Alena Mi
20.04.06,09:12
Sme s.r.o., platcovia DPH, sídlime v prenajatých priestoroch. Mohli by sme na istý čas ešte neobsadené priestory prenajať inému platcovi DPH. Nám majiteľ budovy fakturuje prenájom bez DPH. Môžme sa rozhodnúť aj v tomto prípade, že budeme fakturovať tieto zatiaľ nevyužité priestory s DPH ?/nechceme počítať koeficient/
alušik
20.04.06,10:33
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

Ja by som teda povedala, že v prípade, že budete Vy ako platiteľ DPH prenajímať priestory ďalej, môžete ich prenajímať s DPH, ale musí ísť o platiteľa DPH. V prípade, že by priestor bol prenajatý neplatiteľovi DPH, nemáte inú možnosť a musíte fakturovať bez DPH - pôjde o oslobodené plnenie a budete musieť počítať koeficient.
A ešte otázočka - máte dohodnuté s majiteľom nehnuteľnosti, že môžete priestory ďalej prenajímať?
Alena Mi
20.04.06,12:22
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

Ja by som teda povedala, že v prípade, že budete Vy ako platiteľ DPH prenajímať priestory ďalej, môžete ich prenajímať s DPH, ale musí ísť o platiteľa DPH. V prípade, že by priestor bol prenajatý neplatiteľovi DPH, nemáte inú možnosť a musíte fakturovať bez DPH - pôjde o oslobodené plnenie a budete musieť počítať koeficient.
A ešte otázočka - máte dohodnuté s majiteľom nehnuteľnosti, že môžete priestory ďalej prenajímať?

Samozrejme máme, teraz som sa ale pozastavila nad tým, či to treba písomné stanovisko a doložiť ho niekde, alebo ide naozal len o to, či majiteľ o tom vie.
KEJKA
20.04.06,16:21
dohodnuté v zmluve.
Alena Mi
20.04.06,19:47
Ďakujem za odpovede. Už som si overila aj zmluvu, súhlas na ďalší prenájom máme dohodnutý s majiteľom priestorov v zmluve.
alexxandra
21.04.06,10:31
este sa chcem v tejto suvislosti opytat,ze ked prenajima platitel neplatitelovi a teda bez DPH, tak ale ked napriklad refakturuje elektrinu alebo fakturuje ine sluzby mimo najmu,tak tam uz je to s DPH,vsak? A este otazka mozno mimo temy,pardon,ale nechcem otvarat novu temu koli tomu :-). Ked majitel budovy refakturuje elektrinu za januar az marec 2006 a fakturu vystavil 3.aprila,ale mala by som to dat uz do tohoto danoveho priznania,teda za I.Q.2006,nie? Podla toho,kedy vznikla danova povinnost a ta podla mna vznikla 31.3.2006. Alebo sa mylim? Vdaka :-)
KEJKA
21.04.06,12:32
máš pravdu ohľadne tej fakturácie súvisiacich služieb - fakturuješ s DPH.
čo sa týka faktúry za určité obdobie, závisí od zmluvy. Ak máte dohodnutéštvrťročné obdobie, tak daňová povinnosť vzniká najneskôr 31.3. Faktúru je potrebné vystaviť do 15.4. (ale aj ktorýkoľvek skorší deň).
ALBO
21.04.06,18:25
este sa chcem v tejto suvislosti opytat,ze ked prenajima platitel neplatitelovi a teda bez DPH, tak ale ked napriklad refakturuje elektrinu alebo fakturuje ine sluzby mimo najmu,tak tam uz je to s DPH,vsak? A este otazka mozno mimo temy,pardon,ale nechcem otvarat novu temu koli tomu :-). Ked majitel budovy refakturuje elektrinu za januar az marec 2006 a fakturu vystavil 3.aprila,ale mala by som to dat uz do tohoto danoveho priznania,teda za I.Q.2006,nie? Podla toho,kedy vznikla danova povinnost a ta podla mna vznikla 31.3.2006. Alebo sa mylim? Vdaka :-)

pri tej refakuracii energie sa zmenil zakon v 2OO6.Takze ak refakturujete uz presne mnozstvo tak to date podla datumu vystavenia do aprila. Ak to je len fakturacia pausalnej platby tak to date do toho marca.Dobre by bolo vidiet zmluvu, lebo napisali ste ze refakturujte ale neviem co tym vy myslite.
DušanČ
22.04.06,15:34
Treba dať pozor. Nie pri každom nájme nehnuteľnosti (účele nájmu) je voľba, či fakturovať s DPH alebo bez (platiteľovi) alebo povinnosť fakturovať bez DPH (neplatiteľovi). V zmysle § 38, ods. 3 pri nájme v ubytovacích zariadeniach, nájme priestorov a miest na parkovanie vozidiel, nájme trvalo inštalovaných zariadení a strojov, treba v každom prípade fakturovať s DPH.
Jana Acsová
23.04.06,07:05
Sme s.r.o., platcovia DPH, sídlime v prenajatých priestoroch. Mohli by sme na istý čas ešte neobsadené priestory prenajať inému platcovi DPH. Nám majiteľ budovy fakturuje prenájom bez DPH. Môžme sa rozhodnúť aj v tomto prípade, že budeme fakturovať tieto zatiaľ nevyužité priestory s DPH ?/nechceme počítať koeficient/
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

