Jozef Mihál
20.08.14,21:02
Vláda SR na svojom zasadaní 20.8.2014 schválila novelu zákona o sociálnom poistení. V ďalšom legislatívnom procese nasleduje Národná rada SR, ktorá novelu prerokuje na svojom septembrovom a októbrovom zasadaní.

Zatiaľ novela obsahuje jedinú zmenu, zato pomerne dôležitú a zásadnú. Menia a čiastočne zjednodušujú sa pravidlá pri dohodách o brigádnickej práci študentov (DoBPŠ).

Po novom (od 1.1.2015) študent nebude dôchodkovo poistený z DoBPŠ pri ktorej si uplatní výnimku z dôchodkového poistenia, pri príjme až do 200 eur mesačne - a to bez rozdielu veku.

Inak povedané - ak na DoBPŠ študent zarobí max. 200 eur mesačne, tak z dosiahnutého príjmu bude platiť odvody len zamestnávateľ a to 0,8% na úrazové poistenie a 0,25% na garančné poistenie (spolu 1,05%).

Ak študent zarobí viac ako 200 eur, tak z celého dosiahnutého príjmu platí zamestnávateľ poistné na úrazové poistenie (0,8%) a na garančné poistenie (0,25%).

Zo sumy príjmu nad 200 eur bude študent platiť 4% na starobné poistenie a 3% na invalidné poistenie (spolu 7%).

Zo sumy príjmu nad 200 eur bude zamestnávateľ platiť 14% na starobné poistenie, 3% na invalidné poistenie a 4,75% do rezervného fondu (spolu 21,75%).
Muslova
13.01.15,13:54
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na prijmy podľa § 5 ods. 7 písm. l) zákona o dani z prijmov
"Od dane je oslobodené nepeňažné plnenie formou produktov vlastnej výroby poskytnuté od zamestnávateľa, ktorého predmetom činnosti je poľnohospodárska výroba,najviac v úhrnnej výške 200 eur ročne od všetkých zamestnávateľov, pričom ak takto vymedzené nepeňažné plnenie presiahne 200 eur ročne, do základu dane sa zahrnie len plnenie nad takto ustanovenú sumu."

Zaujímalo by ma, či sa z týchto príjmov budú platiť nejaké sociálne alebo zdravotné odvody.
Jana Motyčková
13.01.15,17:52
Z oslobodeného príjmu od dane sa SP a ZP neplatí.
Ilka
15.01.15,14:20
Z oslobodeného príjmu od dane sa SP a ZP neplatí.

Dobrý deň,



mám ďalšiu otázku k § 5 odsek 7 písm.l) zákona o dani z príjmov:

Do 200 Eur ROČNE je takýto príjem oslobodený od dane (a odvod na SP a ZP sa platí iba z "nadlimitu"). Kým takéto príjmy vypláca celý rok iba jeden zamestnávateľ, tak sa to dá usledovať. Avšak, ak sa takýto príjem bude vyplácať aj u druhého zamestnávateľa vrámci toho istého roka, a ten tiež prvých 200 Eur nezdaní (a nezaplatí z toho odvod na ZP, SP), z hľadiska odvodov nastane problém. Podľa poradcu sa takýto "omyl" dodaní v ročnom zúčtovaní resp. v daňovom priznaní (prakticky v ďalšom roku). Ako sa však bude riešiť takto dodatočne "nájdený" zdaniteľný príjem z hľadiska odvodov na ZP a SP (mesačne sa do VZ prvých 200 Eur do výkazu pre ZP a SP nedostane ani u jedného z dvoch zamestnávateľov).... ?!
Jana Motyčková
15.01.15,16:05
O tom probléme viem, ale predpokladám, že dodatočne sa nič zodvodňovať nebude. Ešte som dopyty k tomuto nedávala, a ani asi nebudem.
Muslova
02.02.15,08:56
Chcela by som sa opýtať, mám konateľa bez účasti na základnom imaní spoločnosti, prihlásený je v sociálnej poisťovni ako konateľ s nepravidelným príjmom. Aké bude platiť odvody do sociálnej poisťovne z podielov na zisku za r.2011, 2012 a 2013 (do ktorých fondov).
Jana Motyčková
02.02.15,10:58
Konateľ je prihlásený ako zamestnanec, nemá účasť na základnom imaní a v tomto prípae príjem z podielov na zisku je vymeriavacím základom zamestnanca. Vykazuje sa a poistné do SP sa z toho platí rovnako ako keby dostal akúkoľvek inú odmenu. T.j. odmena sa rozpočíta na predchádzajúce mesiac kal.roka a platí s z toho StP, IP, RFS.

ZP preddavok platí a zrazí firma len z časti za rok 2013.
Muslova
02.02.15,11:48
Konateľ je prihlásený ako zamestnanec, nemá účasť na základnom imaní a v tomto prípae príjem z podielov na zisku je vymeriavacím základom zamestnanca. Vykazuje sa a poistné do SP sa z toho platí rovnako ako keby dostal akúkoľvek inú odmenu. T.j. odmena sa rozpočíta na predchádzajúce mesiac kal.roka a platí s z toho StP, IP, RFS.

ZP preddavok platí a zrazí firma len z časti za rok 2013.

Ďakujem