mira1110
21.08.14,19:20
zdravim,vedel by mi niekto poradit ako sa spravat v pripade, ked zistim, ze zamestnavatel, u ktoreho robim asi mesiac, mi odmietne vyplatit mzdu? jedna sa mojho syna, ktory v prahe robil u leseniarskej firmy, a ktorá mu uz druhy mesiac udajne posiela peniaze, pricom nic nechodi ani na jeden ucet? je to zlozitejsie, nechcem obsirne pisat, ale oni sa brania vyplateniu, raz udajne bol neplatny učet, poslali sme druhy, na ten sa to tiez nedalo previest, samé vyhovorky, dnes rano nam jednatelka povedala ze to poslala postou na sk, pricom syn je v prahe , ale zrejme neposlala nic, pretoze zostala velmi nervozna, ked som po nej chcela presnu sumu, datum a sposob zasielky, aby som to vedela s veducou posty poriesit...jednatelka ma po tomto dotaze zrusila s tym, ze socialka si svoju pracu urobi...nerozumela som tomu, preco socialka, doteraz nerozumiem, zrejme ratala s tym, ze sa jej peniaze vratia nazad, kedze si ich syn nebude moct prebrat na sk...a.nato mi napisala strucnu odpoved - citujem - "jdete do prdele"
volala som jej otcovi ako majitelovi firmy a ten mi začal nadavat oplzlo a napisal tiez to iste co jeho dcera. druha jeho sms bola - "ty blba blondino potetovana, rekni svymu dementovi, ze nic nedostane."
zostala som v šoku, nie som blondina, nemam tetovanie, syn neni dement, akurat asi naletel podvodnikom, ktory obchoduju s ludmi.
este som sa s tymto nestretla, neviem absolutne co robit, aj ked peniaze su teraz asi vedlajsie, najviac ma mrzi, ze si nejaka firma zobere robotnika, ten mu odrobi co treba a oni ho potom vyhodia a este ani nezaplatia.
je mozné, aby tie peniaze nevyplatili len tak, ked si zmyslia? lebo ten chlap sa spraval uplne bohorovne a ze mam odkazat svymu synovi, at chcipne hladem. ze mu ty penize nedá.
nerozumiem tomu. syn sa s nimi rozlucil v dobrom, pretoze nemohol dochadzat tak daleko k nim do firmy, mimo prahy, kedze sa presidlili.
ta jednatelka bola tiez v pohode, mila, dokial sme po nej nechceli tie peniaze.
poradte, ako s tym nalozit?
nejedna sa o velku sumu, je to asi cca 200 euro neviem presne, pretoze nema vyplatnu pasku.
Zuzanka_ba
22.08.14,11:25
Odporučila by som im poslať doporučene s doručenkou list na adresu sídla, resp. zložky, kde pracoval, s výzvou na vyplatenie mzdy a poskytnutie všetkých dokladov pri výstupe zo zamestnania.
Následne, domáhať sa vyplatenia mzdy na okresnom súde, podľa toho kde sídli zamestnávateľ - http://portal.justice.cz/justice2/uvod/soudy.aspx
Náležitosti podania budú asi podobné ako v SR.

Neviem čo myslela pod sociálkou, každopádne, ak ho nenahlásili, a teda zamestnávali na čierno, majú problém oni a nie syn.
Predpokladám že pracovnú zmluvu aj dohodu o ukončení syn má?

Je potrebné, aby všetky zmienené úkony, zaslanie listu zamestnávateľovi aj podanie na súde urobil on, nemôže za neho konať iná osoba.