anton novak
20.08.14,21:10
dobrý večer, potreboval by som radu, mám uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 31.8.2014 a chcem ju ukončiť, v zmluve je však uvedené že "ak sa zmluvné strany nedohodnú 30dní pred termínom " tak sa zmluva predlžuje o ďalší rok, nie je tam však napísané že to musí byť písomne, dá sa považovať za takúto dohodu aj ústne oznámenie že nechcem už pokračovať ?
kopretinka
20.08.14,23:54
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-22-02-2014-a.html#42
v zákonníku práce nikde nie je uvedená formulka "ak sa zmluvné strany nedohodnú 30dní pred termínom" .
Toto sa používa v zmluvách napr.s mob.operátorom alebo poskytovateľom internetu.....ale v prac.zmluve?? :eek:
anton novak
24.08.14,20:26
ďakujem, ale ak mi zmluva končí 31.8.2014 musím dávať výpoveď alebo sa pracovný pomer končí automaticky
Tweety
24.08.14,20:29
anton novakďakujem, ale ak mi zmluva končí 31.8.2014 musím dávať výpoveď alebo sa pracovný pomer končí automaticky

Ak nedôjde k predlženiu PZ, PP na dobu určitú končí dátumom doby určitej, teda 31.8. Tu nie je potrebné dávať výpoveď ani končiť Dohodou.

§59 ZP
(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.
kopretinka
24.08.14,23:07
pracovný pomer sa končí automatickyy