Ja by som teda povedala, že v prípade, že budete Vy ako platiteľ DPH prenajímať priestory ďalej, môžete ich prenajímať s DPH, ale musí ísť o platiteľa DPH. V prípade, že by priestor bol prenajatý neplatiteľovi DPH, nemáte inú možnosť a musíte fakturovať bez DPH - pôjde o oslobodené plnenie a budete musieť počítať koeficient.
A ešte otázočka - máte dohodnuté s majiteľom nehnuteľnosti, že môžete priestory ďalej prenajímať?
Pozor ... mám za to, že nie je možné "rozdeliť nehnuteľnosť", t.j. považovať ju v prípade jedného nájomcu za oslobodené dodanie a u druhého za zdaňované. Nehnuteľnosť je len jedna ... len prenajímateľov je viac. Doporučujem overiť si to na DÚ, lepšie na DRSR, ale mám za to, že výklady sú také, že k všetkým prenájmom jednej nehnuteľnosti je potrebné pristúpiť rovnako. Ak je prvý prenajímateľ platiteľom dane a rozhodol sa nezdaňovať prenájom nehnuteľnosti, jeho rozhodnutie podľa môjho názoru môže ovplyvniť povinnosti vyplývajúce pre druhého prenajímateľa pri ďalšom podnájme...
Ale tak ako uvádzam, doporučujem overiť si túto skutočnosť a to s vyžiadaním si písomného stanoviska (nielen ústne).
ALBO
23.04.06,16:15
Pozor ... mám za to, že nie je možné "rozdeliť nehnuteľnosť", t.j. považovať ju v prípade jedného nájomcu za oslobodené dodanie a u druhého za zdaňované. Nehnuteľnosť je len jedna ... len prenajímateľov je viac. Doporučujem overiť si to na DÚ, lepšie na DRSR, ale mám za to, že výklady sú také, že k všetkým prenájmom jednej nehnuteľnosti je potrebné pristúpiť rovnako. Ak je prvý prenajímateľ platiteľom dane a rozhodol sa nezdaňovať prenájom nehnuteľnosti, jeho rozhodnutie podľa môjho názoru môže ovplyvniť povinnosti vyplývajúce pre druhého prenajímateľa pri ďalšom podnájme...
Ale tak ako uvádzam, doporučujem overiť si túto skutočnosť a to s vyžiadaním si písomného stanoviska (nielen ústne).
V zákone sa píše časť nehnuteľnosti platiteľovi- jednému.
Co by potom mal robit keby prvý nájomnik bol neplatitel. Ved by to ani nemohol prenajat platiteľom, alebo by ich musel diskriminovať a prenajímať bez DPH (oslobodený prenájom je drahší ako neoslobodený bez DPH
). Okrem toho aj prenajímatel by sa poškodzoval.

Oprava.Pri odpovedi som prehliadla, ze povodna otazka sa tyka podnajmu, upozornila ma na to lida, moja reakcia smerovala na prenajom.K podnajmu som odpovedala potom nizsie.
KEJKA
23.04.06,16:23
ja myslím, že to Janka myslela inak. Tu ide o to že je Prenajímateľ, nájomca a podnájomca. A ked sú dohodnuté podmienky pri prvom vzťahu Prenajímateľ+nájomca, tak že z toho vyplývajú nejaké povinnosti pre nájomcu pri následných nájmoch s podnájomcami.
Ale ja si myslím, že by to bolo príliš komplikované a zákon to ani nerieši.
Podľa mňa vždy treba posudzovať dvojstranný vzťah.
ALBO
23.04.06,16:47
ja myslím, že to Janka myslela inak. Tu ide o to že je Prenajímateľ, nájomca a podnájomca. A ked sú dohodnuté podmienky pri prvom vzťahu Prenajímateľ+nájomca, tak že z toho vyplývajú nejaké povinnosti pre nájomcu pri následných nájmoch s podnájomcami.
Ale ja si myslím, že by to bolo príliš komplikované a zákon to ani nerieši.
Podľa mňa vždy treba posudzovať dvojstranný vzťah.

V otazkach sanespominal podnajom, takže ma to ani nenapadlo. Ale aniv takom prípade by som sa tak nerozhodovala, tak ako píšeš , každý dvojstranný vzťah posudzovať osobitne. Ja to vidím tak.
KEJKA
23.04.06,17:32
áno každy dvojstranný vzťah treba posudzovať osobitne - súhlasím. A nemá naň vplyv, či Prenajímateľ je prvý prenajímateľ alebo druhý (teda nájomca a podnájomca).
Tie vzťahy sú uvedené v prvej pôvodnej otázke, ide o ďalší prenájom dočasne nepotrebných priestorov.
Jana Acsová
24.04.06,05:46
V otazkach sanespominal podnajom, takže ma to ani nenapadlo. Ale aniv takom prípade by som sa tak nerozhodovala, tak ako píšeš , každý dvojstranný vzťah posudzovať osobitne. Ja to vidím tak.Ono v prípade nehnuteľnosti sa pozerá na nehnuteľnosť ako celok, nielen na dohodnuté podmienky. Ak sa raz jeden prenajímateľ rozhodne, že nebude prenájom zdaňovať, resp. bude ho považovať za oslobodené dodanie, je pravdepodobné, že to má vplyv na postup nájomcu, ktorý sa stane prenajímateľom z titulu ďalšieho prenájmu prenajatej nehnuteľnosti.

Preto moje doporučenie.

Týka sa prípadu, ak prvý prenajímateľ je platiteľ dane a rozhodol sa oslobodiť prenájom dotknutých priestorov.
Jana Acsová
24.04.06,06:41
ja myslím, že to Janka myslela inak. Tu ide o to že je Prenajímateľ, nájomca a podnájomca. A ked sú dohodnuté podmienky pri prvom vzťahu Prenajímateľ+nájomca, tak že z toho vyplývajú nejaké povinnosti pre nájomcu pri následných nájmoch s podnájomcami.
Ale ja si myslím, že by to bolo príliš komplikované a zákon to ani nerieši.
Podľa mňa vždy treba posudzovať dvojstranný vzťah.Prvá časť vykladá môj prístup k prenájmu a následnému podnájmu tých istých priestorov.

