lucy164
20.08.14,12:06
Dobry den chcem sa poradit ohladom zahranicnej pracovnej cesty.. na tyzden nam isli dvaja zamestnanci na skolenie do Prahy ktore maju od pondelka do piatku potom sa nechcu vratit spat ale jeden ostava v Prahe sukromne druhy ide do Olomouca. Akym sposobom sa riesi ukoncenie pracovnej cesty v tomto pripade? ci ide o prerusenie pracovnej cesty?

Druha otazka ked idu vlakom ako sa pocita prechod hranic? realne kedy vlak cca prejde hranice alebo az kym pride do tej prahy kvoli naroku na stravne.

Dakujem za rady
avalik
20.08.14,10:16
Ak sa nechcu vratit v den ukoncenia skolenia, tak PC ukoncit v Prahe s tym, ze nahradu cestovnych vydavkov za cestu spat nebudu mat.

K druhej otazke mas odpoved tu - http://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/vztah-zamestnanca-zamestnavatela/cestovne-nahrady/zahranicna-cesta/
lucy164
20.08.14,11:13
dakujem :)
Chobot
20.08.14,11:35
Dá sa to vyriešiť uplatnením ustanovenia § 6 ods. 2 zákona o cest. náhradách:

(2) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom pri určovaní podmienok pracovnej cesty podľa odseku 1 dohodnúť na prerušení pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca; prerušenie pracovnej cesty sa môže uskutočniť v období pred začatím výkonu práce na pracovnej ceste alebo v období po skončení výkonu práce na pracovnej ceste.

V praxi to znamená, že zamestnanec vybaví veci, čo mal vybaviť na pracovnej ceste, následne od tej hodiny sa mu preruší PC pričom na čas od prerušenia nebude mať nárok na náhrau a pracovná cesta sa znovu začne momentom, kedy nastúpi na cestu späť. Takže ceta vlakom už zase bude pracovná cesta a cestovné môžu mať preplatené.

Veď tú cestu by im zamestnávateľ aj tak musel preplatiť, keby neprerušili PC. V praxi sa s tým bežne stretávam, ak chcú zamestanci súkromne stráviť víkend v mieste výkonu prac. cesty (najmä v zahraničí).

Odpoveď na druhú otázku - za čas prechodu hranicou (teda rozhodujúcu hodinu pre výpočet trvania cesty) sa v prípade vlaku považuje čas, kedy vlak podľa cest. poriadku prekročil hranice.
ivka70
20.08.14,11:36
Preco by nemohli mat nahradenu cestu spat len kvoli tomu, ze si cestu posunu .... da sa to vyriesit aj bez nuteneho navratu v piatok.
ivka70
20.08.14,11:38
Presne, ja som tak 5 dni cestovala po Afrike a letenku spat mi firma preplatila bez problemov .... dokonca so mcerpala dovolenku na tento predlzeny vikend pocas prerusenia SC, lebo cast bola v prac. dni.
lucy164
25.08.14,05:13
s tym prerusenim ma to tak aj napadlo ale ako to urobim v pripade ze ide sukromne do ineho mesta ako v tom co bola SC nevadi ze tie listky cestovne budu mozno viac dnove z viac miest? respektive ako to ukoncim v takomto pripade?
Chobot
25.08.14,05:53
TAk mu zaplatíte len cestovné z posledného mesta do miesta pracoviska. Napr. pôjde na služobku do Linzu od stredy do piatka. V piatok chce ísť do Salzburgu na víkend.

Zaplatené dostane do piatka, kedy sa mu pracovné povinnosti končia (napr. školenie o 15:00 - tu bude prerušenie). Potom pôjde do Salzburgu a v nedeľu sa vráti do Ba. Všetky náklady od piatka 15:00 si hradí sám - ubytovanie, cestovné. Akurát mu firma zaplatí cestu zo Salzburgu do BA.

Ak by miesto súkromného pobytu bolo veľmi vzdialené od služobnej cesty, môžete mu zaplatiť len cestu z mesta prerušenia.

Na to neexistujú presné pravidlá. Treba sa dohodnúť tak, aby to firmu príliš nezaťažilo, aby zamestnanec bol spokojný a zároveň aby zamestnanec nebol ukrátený preto, lebo si prerušil cestu.

Iný príklad: Pôjde na konferenciu do NY. Po kkonferencii by chcel pozrieť Miami. Tak preruší cestu a na vlastné náklady sa dopraví do Miami. Firma mu zaplatí spiatočnú letenku z NY a nech sa on sám dopraví späť z Miami do NY.
lucy164
25.08.14,05:56
dakujem :)
kukučka
26.08.14,09:20
Ak by bolo spiatočné cestovné vyššie, ja by som mu ho preplatila len do výšky cestovného na nástup pracovnej cesty.
Chobot
26.08.14,09:41
Toto je rozumné a kompromisné riešenie.
kukučka
26.08.14,16:23
Myslím, že ani daniari nemôžu namietať, treba to v správe pekne rozpísať.