matejlm
20.08.14,21:12
Bol som v kúpeľoch na indikácii sk.B,kde si pacient platí ubytovanie+stravu a zdrav.poisťovňa procedúry.Vzhľadom na to,že mám priznanú chorobu z povolania mi bolo na klinike prac.lekárstva povedané,že na základe predloženej faktúry za pobyt by mi mali v soc.poisťovni nejakú čiastku z toho vrátiť,no tam mi povedali,že nie.Kde je pravda?
buchač
21.08.14,04:51
Platenie za kúpeľnú liečbu
Zdravotnú starostlivosť, poskytnutú v prírodných liečebných kúpeľoch v súlade s indikačným zoznamom, v plnom rozsahu hradí zdravotná poisťovňa. Poistenec uhrádza poplatok za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. V kúpeľoch sa poplatok platí za každý deň bez ohľadu na dĺžku pobytu, prvý a posledný deň sa rátajú ako jeden deň. Poplatky sa líšia podľa druhu diagnózy.

Diagnózy typu A
Liečba v kúpeľoch zvyčajne bezprostredne nasleduje po pobyte poistenca v nemocnici a týka sa najmä stavov po úraze alebo operácii. Poplatok je 1,66 € za deň pobytu, bez ohľadu na dĺžku liečby.
Od poplatku sú oslobodení:
deti do 3 rokov veku,
nositeľ najmenej striebornej Janského plakety,
osoby v hmotnej núdzi, ktoré sa preukážu rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dávke v hmotnej núdzi a príspevkoch k dávke v hmotnej núdzi, platia len prvé tri dni pobytu, od štvrtého dňa neplatia.

Diagnózy typu B
Sú to poistenci najčastejšie s chronickým ochorením, ktorí idú do kúpeľov na preliečenie. Poplatok v tomto prípade je 4,98 €, resp. 7,30 € za deň pobytu.
4,98 € za deň platíte, ak nastúpite kúpeľnú liečbu mimo sezóny, teda v prvom alebo štvrtom štvrťroku (október – marec) a ubytujete sa v tzv. štandardnej izbe.
7,30 € na deň platíte, ak nastúpite kúpeľnú liečbu v hlavnej sezóne, teda v druhom alebo treťom štvrťroku (apríl – september) a ubytujete sa v štandardnej izbe.

Za štandard sa pokladá minimálne dvojlôžková izba so sociálnym zariadením mimo izby. Ak požiadate o vyšší štandard ubytovania, zaplatíte podľa cenníka jednotlivých kúpeľov.
Kúpeľnú starostlivosť môžete absolvovať aj ako samoplatca, v takom prípade zdravotná poisťovňa neuhrádza žiadne náklady a celú úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, za ubytovanie a za stravu uhrádza poistenec sám.

https://www.vszp.sk/poistenci/zdravotna-starostlivost/kedy-platit-za-zdravotnu-starostlivost.html
matejlm
21.08.14,05:37
To co ste mi napisal,vie asi kazdy,ja chcem vediet,ako to je v pripade choroby z povolania -tam by to mala preplatit soc.poistovna a potom si to "vymahat"od zamestnavatela.
luja5
21.08.14,06:51
Odporúčam pozrieť si informácie na stránke Sociálnej poisťovne => Úrazové poistenie => Náhrada nákladov spojených s liečením (kto má nárok, ako sa nárok uplatňuje, podmienky nároku...). Sú tam aj odkazy na príslušné ustanovenia zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, ktoré danú oblasť upravujú. Ide najmä o ust. § 13 ods. 3 písm. i), §§ 16-17, § 83 a § 100 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461/znenie-20140801#f6109301 = aktuálne znenie zákona).