zolik2001
21.08.14,13:56
Chcem sa opytat kto s tym ma skusenosti zaviedol som do prace dochadzkovy system na odtlacok prsta no dvaja ludia sa odmietli registrovat ze oni nikam odtlacok davat nebudu ze oni na hodinach neklamu a ze oni sa budu pisat do zosita po starom a ze ked chcem ze icm mam vyhodit. Viete mi poradit co mam s nimi robit lebo vyhodit to najmenej okrem toho su to dobry pracovnici ale najst strednu cestu.
Musim podotknut ze dochadzkovy system nieje prepojeny online ani nic podobne sluzi iba interne.
Zatial som to urobil tak ze sa ludia loguju odtlackom a zaroven sa pisu do zosita po starom.
kopretinka
21.08.14,12:04
protizákonné.
je to tu už viackrát rozoberané,hľadaj.
Ing. Ľubomír Janoška
21.08.14,12:21
Zákon je na strane Vašich kolegov. Pre spracovanie dochádzky nie je nevyhnuté spracúvať odtlačky prstov.

6 ods. 2 písm. d/ zákona o ochrane osobných údajov:
Prevádzkovateľ je povinný ... zabezpečiť, aby sa spracúvali len také osobné údaje, ktoré svojím rozsahom a obsahom zodpovedajú účelu ich spracúvania a sú nevyhnutné na jeho dosiahnutie
kn-alka
21.08.14,12:21
??????????????????
Ing. Ľubomír Janoška
21.08.14,12:25
!#$%&^**!!!!
formátovanie odišlo, už som to prepísal :)
kn-alka
21.08.14,12:26
chybička jse vloudila - to sa stáva :)
zolik2001
22.08.14,08:01
je to protizakonne pokial sa to dalej spracovava a taktiez pokial je dochadzkovy system napojeny online. pokial pre vlastne potreby tak to protizakonne nieje. zistoval som si to aj ked teraz neviem presne citovat zakon no dalsie info som dostaval od Rakuskej firmy z Prievidze kde bol ten isty problem ze ludia to nechceli akceptovat. Funguje to a uz problem nieje dokonca tam sa musia logovat aj ked idu fajcit pretoze niektory silnejsi fajciari takto prefajcili aj 7 hodin tyzdenne.
zolik2001
22.08.14,08:03
Dovod preco odtlacok prsta lebo pokial si to pisu rucne do dochadzkovej knihy tak si mozu napisat viac a druha smena ktora konci o 22:00 odijde skor a napise si odchod ako ma. odtlacok prsta neoklames aj ked si to mozu robit este natukanim kodu. Takze ak by aj naozaj odtlacok neakceptovali natukanie kodu by nemali kedxze to uz nieje biometricky udaj a urcite chcem aby sa dochadzka riesiola elektronicky a nie manualne. Okrem toho maju rano prestavku na ranajky co pokial viem nieje moja povinnost im ju dat takze myslim ze som ustretovy no na oplatku aj nieco cakam od ludi.
Alebo sa mam spravat ako slovensky podnikatel s nikym sa nebavit zrusit vsetky vyhody co maju? Nik nad nimi nestoji pocas prace nik ich nekontroluje maju cas aj na kavu ci zapalit si a ked chcem zaviest viac poriadku tak robim protizakonne???
Chobot
22.08.14,08:12
SKús zaviesť čipové karty. Neviem, koľko by to stálo, ale neverím, že by to bolo brutálne drahé.

Zatiaľ skoro v každom zamestnaní, kde som bol, to bolo cez karty. Predsa je to len menej sfalšovateľné, ako ručná dochádzka. A ak si chcel mať automatickú evidenciu cez skener odtlačku, tak stačí len vymeniť skener za čítatku kariet.
sosak
22.08.14,08:26
Čipové karty si môžu po dohode pracovníkov medzi sebou odovzdávať, jeden druhému bude pípať kartu pri odchode, skorším odchodom zo zamestnania to nezabráni.
luja5
22.08.14,08:53
Odporúčam pozrieť si ustanovenia zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov... (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-122/znenie-20140415), ktoré riešia spracúvanie priamo biometrických údajov.

§ 13

(5) Prevádzkovateľ je oprávnený spracúvať biometrické údaje len vtedy, ak je to primerané účelu spracúvania a nevyhnutné na jeho dosiahnutie a ak
a) to prevádzkovateľovi vyplýva výslovne zo zákona,
b) dotknutá osoba dala na spracúvanie písomný alebo inak hodnoverne preukázateľný súhlas,
c) spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy podľa § 10 ods. 3 písm. b), alebo
d) spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na účely podľa § 10 ods. 3 písm. g).

(6) Primeranosť, nevyhnutnosť a právny základ spracúvania biometrických údajov podľa odseku 5 písm. b) až d) posudzuje úrad v konaní podľa § 37 až 39.
ivka70
22.08.14,09:04
Na to snad je tam strazna sluzba, ktora kontroluje, ci niekto nesnima viac kariet a kazdopadne pri takychto prevadzkach sa pouzivaju turnikety, ktore po zosnimani umoznia prechod 1 cloveka.
ivka70
22.08.14,09:07
Protizakonne je ukladanie odtlacku prsta (biometricky udaj) zamestnavatelom ako osobneho udaja zamestnanca (spolu s menom a inymi udajmi), pretoze to nie je nevyhnutny udaj na evidenciu dochadzky a zakon povoluje zamestnavatelom evidovat len nevyhnutne udaje..
Sposobi vam to velke problemy pri kontrole podla zakona o ochrane osobnych udajov.