K druhej časti:
Priamo v ZDPH to nenájdeme, ale pojem nehnuteľnosť nevychádza, resp. nie je definovaný zákonom o DPH. Preto aj pohľad na nehnuteľnosť ako takú musí vychádzať z podstaty veci.
To je môj pohľad a upozornenie na prípadné riziká podnájmu, t.j. ďalšieho prenájmu tej istej nehnuteľnosti, tých istých priestorov.
Jana Acsová
24.04.06,06:43
... každý dvojstranný vzťah posudzovať osobitne.Samozrejme ... ale na možnosti dvojstranného vzťahu niekedy vplývajú aj iné faktory, čiže je dobré minimalizovať riziká. .-)
Orsz
06.09.07,18:17
Mám prípad: fyzická osoba-nepodnikateľ bude prenajímať nehnuteľnosť s.r.o.-čke č.1 (v tejto s.r.o.č.1, je uvedená fyzická osoba konateľom a spoločníkom) za účelom ďalšieho prenájmu. Táto s.r.o.č.1 to bude nehnuteľnosť prenajímať inej s.r.o.-čke č.2. Mám otázky:
1. ako bude znieť zmluva medzi s.r.o. 1 a s.r.o.2 - zmluva o podnájme?
2. má si táto s.r.o.č.1 túto nehnuteľnosť nahlásiť aj na živnostenskom úrade ako prevádzku, i keď to bude používať len na ďalší prenájom, teda priestory v nej nebude využívať pre seba?
3. FO prenajme túto s.r.o.-čke nehnuteľnosť v cene 30000,-Sk ročne, a s.r.o. platiteľ DPH to bude ďalej prenajímať za 30000,-mesačne+DPH... je problém ohľadom určenia ceny nájmu?
4. dohodli sa, že s.r.o. č.2, ktorá bude používať nehnuteľnosť, si na základe zmluvy o ďalšom nájme alebo podnájme, dá prepísať na svoju firmu fakturovanie energií priamo v elektrárňach, plynárňach a vodárňach - je to možné?
Ďakujem za všetky rady.
cloe
06.09.07,18:49
Nechápem prečo FO neprenajíma nehnuteľnosť priamo 2. s.r.očke ale pravdepodobne je to nejaký zámer. Každá firma má podnikať za účelom dosiahnutia zisku ale v prípade 1. s.r.o. nie je vidieť snaha dosiahnuť zisk:rolleyes:
Orsz
06.09.07,19:26
Neprenajíma to priamo, pretože konečná s.r.o., si chce odpočítavať DPH, a FO nie je platcom DPH. A nerozumiem, prečo podľa Teba nemá s.r.o.č.1 za cieľ dosiahnuť zisk, predsa jej príjem bude 30000x12=360000,-Sk a náklad za nájom 30000,-, celkom zisk 330tis.
betka
06.09.07,19:35
Mám prípad: fyzická osoba-nepodnikateľ bude prenajímať nehnuteľnosť s.r.o.-čke č.1 (v tejto s.r.o.č.1, je uvedená fyzická osoba konateľom a spoločníkom) za účelom ďalšieho prenájmu. Táto s.r.o.č.1 to bude nehnuteľnosť prenajímať inej s.r.o.-čke č.2. Mám otázky:
1. ako bude znieť zmluva medzi s.r.o. 1 a s.r.o.2 - zmluva o podnájme? ano, vzťahy: nájomca a podnájomník
2. má si táto s.r.o.č.1 túto nehnuteľnosť nahlásiť aj na živnostenskom úrade ako prevádzku, i keď to bude používať len na ďalší prenájom, teda priestory v nej nebude využívať pre seba?- nie, nemá tam prevádzku, bude dosahovať príjmy z podnájmu (nejaký zisk z podnájomnej zmluvy tam zrejme bude)
3. FO prenajme túto s.r.o.-čke nehnuteľnosť v cene 30000,-Sk ročne, a s.r.o. platiteľ DPH to bude ďalej prenajímať za 30000,-mesačne+DPH... je problém ohľadom určenia ceny nájmu? - viem, o aké vzťahy ide ;), zdajú sa mi moc vysoké rozdiely, .....Treba to riadne obhájiť. Ale pri NZ jeden má príjem ,druhý náklad a pri Zopodnájme tiež, ale nebolo by dobré, ak by sa Vám v tom niekto vrtal, trošku to upravte...
4. dohodli sa, že s.r.o. č.2, ktorá bude používať nehnuteľnosť, si na základe zmluvy o ďalšom nájme alebo podnájme, dá prepísať na svoju firmu fakturovanie energií priamo v elektrárňach, plynárňach a vodárňach - je to možné? malo by to byť možné...komplikované vzťahy.
Ďakujem za všetky rady.

Erika. Kľudne si môže nájomca dať na seba energie a potom to prefakturovať od plynárov, energetiky podnájomníkovi. trošku pracne náročnejšie. Ešte pozriem do zákonníka.
cloe
06.09.07,19:51
Neprenajíma to priamo, pretože konečná s.r.o., si chce odpočítavať DPH, a FO nie je platcom DPH. A nerozumiem, prečo podľa Teba nemá s.r.o.č.1 za cieľ dosiahnuť zisk, predsa jej príjem bude 30000x12=360000,-Sk a náklad za nájom 30000,-, celkom zisk 330tis.
Ospravedlňujem sa, neviem počítať;)
Orsz
06.09.07,20:02
Betka, neviem, čo by bolo najlepšie, pre mňa by bolo, keby to rovno ako FO prenajímal konečnému nájomcovi - ale on si nechce robiť príjem ako FO, a konečný príjemca to chce s DPH. Viem, že je to komplikovanejšie, ale mám info, že možnosť prepisu energií na podnájomníka je možné. A aj jednoduchšie.
Orsz
06.09.07,20:03
Ospravedlňujem sa, neviem počítať;)

Samozrejme, že súhlas neznamená, že nevieš počítať ;) . Stáva sa, že aj ja prehliadnem.
Orsz
06.09.07,20:28
Erika. Kľudne si môže nájomca dať na seba energie a potom to prefakturovať od plynárov, energetiky podnájomníkovi. trošku pracne náročnejšie. Ešte pozriem do zákonníka.

