tina18
19.08.14,22:21
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu. Od 1.9. 2014 sa nám mení zamestnávateľ. Pôvodná firma nás presúva delimitáciou aj nám dali oznámenie mesiac dopredu (nikto ju nepodpísal), ale nikomu nedali na vyber, keďže par ľudí chcelo skončiť a neprestúpiť pod nového zamestnávateľa, ale samozrejme aj s odstupným keďže tam robíme už 11 až 12 rok. Pôvodná firma sa snami ani nebaví ,že keď chceme tak si mame dať výpoveď sami, ale bez odstupného. Nový zamestnávateľ nás síce berie zo všetkými právami a povinnosťami, ale nám oznámil, že v polovici septembra nás budú prehadzovať podľa ich uváženia čiže nám znížia funkcie a že sa budú robiť dodatky typu dve funkcie. Navyše bol konkurz na naše miesta podľa nich akože prijímajú ďalších ľudí. Dokonca sa nehanbili povedať že s ich strany padnú aj nadávky. Ja by som chcela skončiť s pôvodnou firmou aby mi dali odstupne, ale neviem ako postupovať. Mám nejaké možnosti ako ukončiť PP v pôvodnej firme aj s odstupným? Mam písomne reagovať ešte doterajšiemu zamestnávateľovi keďže nekomunikuje sám? To mi povedal nový zamestnávateľ, že im mam napísať, ale neviem čo. Prosím poraďte mi ako mam postupovať. Nič som nepodpísala ani starej ani novej firme, pre istotu. Predpokladám že, odmietnuť nastúpiť pod nového bude asi nesúhlasenie a nedostanem nič. Ďakujem (prosím prosím)
bombosko
22.08.14,08:25
pozrite § 29a Zákonníka práce. ak nesúhlasíte a majú sa Vám zmeniť podmienky PZ, tak sa PP považuje za skončený dohodou z dôvodu § 63 ods. 1 písm. b) ku dňu prevodu plus bude Vám patriť odstupné.
ivka70
22.08.14,09:19
Ak firma prebera vsetky prava a povinnosti povodnej firmy, je to ako keby ste pokracovali v povodnej firme
Mate na vyber 2 moznosti:
- Prijat ponuku pokracovat v povodnej praci, pricom nova zmluva musi mat rovnake alebo lepsie podmienky ako povodna zmluva, PP v povodnej firme formalne konci dohodou
- neprijat ponuka a ukoncit PP v povodnej firme dohodou (alebo vypovedou zo strany zamestnanca)

Ani v jednom pripade nemate narok na odstupne presne tak ako by ste ho nemali, keby povodna firma pokracovala dalej bez zmeny. Tiez by ste nemohli prist a povedat ,chcem ukoncit PP s odstupnym, lebo by nan nebol zakonny narok.

Ine by bolo, keby vam nova firma nevedela alebo nechcela ponuknut rovnake zmluvy ako mate. Potom sa da ukoncit PP aj s odstupnym. Tento pripad ale u vas nie je.
Co sa tyka dalsich zmien, ktore este len predpokladate po zmene firmy, to musite riesit potom, kazdopadne akakolvek zmena pracovnej zmluvy moze byt urobena len so suhlasom oboch stran, s dodatkom o znizeni funkcie ci platu a pod. nemusite suhlasit. Potom vam moze dat novy zamestnavatel aj vypoved kvol izruseniu prac. miesta - akle uz s odstupnym.