Vychod do priestorov fajciarskeho priestoru sa tiez da zabezpecit turniket,mi a cipovymi kartami.
bubkoch
22.08.14,09:17
Janoska: ako z citovaneho odseku vyplyva ze otlacok nie je udaj nevyhnutny pre spracovanie dochadzky ?
ja tomu odseku rozumiem tak, ze zamestnavatel nemoze napr. v suvislosti s evidenciou dochadzky spracovavat udaje, ktore s nou nijako nesuvisia a nie su potrebne na jej zistenie, napr. nemoze pre tento ucel vyzadovat rodne cislo manzelky a deti a pod. ...
Durov
22.08.14,10:05
V jednej firme som sa stretol s dochádzkou založenou na čipových kartách v kombinácii s fotografiou.
Keď zamestnanec prichádzal alebo odchádzal, tak sa "pípol" cez čipovú kartu a zároveň mu to vyhotovilo fotku.
Dav
22.08.14,10:14
On vlastne ten odtlačkový dochádzkový systém nasníma odtlačok a prevedie ho do číselného tvaru. Ale výrobca alebo distribútor v SR trochu nepresvedčivo argumentoval na úrade pre ochranu osobných údajov a preto tento systém nedovoľujú používať. Začula som šum, že je k tomu nejaký súdny spor. My sme prešli na čipové karty, upgrade + karty, zariadenie to isté- nebolo až tak finančne náročné. Prevádzku máme monitorovanú kamerami, v prípade potreby by majiteľ vedel skontrolovať, či niekto nepodvádza a nevypomáha kolegom.
Ing. Ľubomír Janoška
22.08.14,10:32
:bubkoch
Dochádzku je možné sledovať a spracovať aj bez odtlačkov prstov. Snáď neočakávate, že niekto v zákone vymenuje, čo všetko nie je potrebné na dosiahnutie každého účelu spracovania? "Janoska: ako z citovaneho odseku vyplyva ze otlacok nie je udaj nevyhnutny pre spracovanie dochadzky ?"
PS - ja Vás do ničoho nenútim, podajte si žiadosť o osobitnú registráciu dochádzkového systému s biometriou a v oôdvodnení zamietavého rozhodnutia dostanete vyčerpávajúce vysvetlenie priamo od Úradu.
zolik2001
22.08.14,11:37
ano aj unas v meste viem ze takato prevadzka je no mne sa zdalo ze odtlacok bude jednoduchsi. :-)
zolik2001
22.08.14,11:38
kamery este nemam .....otazka penazi aj ked som tom planoval tohto roku....no urcite budu.
zolik2001
22.08.14,11:39
nema kazdy moznost si fajciarske priestory vyhradit ani u nas to nejde a aj ked som tuto temu nacal na prevadzke tak sa ohradili zamestnanci ze ci budu ako v base.

Dobre takze ak je odtlacok prsta protizakonny tak mi neostava iba aby sa logovali kodom ktory im dam a to mi odmietnut nemozu tak?
luja5
22.08.14,12:01
Ak zákon vyžaduje súhlas dotknutej osoby a dotknutá osoba nesúhlasí, nezostáva nič iné, len hľadať iné riešenie, ako dosiahnuť svoj zámer. Aj keď to vyzeralo byť s odtlačkom prsta jednoduchšie:-).
luja5
22.08.14,12:03
Zolik2001, kedy sa súhlas dotknutej osoby nevyžaduje, nájdeš v § 10 zákona č. 122/2013 Z.z..
Ing. Ľubomír Janoška
25.08.14,10:53
Toto je dosť ťažká téma :)
Na jednej strane nepoznáme nikoho, kto by dokázal zo siete bodov, ktorá sa spracúva, nakresliť pôvodný odtlačok; na druhej strane neexistuje matematický dôkaz, že sa to nedá (kódovanie/šifrovanie odtlačkov je zložitá matematická operácia).
vlado 33
25.08.14,13:36
Pači sa mi tvoj rozvážny prístup k zamestnancom. Aj keď si zaviedol nový systém identifikácie a niektorí zamestnanci sa nechcú podrobiť, aj tak ich nechceš vyhodiť. U nás vo firme sa takéto správanie neakceptuje, buď budeš dodržiavať interné predpisy alebo odchod zo zamestnania. A keďže nenahraditeľní sú vedci, umelci atď, došiel som k názoru, radšej sa povoliť ako byť bez práce.
ivka70
25.08.14,16:20
Môžeš im dat na vyber: buď odclenena fajčiara alebo úplný zákaz fajčenia v priestoroch prevádzky - to totiž môžeš: zakázať fajčenie uplne
ribanatrade
27.08.14,18:31
V OLO v Bratislave odtlačkový systém funguje akože v testovacej verzii už vyše pol roka a je to štátna firma.Nemal by s tým byť teda problém.A ten kto neakceptuje môže odísť.Žial občas dávajú nám majitelom ultimátne výroky aj dobrí zamestnanci,ale meter musí byť rovnaký na každého.
Ing. Ľubomír Janoška
28.08.14,04:19
:ribanatrade
"V OLO v Bratislave odtlačkový systém funguje akože v testovacej verzii už vyše pol roka a je to štátna firma.Nemal by s tým byť teda problém.A ten kto neakceptuje môže odísť.Žial občas dávajú nám majitelom ultimátne výroky aj dobrí zamestnanci,ale meter musí byť rovnaký na každého. "

Popisovaný biometrický informačný systém spoločnosti OLO nie je osobitne registrovaný na Úrade na ochranu osobných údajov. Hrozí Vám pokuta podľa § 67 ods. 3 písm. e/ do 200000€ za ignorovanie povinnosti osobitnej registrácie (§ 37 písm. b/).
http://www.dataprotection.gov.sk/uoou/sk/content/zverejnenie-stavu-osobitnych-registracii?page=6