Betka, ale tu ma napadlo, že ak by si tie energie na seba prehlásil nájomca, tak si ju musí zaregistrovať ako prevádzku na ŽR, aj na DU, nie?
betka
07.09.07,09:50
Betka, neviem, čo by bolo najlepšie, pre mňa by bolo, keby to rovno ako FO prenajímal konečnému nájomcovi - ale on si nechce robiť príjem ako FO, a konečný príjemca to chce s DPH. Viem, že je to komplikovanejšie, ale mám info, že možnosť prepisu energií na podnájomníka je možné. A aj jednoduchšie.

1. Bude NZ FO a s.r.o. Neplátca DPH, teda táto FO, si bude uplatňovať príjem podľa 6/3. Nemusí mať živnosť holý prenájom. Ak sa dohodnete na vyššej cene ako tých 30 000, Sk. Optimalizujte ako najlepšia viete. Nech si skúsi načítať (ak by mal príjmy aj zo živnosti) nech mu nepresiahnu obrat. Ale to ty vieš. Takže môže kumulovať..
Prenajímateľ bude platiť dań z nehnuteľnosti, treba to nahnlásiť, že sa bude budova používať na podnikateľské účely nájomcu. (pretože sú tu vzťahy prenajímateľ a nájomca....) Predmetom dane bude (podľa zákona o miestnych daniach..) - stavby na podnikateľskú činnosť a zárobkovú činnosť...
- do NZ nech si dajú - výdavky na energie si zabezpečí sám nájomca....(nájomca si zase dá, že podnájomca). FO má krytie v NZ....

Ešte k tej NZ, nezabudnitam dať do nejakého bodu, že prenajímateľ súhlasí, aby dal nájomca nehnuteľnosť do podnájmu,...

2. Podnájom: s.r.o. bude výhodné, ak bude prenajímať 2.s.r.o. v režime DPH. (nie podľa par.38) Nemusí počítať koeficienty. Do tejto zmluvy zakomponuj, podnájomník si uzatvorí zmluvy s dodavateľmi energií...

Daj si pozor na TZ ak sa budú vykonávať, aby ste to mali ošetrené zmluvne, ako ich bude preberať nájomca a ako prenajímateľ od nájomcu. aby ste nemali nepeňažné príjmy.
Hlavný dôraz kladiem na opravy, tie sú súčasťou ZD ak sú nad rámec. Toto si pekne zmluvne vysporiadajte, aby niekedy v budúcnosti nebol problém a hádky. Ak niečo ešte k tomuto pýtaj sa...:)
Orsz
07.09.07,15:02
Fo sa napokon rozhodla, že tento rok ponechá energie zakomponované v cene nájmu, čiže nebude si ich účtovať osobitne. Od 1.1.2008 sa energie prepíšu na podnájomníka a o to sa upraví cena nájomného - teda zníži sa asi o 4000,-Sk mesačne. Ešte zvažujeme tú daň z nehnuteľnosti, že do NZ dáme, že daň bude uhrádzať nájomca (teda nie prenajímateľ, ani podnájomník), keďže nehnuteľnosť nie je viazaná na vlastníka, ale na toho, kto ju používa na podnikateľské účely. Čo ty na to? Bude to oprávneným daňovým výdavkom nájomcu, pretože ten si bude účtovať vyššie nájomné ako FO pre s.r.o., kde ide o sumu viac-menej symbolickú.
betka
07.09.07,17:11
Nezabudni, že daňovníkom dane zo stavieb je vlastník stavby.
Daňovníkom je nájomca iba vtedy, ak je stavba spravovaná Slovenským pozemkovým fondom.

Ak zaplatí podnájomník dań z nehnutenosti, ide o nedaňový výdavok.
21/2/h) dane zaplatené za iného daňovníka,
Mikolajova
07.04.08,10:56
Prosím Vás ako by ste fakturovali za prenájom priestorov ak v zmluve je dohodnuté, že nájomné je splatné štvrťročne vopred, vždy najneskôr do 15. dňa posledného kal. mesiaca, ktorý predchádza štvrťroku, za ktorý je nájomné platené t.j. napr. do 15.12. na 1.Q. S tým, že je ďalej dohodnuté, že platby budú posielaný na základe platného daňovehé dokladu faktúry doručenej najneskôr do 25 dní pred dátumom splatnosti platby.
Tu by som sa chcela opýtať kedy najskôr možno vystaviť daňový doklad?
azla
07.04.08,17:28
Prosím Vás ako by ste fakturovali za prenájom priestorov ak v zmluve je dohodnuté, že nájomné je splatné štvrťročne vopred, vždy najneskôr do 15. dňa posledného kal. mesiaca, ktorý predchádza štvrťroku, za ktorý je nájomné platené t.j. napr. do 15.12. na 1.Q. S tým, že je ďalej dohodnuté, že platby budú posielaný na základe platného daňovehé dokladu faktúry doručenej najneskôr do 25 dní pred dátumom splatnosti platby.
Tu by som sa chcela opýtať kedy najskôr možno vystaviť daňový doklad?

