JuroS1
21.08.14,10:32
Zdravzm podobny problrm mam aj ja, byvame s manzelkou na 3posch, co je zaroven najvissie a po navrate z dovolenky nas cakal sok pri pohlade na plafon a podlahu. Zo strechy zacalo zatekat v spoji medzi panelmi. Vsetko samozrejme kvapkalo na plavajucu podlahu, takze vysledok poznate... Informoval som domovnicku o probleme a ta nas odkazala ze mame to nahlasit bytovemu druzstvu. Po nahlaseni mailom a zaroven aj fotodokumentaciou som s dotycnim panom na bytovom dr. telefonoval a po otazke ze ake je ich stanovisko mi povedal ze narok na uplatnenie skod. udalosti mi nevznika a ze nejaka firma bude kontaktovana na najblizsie obdobie na opravu. Preto sa pytam Vas: ako je mozne ze nemam narok na odskodnenie?? ved to nie je s mojej viny a ja mam poskodeny byt! Musim ale dodat ze byt nemam poisteny! ako sa to da riesit?
Indeed
21.08.14,08:40
Bytove družstva a podobné zlodejské spolky, existuju len preto aby ľudia v nich zamestnaní mali kam chodiť do zamestnania, a my ostatní byvajuci v takýchto bytoch sa im skladame na ich pohodový život..

a to nespomínam výrobu a distribuciu tepla.....

prišlo mi zle od žaludka....
mackoivan
21.08.14,08:59
Predpokladám, že bytové družstvo je váš správca a nieje majiteľom bytov a byt máš v osobnom vlastníctve. Ak ho máš poistený škodu ti uhradí poisťovňa, Ak máte dom poistený ako celok možno ti to bude uhradené aj z tej poistky. Správca neručí za nekvalitnú prácu. Za to ručí firma, ktorá strechu robila, ale podľa všetkého už vypršala záručná doba na práce. Strecha patrí do spoločných časti domu, takže správca dá strechu opraviť a škodu v byte si uhradíš sám- nebudú sa ti na to skladať ostatní vlastníci bytov. Na to sú poisťovne.
mackoivan
21.08.14,09:02
fíha - keď je tomu tak, prečo si dom nespravujete sami?? ale to by asi niektorým prišlo od žalúdka zle zo spoluzodpovednosti za správu domu. U nás na SVB ľudia z domu nenadávajú.
JuroS1
21.08.14,09:09
Ano ja som majitel. to je sice pekne co vravis, lenze strecha ma 10 rokov zaruka vyprsala teraz v maji, mna ani nema co zaujimat stav strechy alebo nejaka zaruka, na mojom majetku bola sposobena skoda ktora nebola mojim pricinenim. ak je dom poisteny tak by to automaticky malo ist s tejto poistky. ja ani nemusim byt poisteny pre taketo veci je to skodova udalost dotycnej poistovne nie mojej! to iste ako poistka pri autach. sposobis skodu ide to s tvojej poistky a opacne. ja nepotrebujem aby sa mi skladali na to ostatny vlastnici, ved co ich to ma co zaujimat ze ja mam nejaku skodu... Blbost je podla mna aj to ze sa to da opravit a zacvaka sa to z fondu oprav - detto hovadina... na co je potom domova poistka???
Chobot
21.08.14,09:58
1. Píšeš "mna ani nema co zaujimat stav strechy" - vidím, že žiješ v strašnom omyle a tvoja nevedomosť je do neba volajúca. STRECHA JE TVOJA!!! a má ťa čo zaujímať jej stav. Ak máš na rodinnom dome strechu, tiež ťa nezaujíma jej stav? Strecha je spoločnou časťou domu a preto je aj tvojim vlastníctvom v takom podiele, aký je tvoj spoluvlastnícky podiel.

2. Bola spôsobená škoda na tvojom majetku, lebo tvoj majetok nebol v poriadku (strecha). Pokiaľ má váš dom poistenie, tak sa to dá uplatniť z tej poistky. Poistenie budovy nie je povinné, je to na rozhodnutí VLASTNÍKOV, nie správcu. Takže ak ste si neodsúhlasili poistenie domu, je to aj tvoja vina, aj ty si spolurozhodoval o tom.

