Gard
20.04.06,09:31
Chcel by som sa informativne spytat. Je mozne si dat postavit byt na spolocnost ako sidlo firmy a tento potom postupne odpisovat ? Budovy sa odpisuju myslim na 40 rokov. A ked by som ho napr. po 10-tich rokoch chcel do vlastnictva odkupit alebo by sa splo. (s.r.o.) zrusila, tak by potom bolo treba ten byt napr. za 3 mil. zahrnut do zakladu dane ..... alebo je to inak ?
sway
20.04.06,07:45
Chcel by som sa informativne spytat. Je mozne si dat postavit byt na spolocnost ako sidlo firmy a tento potom postupne odpisovat ? Budovy sa odpisuju myslim na 40 rokov. A ked by som ho napr. po 10-tich rokoch chcel do vlastnictva odkupit alebo by sa splo. (s.r.o.) zrusila, tak by potom bolo treba ten byt napr. za 3 mil. zahrnut do zakladu dane ..... alebo je to inak ?

toto je veľmi vážne rozhodnutie !!!
- odpis je 20 rokov
- nájom a poplatky energií sú oveľa väčšie sko pri osobnom vlastníctve občana
- treba ho vyňať - myslím sa to volá bytový fond a vybaviť všetko ohľadom bytu, že bude využívaný len na podnikanie
- pri odkúpení by sa samozrejme firma paltila daň z príjmu za predaj majetku

ak som niečo zabudla - doplňte ma prosím...;)
Gard
20.04.06,08:25
Tie 3 mil. by sa teda za tych 20 rokov rovnomerne odpisali za kazdy rok pomerna cast ? Ako sa potom urcuje zostatkova hodnota na odkupenie. Keby to bola trhova cena, tak by to potom o 20 rokov bola mozno este vyssia suma ako tie terajsie 3 mil. Alebo by uz bol opotrebovany a odpredany len za nejaky uctovny zostatok ? Predpokladam, ze v takomto byte by sa okrem podnikania "mohlo" aj byvat.
sway
20.04.06,08:33
Tie 3 mil. by sa teda za tych 20 rokov rovnomerne odpisali za kazdy rok pomerna cast ? Ako sa potom urcuje zostatkova hodnota na odkupenie. Keby to bola trhova cena, tak by to potom o 20 rokov bola mozno este vyssia suma ako tie terajsie 3 mil. Alebo by uz bol opotrebovany a odpredany len za nejaky uctovny zostatok ? Predpokladam, ze v takomto byte by sa okrem podnikania "mohlo" aj byvat.

Ano zostatkova cena bude malá, ale pri odkúpení veru neviem , či nemusí byť odhadca - a to by nebola malá suma.
No neviem aby Ťa to nevyšlo drahšie ako si predstavuješ..., hlavne réžia v dobe využívania na podnikanie. fakt je to omnoho nákladnejšie, platí sa daň z nehnuteľností, poplatky plyn, voda...., no rozhodni sa , ale najskôr by som si všetko zistila na prísl. úradoch - držím palec ;)