Podobný problém sme riešili v priloženej téme:

http://www.porada.sk/t50950-p3-dan-povinnost-pri-opakovanom-dodani.html
Mikolajova
08.04.08,04:33
No neviem, či mi tento príspevok vyriešil môj problém?
Mikolajova
08.04.08,08:34
Prosím Vás ako by ste fakturovali za prenájom priestorov ak v zmluve je dohodnuté, že nájomné je splatné štvrťročne vopred, vždy najneskôr do 15. dňa posledného kal. mesiaca, ktorý predchádza štvrťroku, za ktorý je nájomné platené t.j. napr. do 15.12. na 1.Q. S tým, že je ďalej dohodnuté, že platby budú posielaný na základe platného daňovehé dokladu faktúry doručenej najneskôr do 25 dní pred dátumom splatnosti platby.
Tu by som sa chcela opýtať kedy najskôr možno vystaviť daňový doklad?

Prosím Vás neviete sa niekto vyjadriť?:)
azla
08.04.08,09:16
Prosím Vás ako by ste fakturovali za prenájom priestorov ak v zmluve je dohodnuté, že nájomné je splatné štvrťročne vopred, vždy najneskôr do 15. dňa posledného kal. mesiaca, ktorý predchádza štvrťroku, za ktorý je nájomné platené t.j. napr. do 15.12. na 1.Q. S tým, že je ďalej dohodnuté, že platby budú posielaný na základe platného daňovehé dokladu faktúry doručenej najneskôr do 25 dní pred dátumom splatnosti platby.
Tu by som sa chcela opýtať kedy najskôr možno vystaviť daňový doklad?
Vychádzala by som z následovného:

Faktúru vystavujem:
ak došlo k dodaniu služby alebo
ak došlo k prijatiu platby pred dodaním služby

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. .....

Dodanie služby je uskutočnené...

Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
...

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. ...

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. ....

V súčasnom zákone (na rozdiel oproti zákonu platnému do 30.4.2004) nie je
zákaz vyhotovenia faktúry pred vznikom daňovej povinnosti, je tu iba termín najneskoršieho vyhotovenia faktúry (najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti).
Skoršie vystavenie faktúry - pred vznikom daňovej povinnosti - nemení nič na skutočnosti, že deň vzniku daňovej povinnosti sa neodvíja od dátumu vystavenia faktúry, ale od § 19/ 2,3 .
Mikolajova
08.04.08,09:22
Viem, že som dotieravá, ale čo myslíte v tomto konkrétnom prípade napr. ak dám dátum vyhotovenia za 1.Q/2008 dátum vyhotovenia keďže najneskôrší splatnosti je 15.12.2007 a oni chcú faktúru od nás najneskôr 21 dní od dátumu splatnosti takže vystavená faktúra by bola 15.11.2007 a zdaniteľné plnenie by bolo tiež 15.11.2007?
azla
08.04.08,09:26
Viem, že som dotieravá, ale čo myslíte v tomto konkrétnom prípade napr. ak dám dátum vyhotovenia za 1.Q/2008 dátum vyhotovenia keďže najneskôrší splatnosti je 15.12.2007 a oni chcú faktúru od nás najneskôr 21 dní od dátumu splatnosti takže vystavená faktúra by bola 15.11.2007 a zdaniteľné plnenie by bolo tiež 15.11.2007?
Podľa môjho názoru :

ak nie je prijatá platba do 31.12.2007
daňová povinnosť vzniká najskôr 1.1.2008, najneskorší dátum daň. povinnosti je 31.3.2008

ak je prijatá platba pred 1.1.2008 deň vzniku daňovej povinnosti je deň prijatia platby.
Mikolajova
08.04.08,09:48
No najhoršie je to keď urobím daňový doklad s termínom daňovej povinnosti 01.01. a oni mi treba uhradia do 15.12. tak ako je v zmluvných podmienkach ja platbu musím zdaniť skôr a tým pádom, čo s tou faktúrou, ktorú oni budú mať vystavenú so zdaniteľným plnením 01.01.?
azla
08.04.08,09:55
No najhoršie je to keď urobím daňový doklad s termínom daňovej povinnosti 01.01. a oni mi treba uhradia do 15.12. tak ako je v zmluvných podmienkach ja platbu musím zdaniť skôr a tým pádom, čo s tou faktúrou, ktorú oni budú mať vystavenú so zdaniteľným plnením 01.01.?
Ak požadujete platbu vopred ,je vhodné vystavovať iba zálohovú faktúru (bez dane), prípadne dohodnuť platby vopred na základe zmluvy.
Mikolajova
08.04.08,10:15
To by bol ideál, lenže oni si dali do zmluvných podmienkach:
nájomné je splatné štvrťročne vopred, vždy najneskôr do 15. dňa posledného kal. mesiaca, ktorý predchádza štvrťroku, za ktorý je nájomné platené t.j. napr. do 15.12. na 1.Q. S tým, že je ďalej dohodnuté, že platby budú posielaný na základe platného daňovehé dokladu faktúry doručenej najneskôr do 25 dní pred dátumom splatnosti platby.
Čiže požadujú riadnu faktúru vopred, aby mohli poslať úhradu.
Vladimír Ozimý
08.04.08,10:31
nevidím problém vystaviť faktúru zálohovú. V čom je problém. Alebo by som nevystavoval nič s tým nech sú povinný hradiť na základe zmluvy. Ak uhradia pred daným kvartálom pri splnení zmluvných podmienok vystavím Fa na prijatý preddavok ak nie tak potom vystavím Fa s dátumom dodania 1.1. najneskôr však 31.3.
Mikolajova
08.04.08,10:36
Ale čo, keď šéf by chcel využiť, aby boli vo firme peniaze skôr a na základe zmluvy, ktorú podpísali je to možné, ale zároveň aj stanovené, že to uhradia na základe riadnej faktúru.
No a vysvetľujte šéfovi, že to sa nedá ...
Vladimír Ozimý
08.04.08,10:40
ale tak potom chyba nie je vo Vás ale v šefovi v tom by som sa absolútne nestresoval. Proste ak nepochopí že v novembri vystavený doklad s dátumom dodania 1.1. a s úhradou 15.12 nie je správny tak potom nemá čo byť šéf :)
Mikolajova
08.04.08,10:43
A ak by sa vystavil v novembri 15.11. aj s dátum dodania 15.11?
On sa nebráni odviesť DPH skôr. Ďalej sa obávam, keby bola kontrola na DPH, či by mi niečo nevytkli, keď zmluvne je to tak ako to je (jedná sa o faktúru na páru sto tisíc).
Vladimír Ozimý
08.04.08,10:51
no pri opakovaných zdaniteľných plneniach máte dátum dodania vymedzený obdobím za ktoré požadujete platbu. T.j. za prvý kvartál je to od 1.1. do 31.3. V prípade zálohy samozrejme platí dátum prijatia zálohy podľa § 19 ods. 4. Ak odvediete DPH skôr určite vás správca za to nepotrestá ale bude požadovať aby ste odviedli daň v období kedy ste ju mali po správnosti odviesť t.j. za prvý kvartál v prípade prijatej zálohy za 4 kvartál alebo december (ak ste mesačný platiteľ). T.j. v prípade že ste kvartálny a úhrada príde v decembri potom dopad na štátny rozpočet by nemal byť žiaden a ani následné sankcie. Avšak určite pôjde aj tak o zlú fakturáciu.
Mikolajova
08.04.08,11:07
Sme mesačný platcovia takže tak či onak špekulujem nič nevyšpekulujem, len som myslela či by nebolo možné takto skôr fakturovať nakoľko zákon stanovuje najneskorší dátum ale o dátume skôr nič nepojednáva.
azla
08.04.08,11:11
Sme mesačný platcovia takže tak či onak špekulujem nič nevyšpekulujem, len som myslela či by nebolo možné takto skôr fakturovať nakoľko zákon stanovuje najneskorší dátum ale o dátume skôr nič nepojednáva.