3. Zatopenie ti nespôsobil nikto cudzí. Bolo to technickou vadou. Keď si na aute nezatvoríš okno a naprší ti do neho a zničí interiér, koho budeš viniť?

4. Máš pravdu, že prečo by sa ti mali skladať ostatní vlastníci. Na poistenie domu si mal aj ty myslieť dopredu. Alebo si čakal, že SA to samé poistí? Koho teraz budeš viniť, ak nemáte poistenie?

5. Strecha sa bude musieť opraviť z fondu opráv. Na to sa poistka nevzťahuje - ak ju aj máte.

A práve na takéto veci slúži poistenie domácností. Je tvoja hlúposť, že si si to doteaz neuzatvoril. Ak niekoho pod tebou vytopíš, lebo ti praskne hadička na práčke alebo umývačke, uhradíš to zo svojho? Ak budeš mať poistku domácnosti a zodpovednosti, tak to môže isť z tej.
JuroS1
21.08.14,10:27
nepracujes ty nahodou na bytovom??? nejak sa moc navazas chobot... POVEDZ MI KTO JE MAJITELOM BYTOVEHO DOMU?? pri kupno predajnej zmluve - by si sa cudoval- ni je nic o streche! je to majetok byt.druzstva, nie moj. ja mam zakupeny LEN byt kamo, strecha ma nezaujima absolutne a nie je mojou povinnostou ju udrziavat! Rozpravas mi tu o takych veciaach...to si myslis ze sa budem kazdy tyzden chodit pozerat na strechu lebo je "aj moja"? davas tu priklad s autom taky jak... ani v byte si nemozem hocico poriadne spravit ak o tom oficialne nevie sbd! strecha nespada do kompetencii uzivatelov ale spravcu! bol som o tom dnes informovany. to ze strecha sa bude musiet opravit zo spolocneho je ocividne, ale na to som sa ani nikoho nepytal. moja poistka je v tomto pripade irelevantna! ak niekoho vytopim je to na mna - co ta do takych veci??

TAKETO BLBOSTI TU ANI DALEJ NEPIS TO MA NEZAUJIMA!
sosak
21.08.14,10:35
Máš poškodený byt a nemáš ho poistený, tvoj problém, keď si nemyslel že sa ti nič nemôže stať. Do budúcna máš riešenie, poistiť si byt ! Teraz ide škoda na tvojom majetku - bytu, na tvoje triko, jedine, keby bol poistený dom, tak z poistky domu.
tom_i
21.08.14,10:41
Ľahké riešenie keď strecha nie je tvoja, na najbližšej schôdzi popros družstvo alebo spravcu nech si ju vezme.
Chobot
21.08.14,10:44
Máš byt v osobnom vlastníctve? Ak áno, tak mi ver, že aj strecha, aj obodové múry aj základy aj všetky spoločné priestory sú tvojim spoluvlastníctvom. Alebo mi chceš tvrdiť, že kúpno predajnej zmluve nemáš žiadnu zmienku o spoločných častiach, spoločných zariadeniach a spoločných priestoroch? Že na liste vlastníctva nemáš uvedený spoluvlastnícky podiel? Chcel by som vidieť ten list vlastníctva.

