Zuzana2
21.08.14,10:20
Prosím o radu, my to robíme tak, že k vyúčtovaniu SC priložíme súhlas zamestnávateľa s použitím cestného motorového vozidla s tým, že náhrada bude poskytnutá v cene cestovného lístka hromadnej dopravy. Pri vyúčtovaní zamestnanec doloží z internetu zo stránky CP vytlačený "doklad", kde je vidieť sumu, ktorú by zaplatil, keby použil hromadnú dopravu. Ale mňa by zaujímalo, či v tomto prípade je zamestnávateľ povinný zaplatiť daň z MV (cestnú daň) za motorové vozidlo, ktoré bude použité na tejto SC. Stretla som sa s rôznymi názormi ale neviem nájsť jednoznačnú odpoveď, ktorá by mala oporu v zákone. Ďakujem.
Zuzana
KEJKA
21.08.14,08:26
Nakoľko vyplácate cestovné náhrady len vo výške cestovného hrom-dopravy, som toho názoru, že nie je dôvod platiť DMV.
Súhlas s použitím súkromného vozidla je interná záležitosť firmy.
avalik
21.08.14,08:33
Kejka, nesúhlasím s Tebou ... ako citovala Tweety, zamestnávateľ "vypláca cestovné náhrady 42a)" ... odkaz "42a) Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov". ... je to odkaz na cely zákon, vrátane § 7 "(10) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy."
Tweety
21.08.14,08:34
mne sa ten príspevok podarilo zmazať, och joj, pridám teda opäť
Tweety
21.08.14,08:35
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady42a) zamestnancovi za použitie vozidla; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň43) alebo iná organizačná zložka43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
Takže daň musíte zaplatiť.
Zuzana2
21.08.14,08:44
My sme príspevková organizácia zriadená mestom, takže daň asi musíme platiť. Ak je to teda tak, tak zamestnanci skončili s používaním súkromných motorových vozidiel na SC. Budú pekne-krásne cestovať autobusom, vlakom,.....
KEJKA
22.08.14,19:11
áno - prísne vzaté je to tak, ale aj tak by som to riešila po svojom.