http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
všetky dátumy som v príspevku č. 33 spomenula aj s odkazom na príslušné §§
Vladimír Ozimý
08.04.08,11:27
Sme mesačný platcovia takže tak či onak špekulujem nič nevyšpekulujem, len som myslela či by nebolo možné takto skôr fakturovať nakoľko zákon stanovuje najneskorší dátum ale o dátume skôr nič nepojednáva.

nič nevyšpekulujete presne :). Akože nemáme ohraničenú a čo je zadefinované v § 19 ods. 2. Daňová povinnosť vzniká dňom poskytnutia služby. T.j. ak som ja nič neposkytol nemôže mi predsa ani vzniknúť daňová povinnosť ak nehovorím o prijatej zálohe.
BB12
22.07.08,15:21
Prosím o radu, FO platca DPH má v prenájme tiež od plátcu DPH nebytový priestor, ktorý dal do podnájmu aj so zariadením FO neplatič DPH. Fakturovať to s DPH alebo je to oslobodené od DPH a teda musí počítať koeficient? Ďakujem za radu.
Keity
22.07.08,15:41
Ja by som to fakturovala ako oslobodené od DPH a počítala koeficient. Môj dôvod je taký, že nájom nehnuteľnosti je podľa § 38 oslobodený a podľa odseku 5 sa platiteľ môže rozhodnúť, že bude fakturovať ako neoslobodené ak predmet dane prenajíma platiteľovi. A vo vašom prípade je druhý neplatiteľ
BB12
22.07.08,15:53
A kedže sa môže rozhodnúť môže sa rozhodnúť aj s DPH? Pretože suma nájomného je taká istá ako on platí prenajímateľovi, plus k tomu fakturuje spotrebu elektrickej energie a sumu za zariadenie, teda chceli by sme sa vyhnúť koeficientu, aby to nebolo komplikované, iné oslobodené príjmy nemá.
optimistka
22.07.08,16:30
vy sa môžete rozhodnúť či podnájom zdaňovať alebo nie len voči platcovi dph, voči neplatiteľovi dph bude nájom podnájom vždy oslobodený od dph, tzn. koeficient.
azla
22.07.08,19:36
Zhrniem :
tak ako ti odpovedali Keity a optimistka, v Tvojom prípade, ak prenajímaš priestory neplatcovi Dph, nemôžeš sa rozhodnúť, že to budeš zdaňovať.
Prenájom bude v tomto prípade oslobodený.
a)
Ak Ty si v nájme u platcu Dph , faktúru dostávaš s Dph . Ak celé plnenie na vstupe použiješ na uskutočňovanie oslobodených plnení, nemáš nárok na odpočet dph z takej faktúry. Nepočítaš koeficient, jednoducho neodpočítaš si dph na vstupe a celá hodnota faktúry Ti vstupuje do nákladov.

b) Ak okrem "holého" nájmu poskytuješ aj nájom zariadenia a fakturuješ spotrebu el. energie, je vhodné tieto dodania faktúrovať samostatnými položkami, ku ktorým uplatníš Dph na výstupe. (samozrejme ošetriť to v zmluve o nájme).

Koeficient by si počítala v prípade, ak by si mala plnenia na vstupe, ktoré použiješ na kombinované plnenia na výstupe (aj zdaňované aj oslobodené).
Ak také plnenia na vstupe nebudeš mať , koeficient nepočítaš.

Ak by si mala plnenia na vstupe, ktoré majú súvis s oslobodeným plnením na výstupe (napr. vymaľovala by si kanceláriu pre "oslobodeného" podnájomcu, Dph na vstupe by si nekoeficientovala, ale vôbec by si si ho neuplatnila.
robin78
23.07.08,10:09
Mal by som otazku, FO nepodnikatel prenajme firme priestory, uzavru najomnu zmluvu. Je potrebne aby FO vystavoval faktury firme, alebo postacuje, ze firma bude platit najom len na zaklade obchodnej zmluvy.

Zaujima ma aj pripad, ked jedna firma prenajima priestory dalsej firme na zaklade najomnej zmluvy, tiez je potrebne vystavovat faktury?