S tebou fakt nemá zmysel o tom písať. A nie som zamestnancom "bytového". Som takým istým majiteľom bytu v bytovom dome, ako aj ty, ale na rozdiel od teba sa zaujímam aj o dom ako celok a nie len o "svoj" byt, ohraničený vstupnými dverami do bytu. Mne patrí aj časť chodby, schodišťa, výťahov, strechy, vstupnej haly atď a aj sa starám o to a zaujíma ma v akom sú stave.
JuroS1
21.08.14,10:46
LUDIA VED VAM HOVORIM ZE DOM JE POISTENY!!!!
JuroS1
21.08.14,10:59
samozrejme ze som aj spoluvlastnikom ale mi povedz ci si chodis kontrolovat strechu? si na to vyskoleny? si revizny technik? mas bezpecnostne skolenie ako sa mas spravat na streche? Ak nie tak tam nemas co robit! Ja ten byt vlastnim ccs 1 rok, a to som podla teba mal cely dom obletiet kontrolovat vsetko, pozriet strechu a ked to nie je ok tak povodnemu majitelovi povedat ze nekupim ak si neopravi strechu?? ako sorry ale trochu mimo nie? a ked je to aj tvoje ako vravis (podiel) povedz ako riesis napr. take fajcenie na chodbe? das si tam zakaz lebo to aj tebe patri, shodisko, hala ... a to ze v akom su stave nema v prvom rade zaujimat domovnika, ved je za to plateny! tak potom ho nepotrebujeme, ked sio kazdy svoj podiel budeme kontrolovat a opravovat na vlastne naklady...nikto sa nebude stazovat. a kazdy si na svoj diel da svoje meno aby si to nepomylil. prosimta toto su take zvasty od malicka byvam v panelaku a takto sa nikdi nic neriesilo!!! a prosim dalej ani nepis nema to vyznam!!!
misoft
21.08.14,11:07
Ak si nepochopil pojem spoluvlastníctvo, ak si nepochopil, že sú časti bytového domu, ktoré patria AJ tebe (a tam je aj tá strecha) - tak potom fakt je zbytočné, aby si tu písal litánie.
Alebo si hádam kúpil byt a obvodové múry nie? A keď si kúpil byt, podlaha je len tvoja? NIE! Patrí aj susedovi dole, lebo je to jeho plafón. Tak isto strecha (teda tvoj plafón) - je len TVOJ? Nie! Strecha patrí VŠETKÝM!

Od malička bývaš v paneláku - ale vôbec si nepochopil základné veci. Doteraz panelák patril družstvu (a ty družstvo sa staraj) - ale teraz je to TVOJE (družstvo len za TEBA robí údržbu - spravuje TVOJ majetok).
Ak by si toho správcu nemal -musel by si si všetko sám robiť - i tú strechu (a cvakať ako najatý).

A že nemáš poistený byt? Je to snáď chyba správcu? Je to snáď chyba susedov? Je to tvoja obmedzenosť a lenivosť. Tak teraz tu nevyplakávaj. Mal si na takéto prípady myslieť skôr.
Chobot
21.08.14,11:08
Poistenie domu je všeobecný pojem. Treba si pozrieť, aké poistné udalosti vaša poistka kryje. V poistke je možné dohodnúť rôzne riziká, čím viac rizík poistíte, tým je poistka drahšia.

Ak sú v poistnej zmluve zahrnuté škody spôsobené poškodením obvodového plášťa alebo strechy, tak nahlás poistnú udalosť. Niečo či preplatia, ale neviem koľko. Napr. my máme v poistke zahrnuté nasledovné riziká:
Požiarne nebezpečia
Živelné nebezpečia
Voda z vodovodných zariadení
Všeobecná zodpovednosť
a pripoistenie skla proti vandalizmu.

Je možné, že vy nemáte poistenie všeobecnej zodpovednosti. Treba to riešiť so správcom.
JuroS1
21.08.14,11:10
este jedna vec chobot, mozno u vas sa domovnik aj stara, mozno mate pravidelne schodzi a riesite spolu problemy na ktorych sa zhodnete vsetci alebo nie, no ZIAL v nasom to tak nefunguje lebo niekto nosi len supisku po domoch ze kvazi bola schodza, sak nas je len 7 bytov, tak na co budem volat ludi dole. takto to je u nas, tak sa necuduj prosimta ze ja si musim vsetko pozistovat, aj povybavovat a ked sa niekoho ako ty opytam co s tym tak ma zacne oznacovat za hlupaka? povedz mi uprimne kolko krat si si bol skontrolovat svoju strechu?? INTELIGENCIA na toto este odpis!
misoft
21.08.14,11:14
Ako Chobot napísal - dôležité je, na čo je poistený! Pretože sa robia poistky voči živelným pohromám, povodniam, požiarom, zemetraseniu a pod. Ale málo kedy sú na konštrukčné chyby, alebo chyby pri oprave. A zatekanie - to NIE JE živelná pohroma!
Tu sa pozri - aké sú najčastenie poistky bytových domov: http://www.netfinancie.sk/poistenie-bytoveho-domu/
Ani slovo o nekvalitnej práci, alebo poškodení vekom.
JuroS1
21.08.14,11:17
konecne rozumna odpoved, toto som potreboval, vdaka!

