martinablava
19.08.14,22:51
Sme novovzniknuté OZ, zatiaľ sme len traja zakladajúci členovia, ktorí tvoria radu. ďalším orgánom je členská schôdza. Ako fyzická osoba, ktorá môže konať za zakladajúci výbor, som uvedená ja. Kto je v tomto prípade štatutárnym zástupcom, ak nemáme predsedu, ani nemienime mať, pretože najvyšším orgánom je členská schôdza?

Ďakujem.
Mishok
20.08.14,04:03
Registrácia a vznik združení
§ 6
(1) Združenie vzniká registráciou.

(2) Návrh na registráciu môžu podávať najmenej traja občania, z ktorých aspoň jeden musí
byť starší ako 18 rokov (ďalej len "prípravný výbor"). 1) Návrh podpíšu členovia prípravného
výboru a uvedú svoje mená a priezviská, rodné čísla a bydliská. Ďalej uvedú, kto z členov
starších ako 18 rokov je splnomocnencom oprávneným konať v ich mene. K návrhu pripoja stanovy vo
dvoch vyhotoveniach, v ktorých musia byť uvedené:
a) názov združenia,

b) sídlo,

c) cieľ jeho činnosti,

d) orgány združenia, spôsob ich ustanovovania, určenie orgánov a funkcionárov oprávnených konať v
mene združenia,

e) ustanovenia o organizačných jednotkách, pokiaľ budú zriadené a pokiaľ budú konať vo svojom
mene,

f) zásady hospodárenia.

(3) Pokiaľ stanovy neurčujú niečo iné, koná v mene združenia až do vytvorenia orgánov
uvedených v odseku 2 písm. d) prípravný výbor.



Čiže ty musíš určiť kto je oprávnený konať... ak ste to neuviedli tak by Vás nemali zaregistrovať
upchpp
20.08.14,04:38
a kto bude navonok zastupovať OZ? podpisovať zmluvy, vybavovať rôzne veci - daňové priznania, účet v banke...
preto musí byť štatutár - predseda..
a v stanovách musí byť uvedené, kto je štatutár....
martinablava
20.08.14,08:31
Ďakujem Vám za odpoveď. Splnomocnencom prípravného výboru som ja. Avšak ako orgány združenia nemáme predsedu, podpredsedu, atď, ale členskú schôdzu a radu. Čiže je potrebné zvoliť niekoho z rady (tj z prípravného výboru) za štatutárneho zástupcu? Ďakujem.

b) Rada
(1) Rada zabezpečuje činnosť združenia medzi jednotlivými členskými schôdzami. Má troch členov.

(2) Rada koná v mene združenia vo všetkých veciach. Na platnosť právneho úkonu je potrebný súhlas aspoň dvoch členov rady.

(3) Rada sa schádza podľa potreby, minimálne však raz ročne.

(4) Rada môže byť volená a odvolaná na členskej schôdzi dvoma tretinami všetkých členov združenia.
martinablava
20.08.14,08:36
Ďakujem. V stanovách máme ako orgány radu a členskú schôdzu (viď môj komentár vyššie) a za prípravný výbor som oprávnená konať ja. Čiže vzhľadom k tomu, že prípravný výbor je aktuálne súčasne aj radou, zvolíme niekoho spomedzi nás...? Vďaka.
Mishok
20.08.14,08:37
Nie som si isty ale:

Rada koná v mene združenia vo všetkých veciach. Na platnosť právneho úkonu je potrebný súhlas aspoň dvoch členov rady.

osobne to chapem tak ze budu podpisovat aspon dvaja clenovania (ako ako napr. pri spolocnom konani konatelov)

A ano casto sa vyzaduje zapisnica z ktorej je jasne kto je zvoleny do organov zdruzenia (a je sposobily zastupovat zdruzenie)

kym vas nezaregistruju tak kona splnomocnenec
upchpp
20.08.14,08:42
treba zvolať ustanovujúcu schodzu, zvoliť overovateľa a zapisovateľa zápisnice, navrhnúť ludí do funkcie a dať hlasovať.....lebo iba zvolený štatutár môže robiť právne úkony...ako píše Mishok, často sa vyžaduje zápisnica alebo odpis zo zápisnice, kde je zrejmí, kto bol zvolený do orgánov OZ
martinablava
20.08.14,09:06
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď! Pomohli Ste mi.
martinablava
20.08.14,09:06
Vďaka, už mi to je jasnejšie. :)