Prepokladam, ze firma od teba ocakava vyjadrenie, ze nechces nastupit do novej. ale ako hovorim, to neznamena, ze ti narok na odstupne vznika.
bombosko
22.08.14,09:34
tak napíšte ako by ste postupovali Vy
bombosko
22.08.14,10:05
OK. Vychádzala som z predpokladu, že už pri prevode pani zmenili podmienky PZ. ale musím teraz nesúhlasiť zase ja. píšete, že PP v pôvodnej firme končí dohodou. pri prechode práv nedochádza ku skončeniu pracovného pomeru u jedného zamestnávateľa a vzniku nového pracovného pomeru u nového zamestnávateľa. Zamestnanci neuzatvárajú dohodu o skončení pracovného pomeru u pôvodného zamestnávateľa a novú pracovnú zmluvu u zamestnávateľa preberajúceho. nový zamestnávateľ by mal však pre právnu istotu zamestnanca predložiť dohodu o zmene PZ, v ktorej by už on figuroval ako nový zamestnávateľ, prípadne uviesť tie zmeny PZ, pri ktorých by nastavil lepšie podmienky než boli platné doteraz
ivka70
22.08.14,10:07
Dohoda s prechodom prav a povinnosti je v podstate len formalne ukoncenie prac. pravneho vztahu u povodneho zamestnavatela .... ktory by nejako formalne skoncit mal ...
Dohoda o zmene prac. zmluvy pre noveho zqamestnavatela nemoze byt, lebo novy zamestnavatel musi dat novu zmluvu, ta sa bude ale odkazovat na zmluvu o prechode prav a povinnosti medzi starou a novou firmou. Nemoze menit nieco, co nezalozil ....
bombosko
22.08.14,10:18
podľa Vášho názoru sa ale míňa opodstatnenosť prechodu práv a povinností v Zákonníku práce. a v tomto ustanovení sa uvádza, že PPV prechádzajú z jedného na druhého zamestnávateľa, takže opodstatnenosť vystavovania novej PZ nie je. na to je uvedené v §29, že mám oznámiť zamestnancom, že nastáva prechod práv a povinností. ja s nimi nekončím PP, plynule prejdú k novému zamestnávateľovi. len pre právnu istotu zamestnanca sa to tak v praxi robí, že je dohodu o zmene PZ informovaný o novom zamestnávateľovi. a zároveň na ZP a SP posielam zoznamy zamestnancov, ktorí prechádzajú, odhlasuje sa pôvodný zamestnávateľ. ak by to bolo tak ako píšete zákonodárca by to upravil v tomto ustanovení a zadefinoval by povinnosť ukončiť jeden PP a uzatvoriť nový PP, ale ako hovorím, tým by nebola naplnená pointa prechodu práv a povinností.
ivka70
22.08.14,11:02
Opodstatnenost novej pracovnej zmluvy je a velka, zamestnanec nemoze mat pracovnu zmluvu neexistujucej firmy a este na tu odvolaci dodatok novej firmy.
Na to je ta zmluva o prechode prav a povinnosti, na ktoru sa tieto dokumenty odvolavaju.
Ale urcite zamestnanci novu zmluvu musia dostat od novej firmy.
bombosko
22.08.14,13:01
ale zamestnancom nezaniká PP. PZ zostáva zachovaná. stále ide o jeden PPV, do ktorého iný zamestnávateľ vstúpil. to je pointa prechodu práv a povinností. PP k doterajšiemu zamestnávateľovi nekončí a k preberajúcemu nevzniká nový PP. keď chcete skončiť so starým § 60, tak čo potom situácia, že zamestnanec nebude súhlasiť??? ale pri prechode práv nepotrebujeme súhlas zamestnanca, len sa mení hlavička zamestnávateľa.
Zuzanka_ba
22.08.14,14:13
Chceš povedať, že po dni ukončenia činnosti starého zamestnávateľa je pracovná zmluva neplatná?? A zamestnanec teda nemá žiadne povinnosti (pracovať u nového zamestnávateľa) ani žiadne práva?? Lebo práva aj povinnosti predsa vyplývajú z uzavretých a platných zmlúv.
Podstata prechodu práv a povinností je v tom, že zamestnancovi PP trvá (t.j. nekončí sa so starým a nie je uzatváraný nový s preberajúcim zamestnávateľom) Ukončenie PP má vplyv napr. na rozhodujúce obdobie pri PN/materskej, na odstupné či odchodné, atď, atď, takže aj pre zamestnanca je to podstatná náležitosť.
Ak sa nebudú meniť podmienky, viď § 29 a § 29a, zamestnanec má povinnosť pracovať u preberajúceho zamestnávateľa. Žiadna nová pracovná zmluva za tým účelom nie je uzavretá. Uzavretie pracovnoprávneho vzťahu je predsa obojstranný akt, tu však len bez prerušenia prešli práva aj povinnosti na inú FO alebo PO zamestnávateľa.
Čo je napísané na hlavičke zmluvy je náležitosť, ktorá bola vyriešená prechodom práv a povinností.
Zamestnanec má zmluvu so starým zamestnávateľom a písomnú informáciu od neho podľa § 29, čo je podľa mňa postačujúce. Ak by sa mali vykonať nejaké zmeny, samozrejme sa do dodatkov/dohody o zmene pracovných podmienok uvedú už údaje nového zamestnávateľa.
Zuzanka_ba
22.08.14,14:25
"Nový zamestnávateľ nás síce berie zo všetkými právami a povinnosťami, ale nám oznámil, že v polovici septembra nás budú prehadzovať podľa ich uváženia čiže nám znížia funkcie a že sa budú robiť dodatky typu dve funkcie. Navyše bol konkurz na naše miesta podľa nich akože prijímajú ďalších ľudí. Dokonca sa nehanbili povedať že s ich strany padnú aj nadávky."