A PROSIM ODPUSTITE SI KOMENTY O MOJOM POISTENI TO SOM SA NEPYTAL, A JA SOM SI VEDOMI CO ZNAMENA BYT NEPOISTENY!!!
JuroS1
21.08.14,11:22
a ako som uviedol uz (treba dobre citat) ten pajko z sbd mi povedal ze mi nevznika narok na poistnu udalost. prave ze narok na kompenzaciu skody mi vznika, ale podla toho na co je poisteny. pochopil som spravne?
JuroS1
21.08.14,11:29
ale chobot este stale si mi nepovedal ci si v panelaku chodis pozerat strechu?? - pravidelne! aby nezatiekla! Moja bola opravena pred 10 rokmi to som este len koncil strednu skolu. V maji vyprsala zaruka, skoda ze skor nezatiekla.
misoft
21.08.14,11:31
Ak vieš, čo to znamená byť nepoistený - nuž..... musíš cálovať zo svojho.... preto je vždy rozumnejšie tú poistku uzavrieť...... lebo jeden nikdy nevie......
JuroS1
21.08.14,11:38
ved som to napisal ci nie?
misoft
21.08.14,11:43
"pajko z sbd mi povedal ze mi nevznika narok na poistnu udalost. prave ze narok na kompenzaciu skody mi vznika, ale podla toho na co je poisteny. pochopil som spravne?"
- pochopil.
"Moja bola opravena pred 10 rokmi to som este len koncil strednu skolu. V maji vyprsala zaruka, skoda ze skor nezatiekla." - nuž - smola!
JuroS1
21.08.14,11:48
vidis a dalo sa to napisat hned v druhom komente! dikes
Chobot
21.08.14,12:20
Strechu sme rekonštruovali minulý rok spolu s celkovým zateplením plášťa, lebo nám 2 roky zatekalo na rôznych miestach (môj byt nevytápalo, bývam na 2. poschodí). V čase rekonštrukcie som bol niekoľko krát na streche, lebo som členom výboru vlastníkov a sledovali sme priebeh rekonštrukcie.

Okrem toho som ja osobne zabezpečoval (bol som kontaktnou osobou pre firmu, čo to realizovala) výmenu výťahov a podpisoval som preberací protokol.

Strechu netreba kontrolovať každú chvíľu. Ale ak začne zatekať, treba to riešiť. Nám to trvalo 2 roky, kým sa to vyriešilo. Nedalo sa to opraviť lokálne, lebo žiadna firma nezistila, kde presne zateká.

Voda je zradná - strecha nemusí prepúšťať v mieste, kde v byte zatečie. Voda sa cez spoje v paneli dostane aj niekoľko metrov ďalej a tam vyrazí.