Dakujem.
optimistka
23.07.08,10:13
ja by som sa prihovárala za zmluvu so splátkovým kalendárom pre oba prípady na ktoré sa pýtaš
robin78
23.07.08,10:18
ja by som sa prihovárala za zmluvu so splátkovým kalendárom pre oba prípady na ktoré sa pýtaš

V "preklade" asi co to znamena? :D V zmluve bude uvedena vyska najmu, aj dokedy je splatna. Treba k zmluve prilozit nejaku prilohu ohladom toho splatkoveho kalendara?
Milan Benka
23.07.08,10:33
V "preklade" asi co to znamena? :D V zmluve bude uvedena vyska najmu, aj dokedy je splatna. Treba k zmluve prilozit nejaku prilohu ohladom toho splatkoveho kalendara?

Pre vzťah FO vs. firma to postačuje.

Vzťah
firma1 vs firma2 to postačuje v prípade, že firma1 nie je platiteľom DPH.

V prípade firma 1 - platiteľ dane vs. firma 2 odporúčam splátkový kalendár ako prílohu k zmluve, príp. vystavovanie faktúr.
azla
23.07.08,10:40
Mal by som otazku, FO nepodnikatel prenajme firme priestory, uzavru najomnu zmluvu. Je potrebne aby FO vystavoval faktury firme, alebo postacuje, ze firma bude platit najom len na zaklade obchodnej zmluvy.

Zaujima ma aj pripad, ked jedna firma prenajima priestory dalsej firme na zaklade najomnej zmluvy, tiez je potrebne vystavovat faktury?

Dakujem.

V prípade, ak prenajímateľom je občan, ako nájomca by som učtovala a platila na základe nájomnej zmluvy.

V prípade, ak je prenajímateľ firma, v nájomnej zmluve by som sa dohodla na vystavovaní faktúr. Z môjho pohľadu sa mi to javí prehľadnejšie pre obidve strany. (... a došla fa upozorní na povinnosť platby :D)
robin78
23.07.08,10:43
Ak tomu spravne rozumiem, tak vo vztahu FO - firma, nie je potrebne robit, nic, mat len uzavretu najomnu zmluvu.

Vo vztahu firma1 (platca DPH) - firma2 (neplatca), bude asi jednoduchsie zasielat tu fakturu.

Dakujem pekne za odpovede.
BB12
31.07.08,07:22
V prípade podnájmu pre neplátcu DPH (to fakturujem bez DPH a aj na vstupe si neodpočítam DPH) a prefakturácie elektrickej energie - fakturujem s DPH, teda si môžem uplatniť aj na vstupe odpočet za túto spotrebu el.energie v plnej výške? Ďakujem
azla
31.07.08,09:01
V prípade podnájmu pre neplátcu DPH (to fakturujem bez DPH a aj na vstupe si neodpočítam DPH) a prefakturácie elektrickej energie - fakturujem s DPH, teda si môžem uplatniť aj na vstupe odpočet za túto spotrebu el.energie v plnej výške? Ďakujem

Áno.
vacavel
04.09.08,06:02
dobry den, sledujem vase odpovede,... a nevidim nic ohladne ohlasovacej povinnosti na DU. teda. ak SRO sa rozhodne svoje alebo ine kontraktovane priestory prenajimat, je nutne sa registrovat na DU alebo pridat do OR alebo Ziv.listu cinnost "prejanom nebyt. priestov"? poradte mi prosim
Vladimír Ozimý
04.09.08,07:00
dobry den, sledujem vase odpovede,... a nevidim nic ohladne ohlasovacej povinnosti na DU. teda. ak SRO sa rozhodne svoje alebo ine kontraktovane priestory prenajimat, je nutne sa registrovat na DU alebo pridat do OR alebo Ziv.listu cinnost "prejanom nebyt. priestov"? poradte mi prosim

