radorybar
18.10.04,11:06
Ako vidno z nazvu temy, zaujima ma, ci budem platit dan z prijmu v takomto pripade:

Pred dvoma rokmi mi zomrel otec.
Pred rokom bolo dedicke konanie, v ktorom som zdedil auto (osvedcenie o dedictve).
Auto je este stale v technickom preukaze napisane na otca.

Ak auto teraz predam, budem platit dan z prijmu (Viem ze ta sa plati ak predam auto do 1 roka od jeho nadobudnutia) ?

Da sa previest taketo auto priamo na tretiu osobu (kupca), alebo ho musim najprv previest na seba?

Vdaka za rady
Palino
18.10.04,10:12
Príjem z predaja hnuteľných vecí, keď neboli zaradené do podnikania, je od dane z príjmu oslobodený (viď § 9, ods. 1) písm. d). Takže z príjmu za predané auto neplatíš daň.
S tým prevodom na tretiu osobu veru neviem, myslel by som, že asi treba urobiť prevod na Teba?
Danielle369
18.10.04,10:39
Tak isto to prebiehalo u nás v rodine,otec zomrel,auto zdedila moja mama.

Najprv sme prepísali auto na mamu,a potom sme ho mohli predať.
radorybar
19.10.04,06:17
OK. Vdaka. Dufal som sice, ze to nebude treba, ale co uz.
AlaNR
19.10.04,06:35
Ja som tiež zdedila po otcovi auto. Na základe osvedčenia o dedičstve som išla na dopr.inšpektorát a prepísali to na mňa. Či sa za to platilo, to si presne nepamätam, ale myslím, že to bolo zdarma. Dokonca som ani nemusela čakať v rade, pretože to robili inde, ako značky a pod.
Samozrejme som ale pred tým musela mať aspoň návrh na zákonnú poistku. A auto muselo byť "okuknuté" policajtom na parkovisku.
Kessa
19.10.04,09:07
- čo sa týka dane z príjmu pri predaji auta, súhlasím s Palinom
- prevod na tretiu osobu: je nutný najprv prepis na dediča, t.j. po ukončení
dedičského konania notár vydá osvedčenie o dedičstve, ktoré je potrebné po uplynutí
15 dní (čo je lehota na odvolanie) opatriť pečiatkou právoplatnosti na príslušnom
súde a potom ísť to auto prepísať na dopravné odd. PZ na meno dediča. Až potom je
možné auto previesť na ďalšiu osobu.