Nikde som ti nepísal, že máš chodiť kontrolovať strechu - len že aj strecha je tvoj majetok. A al ste v dome iba 7 bytov, tak nie je problém zobrať veci do vlastných rúk. Nemusíš len pasívne čakať, čo urobí správca. Stačí, ak oslovíš 2 susedov a môžete zvolať schôdzu, kde môžete prediskutovať problémy v dome.
nunenko
21.08.14,13:00
Veci však majú ak inú rovinu. Každá strecha potrebuje aj priebežnú starostlivosť, ktorá pozostáva napr. z vyčistenia prepadov na odtok vody. Ak n jeseň ostane na streche bazén, voda zamrzne a poruší izoláciu. Stane sa to párkrát, a voda tečie do bytu. O dom sa stará správca a zodpovedá za škody, ktoré spôsobi svojou nečinnosťou.
Treba vyjadrenie znalca, a ak je to tak škodu (aj na opravu strechy) uplatňovať u správcu.
JuroS1
21.08.14,13:03
aha tak clen vyboru vlastnikov, mal si to napisat hned... zabezpecoval si to zrejme preto lebo si to dostal za ulohu...a keby si to aj bol robil dobrovolne. ked si podpisoval preberaci protokol tak si si to zrejme aj skontroloval, lebo ked sa nieco stane mas tam svoj podpis. ja nie som clenom vyboru vlastnikov, a kto u nas je to ani len netusim, a tie 60 rocne babicky urcite chodili pozerat ako sa roby strecha. ani to ma nezaujima, ak to zateka nech sa to riesi. SBD sem posle ludi na opravu (niekedy) ako mi bolo povedane, a spravia to, je pravda ze to bude hradene z fondu oprav. Pozri, ja som zamestnany clovek na plny uvazok, cesstujem do prace 60 km tam 60 naspat, pridem domov 16,30 mam toho dost z prace a domovnicka dochodkyna je doma a ja sa mam starat... susedov oslovovat nebudem lebo vazne nemam koho. oslovim domovnicku, ktora na to je urcena aby taketo veci riesila a zhanala firmy. a nebyva tu ziaden chlap, iba ja. Ked som byval u nasich, je tam naozaj zodpovedny domovnik, ktoremu sa tak aj da hovorit, pretoze si chodil vsetko kontrolovat, pravidelne schodzi...atd. Viedol poctivo uctovnictvo o ktorom pravidelne informoval majitelov. mal na starosti kadejake drobne opravy... a na tie najmensie veci ktore nebolo treba davat objednavat sme isli robit my s otcom a susedom! Ale vsetko na podnet domovnika, max. ak boli rozbite dvere tak sme ich s jeho suhlasom vymenili za nejako co niekto daroval... takto si predstavujem spolupracu v panelaku...
ale uz to nechajme tak....
misoft
21.08.14,18:00
Nááááá - šak lietadlá padajú ako zhnité hrušky......
mackoivan
22.08.14,08:38
10 ročná strecha by mala byť OK - neverím, že sa nájde znalec, ktorý by to našil na správcu- vždy sa nájdu "objektívne" príčiny či vyššia moc. Je nezodpovedné nemať poistený byt.. Ja bývam v strede bytovky a poistenie som si navýšil. A zišlo sa- prasklo odtokové potrubie v kúpelní, susedovi podo mnou zničilo kuchynskú linku. a zacvakala to poisťovňa. Inak by to sused vymáhal odo mňa.
nunenko
22.08.14,09:14
J zas neverím, že znalec nebude objektívny. Zatekanie striech spôsobilo v prevažnej miere zanedbávanie vyčistenia prepadov, a následné státie vody na streche.
JuroS1
26.08.14,08:13
mackoivan - Hovoris ze neveris... Znalec v ramci objektivity dokeze nasit vec na koho chce v ramci zakona! A ze 10 rocna strecha by mala byt OK??? ti povedal kto??? to je pravidlo??? Presne pre to mi zatieklo ze strecha ktora presla v r.2004 (t.j. 2014-10=2004) kopletnou rekonstrukciou POPRASKALA. A je mi jedno pre co, ci to odflakly pri rekon. alebo vplyv pocasia... 10rocna zaruka vyprsala v maji. Je to jedno, strecha je uz "zaplatana", preplaca sa to z fondu oprav, vyslo to na 130 Euro. Ja nebudem riesit preplatenie skody!
JuroS1
26.08.14,08:35
A este jedna vec, Ty si nevidel, v akom je stave ta nasa ZREKONSTRUOVANA strecha. Ja som sa po skonceni PLATANIA isiel pozriet a je to katastrofa!!! Cistene tam v zivote nic nebolo, ani okapy, dokonca aj hromozvod je pouvolnovany!!! Tak a to mame akoze chodit kontrolovat my???
fortunka
26.08.14,08:53
Máte si na to (údržbu,kontrou) nájsť zodpovednú firmu, alebo to dať niekomu na starosti, hadam si nemyslíš, že to nietko sám a zadarmo bude chodiť kontrolovať? Niekto to musel po rekonstrukcii prevziat a teda niekto bol za tu opravu zodpovedny, dostali ste iba to za co ste si dali urobit/zaplatili/prevzali a teraz sa tu zbytocne budes rozculovat. Zistite si aku mate domovu poistku, ci to pod to spada.. ked nie, tak bohuzial. Na plátanie nedajú dlhšiu záruku ako 2 roky, aj to len niektoré firmy.. na celú opravu ledva-ledva 10 rokov dajú...
JuroS1
26.08.14,09:48
fortunka - do tejto debaty si sa zapojila dost neskoro a po precitani(pochybujem) vs prispevkov by si sa ani neunuvala pisat!! o tej kontrole som totiz hovoril vissie!!! Na zaplaty sa vztahuja zakonna 2 rocna zarucna lehota! na celu opravu dostala strecha 10 rokov zaruku! potvrdil mi to zastupca riaditela SBD! este nieco?