holý prenájom nehnuteľnosti nie je živnosťou takže živnosť na to netreba.
registráciu netreba podávať keďže spoločnosť je už zaregistrovaná na DU z titulu výkonu inej podnikateľskej činnosti,
čo sa týka registrácie a oznamovacej povinnosti podľa § 31 ods. 2 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov sa týka len fyzických osôb nie právnických osôb.
optimistka
04.09.08,09:51
zdravím vás, s.r.o. vlastník nebytových priestorov si pri ich obstaraní odpočítal dph v plnom rozsahu, teraz prenajíma tento nebytový priestor neplatcovi dph cca od 4/08, zmluvne majú nájom ošetrený tak, že sa vyfakturuje k 31.12.2008.
ak by bol neplatca stále neplatcom, tak to bude bez dph a treba uplatniť § 54 zmena účelu použitia inv. majetku, teda 10/10 dph vrátiť v poslednom ZO r.2008
v prípade, že sa dotyčný nájomca neplatca stane platiteľom ešte do konca roka 2008, je možné vyfakturovať nájom za obdobie 4-12/2008 s dph ? služba je dodaná posledným dňom roka.
prosím o vaše názory, dakujem a.
blcha
16.09.08,07:41
Optimistka, aj mňa zaujíma podobný problém: Ako platiteľ DPH prenajímam byt a striedajú sa tam občania aj firmy. Mám teda najakú postupnosť nájomníkov - platiteľov a neplatiteľov DPH. Firmy samozrejme tlačia na prenájom s DPH. Ak s tým budem súhlasiť, znamená to vždy meniť účel použitia inv. majetku a striedavo odpočítavať DPH a vracať odpočítanú DPH?
optimistka
12.10.08,11:04
podľa mňa ty musíš používať koeficient, prenájom neplatcom dph bez dane, platcom s dph, vypočítaš koeficient, najskôr používaš predbežný so súhlasom správcu dane a na konci roka vypočítaš skutočný, a ten budeš používať aj na nasledujúci rok, § 54 sa na teba bude vzťahovať podľa mňa len vtedy, ak by koeficient vychádzal rozdielny o 0,10 vid § 54 ods.6
napr. si si odpočítal plnú dph, lebo si oslobodené činnosti nerobil,/vlastne tvoj koeficient bol 1/ v tomto roku prenajímaš neplatcom tak máš koeficient napr. 0,85, zmenil sa ti o 0,15
tak použiješ ten zázračný vzorec na prepočet a upravíš odpočítanú daň v poslednom zdaňovacom období roka
blcha
15.10.08,17:16
Mne ide o "zmenu účelu" - o DPH viažucu sa k hodnote prenajímaného majetku. Nech je to napríklad byt za 1 mil + 190 tis DPH. Ten prenajmem najskôr firme - platiteľovi. Aj platiteľ aj ja máme záujem prenajímať s DPH, tak to urobíme a ja si DPH z prenajímaného majetku (bytu) odpočítam. Prenájom trvá napríklad 18 mesiacov. Potom si nájdem nájomníka, ktorý nie je DPH platieteľom, musím odpočítanú DPH vrátiť a prenajímať bez dane.
Takto sa mi to môže striedať viac krát a ja mám stále povinnosť vracať a znovu odpočítavať DPH?
V akej výške - podľa zostatkovej ceny?
certik
18.10.08,19:11
Ahojte pridám otázku ku koeficientu. Až teraz som si uvedomila, že som mala počítať v predchádzajúcom štvrťroku koeficient. Sme cestovná kancelária a vyberáme pre poisťovňu poistné a táto nám za to posiela províziu. Všetko ohľadom koeficientu som si na porade naštudovala, len ma zaujíma, že ked teraz oznámim správcovi, že idem používať koeficient a podám dodatočné DP čo môžem očakávať. A z praktickej stránky, tú neodpočítanú DPH dám do príslušných nákladov? Dakujem
certik
20.10.08,14:07
Nevie mi nikto pomôcť?
sway
20.10.08,14:14
Ahojte pridám otázku ku koeficientu. Až teraz som si uvedomila, že som mala počítať v predchádzajúcom štvrťroku koeficient. Sme cestovná kancelária a vyberáme pre poisťovňu poistné a táto nám za to posiela províziu. Všetko ohľadom koeficientu som si na porade naštudovala, len ma zaujíma, že ked teraz oznámim správcovi, že idem používať koeficient a podám dodatočné DP čo môžem očakávať. A z praktickej stránky, tú neodpočítanú DPH dám do príslušných nákladov? Dakujem


Ešte počkaj s definitívnym zaúčtovaním, nakoľko koncom roka - teda za posledný Q- tál budeš robiť prepočet za celý rok - a potom dáš neuplatnenú DPH do prísl. nákladov.
certik
20.10.08,17:59
Sway prosím Ta, v inom príspevku mi radili, že mám DPH na doklade zaúčtovať v plnej výške. To znamená že pri podávaní DP za Q si spočítam DPH z dokladov ktoré krátim a vypočítam jednou sumou, t.j. sučet DPH z dokladov x koeficient = DPH, ktorú skutočne odpočítam v DP?
A potom tak ako píšeš neodpočítanú DPH preučtujem?
sway
20.10.08,19:14
Sway prosím Ta, v inom príspevku mi radili, že mám DPH na doklade zaúčtovať v plnej výške. To znamená že pri podávaní DP za Q si spočítam DPH z dokladov ktoré krátim a vypočítam jednou sumou, t.j. sučet DPH z dokladov x koeficient = DPH, ktorú skutočne odpočítam v DP?
A potom tak ako píšeš neodpočítanú DPH preučtujem?

nemusíš si to komplikovať takto po Q- táloch, môžeš to spraviť ako ti radili, budeš účtovať DPH tak ako ide a potom až na konci roka, spravíš najpr riadne 4Q DPH a hneď aj ročný a pri ročnom koeficientovaní Ti isto bude vychádzať rozdiel a ten potom účtuješ celý do nákladov - je to vlastne tá neuplatnená DPH na ktorú by bol nárok pri nekoeficientovaní (fuj to je slovo)

mám niekde na to tabuľku ak nájdem prilepím ju ;)
certik
21.10.08,08:15
Takže neodpočítanú DPH preúčtujem do nákladov až na konci roka, keď budem robiť prepočet celého roka.

Ale neviem či si stojím na kábli ale stále nerozumiem účtovaniu alebo koeficientovaniu ;) počas roka. DPH zaúčtujem v plnej výške na všetkých dokladoch. A teraz príde termín na podávanie DP, zoberiem všetky doklady, na ktorých DPH krátim, spočítam DPH, vynásobím koeficientom a uplatním DPH len v tejto výške v DP?

Na tú tabuľku by som sa veru rada mrkla, dúfam , že ju nájdeš. ;)
sway
21.10.08,13:50
Takže neodpočítanú DPH preúčtujem do nákladov až na konci roka, keď budem robiť prepočet celého roka.

Ale neviem či si stojím na kábli ale stále nerozumiem účtovaniu alebo koeficientovaniu ;) počas roka. DPH zaúčtujem v plnej výške na všetkých dokladoch. A teraz príde termín na podávanie DP, zoberiem všetky doklady, na ktorých DPH krátim, spočítam DPH, vynásobím koeficientom a uplatním DPH len v tejto výške v DP?

Na tú tabuľku by som sa veru rada mrkla, dúfam , že ju nájdeš. ;)

V akom robíš účtovnom SW ???
Napríklad Omega mi automaticky koeficientuje ak jej to zadám a vlastne mi uplatňuje už koeficientovanú DPH.... Tebe nie???
certik
21.10.08,14:44
V money. To musím pozrieť či niečo také program umožňuje.