Zatiaľ je to len také vyhrážanie sa. Žiadne dodatky nie si povinná podpisovať, nemôžu ti prideliť dvakrát viac práce alebo znížiť mzdu svojvoľne.

Navrhol ti nový zamestnávateľ nejaké zmeny, čo sa týka pracovných podmienok, písomne? Predpokladám, že písomne ti nedali nič. Preto si ani nemohla to "nič" odmietnuť a tým získať ukončenie PP podľa § 29a s odstupným.

Odporučila by som, ak máš za cieľ získať odstupné, pokračovať v PP, a nechať na novom zamestnávateľovi, aby si vymyslel príhodný dôvod (nadbytočnosť?), prečo ťa vyhodiť.

Ak chceš len ukončiť PP, môžeš navrhnúť ukončenie dohodou, do 31.8. ešte so starým a od 1.9. novému zamestnávateľovi, vyzerá to, že by radi vyhoveli, avšak v tom prípade by nárok na odstupné nevznikol.

Doplnenie: pozrela som ešte tvoju predchádzajúcu otázku, čo sa týka tejto situácie. Tento nový zamestnávateľ si podľa všetkého nemyslí, že naňho prešli všetky práva aj povinnosti (alebo sa tak tvári), ak sa rozhodneš zotrvať a zabojovať o odstupné, počítaj s tým, že bude trvať nejaký čas, kým ho uvidíš (v najhoršom prípade sa budeš s touto firmou súdiť). Ak je tvojou prioritou skončiť pracovný pomer, nie je nič ľahšie ako navrhnúť ukončenie dohodou, a to buď starému alebo novému zamestnávateľovi.
Z toho, ako vám dávali vyplňovať dotazníky, mám zmiešané pocity.
tina18
22.08.14,21:18
Dakujem velmi velmi a ako by to mohlo dopadnuť keby som ostala na PN ešte v povodnej firme. Nova by ma tiež musela prevziať so vsetkym ci by mali pravo ma odmietnuť. Je to s nimi ťažke robia si s nami čo chcu a to spravanie je neunosne ako s ......este raz dakujem
Zuzanka_ba
23.08.14,13:36
pri ich prístupe ťažko povedať, čo urobia, netrúfam si predpokladať. Ak by si bola PN, tak prvých 10 dní ti platí zamestnávateľ náhradu príjmu a ďalšie dni platí nemocenské Sociálna poisťovňa.
PNka nemá vplyv na to či prechádzaš do novej firmy.
bombosko
25.08.14,11:15
ivka70 - posielam Vám výňatok z rozsudku, ktorý potvrdzuje mnou napísané - 3CoPr/18/2012: Nebol dôvod uzatvárať
pracovnú zmluvu medzi žalobkyňou a nájomcom, ktorý dňom 01. 01. 2011 vstúpil do pracovnoprávneho
vzťahu so žalobkyňou ako zamestnávateľ. Nebol dôvod pracovný pomer žalobkyne so žalovaným
skončiť, keďže došlo zo zákona k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov zo
žalovaného na nájomcu J. E..