MartinSvist
19.08.14,19:35
Zdravim, Viem že sa totu už zoparkrat preberalo, no asi nie z pohladu programatora. Rad by som vedel (slovne) ako funguje registracna pokladna (akym sposobom pracuje). Pre lepsiu predstavu z akeho pohladu by som potreboval odpoved si predstavte, ze mate obchod / restauraciu a registracna pokladnica ako zariadenie neexistuje a vsetky ukony co robi musite urobit rucne vy. Od momentu ked k vam pride zakaznik s objednavkou az po uzavierku. Nie som uctovnik, takze neviem ani ako by mala fungovat uzavierka, takze by som ocenil vysvetlenia hodne laika :). Pripadne odkazy na vhodne zdroje, ktore clovek pochopi aj bez absolvovania ekonomickej fakulty (Ani programatori co taketo programi robia nie su uctovnici).

Dalsia otazka: Pokial ma obchod / restauracia registracnu pokladnicu vo forme PC, tak cela zostava, ktora je zo zakona potrebna je PC s programom + fiskalna tlaciaren? Ak ano, kam sa uklada hotovost z predaja? Pri klasickych pokladniach existuje na to vycleneny priestor. Toto nepodlieha nejakemu zakonu?

Posledna otazka: Musi byt takyto softver certifikovany? Ak ano ako sa taky certifikat ziskava? Tento certifikat sa vztahuje iba na modul pokladne? Pokial by softver tvoril aj modul skladoveho hospodarstva a objednavok?

Chcel by som sa ako programator zdokonalit a takuto pokladnu + sklad a objednavky (cize informacny system) naprogramovat (takato prax mi moze pomoct ako referencia do CV). Dakujem
misoft
19.08.14,17:49
V krátkosti: PC = klasický, má nainštalovaný softvér, samozrejme certifikovaný.
K nemu sa pripojá periférie: peňažná priehradka (softvér bude mať i podprogram na jej ovládanie)
http://eshop.elcom.eu/images/catalog-fullsize/13/2/cd-400-zasuvka-s-vnutrom-cierna.jpg
tlačiareň (tiež aj fiškálna tlačiareň)
http://www.registracne-pokladnice.com/sub/registracne-pokladnice.com/images/shop-active-images/tm-u220-2.jpg
Zároveň sa k PC pripojí i fiškálny modul (prípadne sa namontuje do skrine PC)
http://img.datacomp.sk/fiskalny-modul-hates-3-2-002-fh-rs_i40987.jpg
z ktorého budú dostupné akurát konektory pre pripojenie.

Všetko - čo sa týka objednávky, účtovania, uzávierky a pod. je vecou samotného programu. Tieto účtovné softvéry majú rôzne programové moduly. Samozrejme - všetko je certifikované.


Ty ako programátor takéhoto softvéru by si musel dokonale poznať nielen programovanie, ale i základy účtovania, skladového hospodárstva a pod. Je to dosť zložitý komplex prepojení a často na takýchto softvéroch robia firmy a kopa ľudí - sám by si možno naprogramoval jednoduchý program, ale bez znalostí ostatného - akurát tak na predaj niečoho malého.

Samozrejme - program by musel prejsť certifikáciou.....
MartinSvist
09.09.14,06:33
Dakujem za info. Este mam jednu otazocku. ako je to v pripade zariadenia ako je napr. fiskalna tlaciaren s modulom VAROS FT4000. Ako som sa docital v programatorskom manualy k tomuto produktu o vsetky legislativne zalezitosti sa stara samotne zariadenie ktore z PC dostava pomocou parametrov iba zakladne udaje. Tiez to ma schopnost odfiltrovat nerelevantne udaje, takze blocky vytlacene tymto zariadenim plne splnaju zakon. Toto zariadenie samo pocita dph, robi uzavierky denne a aj priebezne. Je teda aj v takomto pripade potrebne mat certifikovany software na PC?
misoft
09.09.14,08:41
Fiškálny modul je hardware - čiže dodatočné zariadenie. Preberá údaje z programu. Stará sa o úschovu potrebných dát, vytlačenie dokladov podľa špecifikácie MF. Ale i ten program, ktorý dodáva mu dáta, musí spĺňať požiadavky certifikácie. Inak by síce správne plnil svoju funkciu, ale mohol by dostávať nesprávne údaje -teda legalizovať by nelegálne.
MartinSvist
09.09.14,08:43
A da sa niekde najst oficialny zoznam poziadaviek ktory musi takyto SW splnat aby certifikaciou presiel?
misoft
09.09.14,09:22
Vyhľadaj - certifikácia software.....
Maros999
05.06.15,09:30
Zaujimalo by ma o akej certifikacii je rec, pretoze ani jeden softver nema specialnu certifikaciu na to, aby mohol s pokladnou pracovat. Certifikovana musi byt pokladna. Jedinu certifikaciu co par programov ma, je certifikat o kompatibilite od vyrobcu tlaciarne, pokladne a podobne, aj to len ako podporu predaja a akoze nejakych zaruk. Takze otazka, kto teda akoze certifikuje ten softver?
misoft
05.06.15,15:32
Logicky - ten, kto berie DPH. Daňováci. Štátna správa. Tá predsa musí autorizovať SW, aby spĺňal daňové zákony SR.
Pre spolupráci s OS - niekedy M$ pýta svoj certifikát, ak je to dielom ich mozgov - pretože je to SW tretej strany - OS je to jedno.
Maros999
06.06.15,19:23
No, logicke na tom nie je vobec nic. Ziaden danovak nikdy necertifikoval ziaden softver, ani pre pokladnice, ani na vystavovanie faktur ci uz platcu alebo neplatcu DPH. Netreba sirit bludy, nic ako certifikacia uctovneho softveru neexistuje, ci uz sa budeme bavit o pokladniach, pokladniciach, fiskalnych tlaciarnach, fakturacii alebo skladoch. Certifikuje sa len hardware klasicky na CE a po tejto certifikacii sa HW certifikuje na DU, kontroluje sa ci splna poziadavku zakona o vystaveni pokladnicnych blokov a vystavuje sa certifikat. Bez tohoto sa neda pokladna...prihlasit na FU.

Certifikat co si pyta microsoft od inych programov je certifikat doverihodnosti, ak je teda myslene toto, nic ine a inokedy system neriesi, len doveryhodnost aplikacie a jedna sa nie o certifikaciu, ale certifikovany podpis, softverovy certifikat za nie male peniaze.
misoft
06.06.15,20:41
Náš pravdu - nie daňováci - colníci. Moja chyba.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-289#p4 §4, §4b
Maros999
07.06.15,18:27
jj, ale riesi sa len zariadenie, softvér ktorý posiela dáta do pokladnice nikoho nezaujíma. Da sa povedat ze u niektorych pokladnic sa posiela len nazov, cena s dph a pocet kusov. Zaklad si z ceny s dph pocita pokladnica sama rovnako ako samotnu DPH, co vedie k rozdielom a programatorom pekne lezie na nervy. :D