu, čo je tam rozvodná skrinka. Finančnej náhrade sa nevyrovná užívanie signálu UPC, to je ale mimo témy. V podstate nevieš, či svokra nepodpísala dohodu o umiestnení ich skrinky, za odber signálu.
Peter.B
19.08.14,08:29
Na to sme sa pýtali hneď, oni ani v systéme nemali zaznamenané, že tam je signál.
Dokonca nám pracovník vysvetlil, že ak by bola dohoda, bolo by to v systéme uvedené, čiže dohoda určite nebola, nie písomná.
...ja nechcem ich peniaze, mne by sa páčilo, keby si tú skrinku z môjho pozemku premiestnili o 1/2 metra ďalej do uličky, okrem toho sa im tá skrinka rozpadá a vyzerá strašne a chcem tam do budúcna postaviť prístrešok pre auto.
Ďalšia vec ma straší, že sa oháňajú tým, že na pozemok môžu vstupovať, kedy oni potrebujú, aj keď nebudem doma (je to na základe zákona) - a toto teda nechcem.
clen
19.08.14,09:52
rozvody sú inžinierska stavba a tá sa "spravidla" do katastra nezapisuje, ale stavebné povolenie na to treba, to by malo byť uložené na obci, skús oň požiadať podla zakona o slobodnom pristupe k informaciam alebo podla § 23 ods. 2 správneho poriadku....verejný záujem je tu otázny, ale možno dal predchádzajúci vlastník na stavbu súhlas...
Peter.B
19.08.14,10:52
ďakujem, skúsim