Marian Timar
22.08.14,08:32
Chcel by som vedieť, či je možné odvolať sa, alebo nejakým zákonným spôsobom sa ohradiť a ponížiť/zrušiť exekútorské a súdne poplatky. Ide mi hlavne o spol. ako je Intrum Justitia a stály rozhodcovký súd. Je to vôbec možné, alebo im zákon dáva možnosť robiť si čo chcú a z pár € dlhu vyrobiť niekoľko 100€-ový dlh? Má niekto skúsenosti alebo vie poradiť ako na to? Ďakujem
kopretinka
22.08.14,06:36
Intrum Justitia je vymáhačská firma,takže tam hovoriť o exekútorských/súdnych poplatkoch nemôžeš.Ale ako proti tomu bojovať.........hm.....je to podnikanie,ako každé iné.
luja5
22.08.14,08:13
K pôsobnosti stálych rozhodcovských súdov /SRS/ si môžeš pozrieť zákon
č. 244/2002 Z.z. o rozhodcovskom konaní = http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-244/znenie-20090701.
Trovy rozhodcovského konania nie sú v uvedenom zákone špecifikované
z hľadiska spôsobu ich výpočtu a/alebo maximálnych súm, ako je tomu napríklad u odmeny a poplatkov pre notára a u súdneho poplatku za dedičské konanie podľa iných zákonov. V prípade SRS zákon len vymenúva, najmä o aké druhy rozhodcovských výdavkov môže ísť, pričom umožňuje, aby si SRS určili trovy konania inak. Zároveň však každý SRS má mať pravidlá o trovách konania upravené vo svojom rokovacom poriadku.
Na základe uvedených skutočností sa podľa mňa u SRS dá len preveriť štruktúra a výpočet trov konania, či boli určené v súlade s pravidlami daného SRS a len ak by tomu tak nebolo, malo by význam zaoberať sa tým ďalej. SRS zvyknú mať pravidlá o trovách konania uverejnené na svojich web-stránkach.

§ 12
(3) Zriaďovateľ stáleho rozhodcovského súdu je povinný v Obchodnom vestníku8) zverejniť
d) štatút a rokovací poriadok ním zriadeného stáleho rozhodcovského súdu a ich zmeny,

§ 14
(1) Rokovací poriadok stáleho rozhodcovského súdu upravuje
b) pravidlá o trovách rozhodcovského konania,

§ 29
Ak rozhodcovský súd neurčil inak, trovy rozhodcovského konania sú najmä hotové výdavky účastníkov rozhodcovského konania a ich zástupcov, trovy na vykonanie dôkazov, poplatky za rozhodcovské konanie, odmena rozhodcovského súdu a jeho hotové výdavky, odmena znalca, odmena tlmočníka a odmena za zastupovanie.
Marian Timar
26.08.14,11:36
a čo spoločnosti ako Intrum Justitia? Ako si trovy alebo polatky určuje? Ako sa im zachce? To na nich nieje žiadna páka?
Marian Timar
26.08.14,11:38
Ja viem že o poplatkoch exekútorských/súdnych hovoriť nemôžem, ale tiež majú svoje poplatky, ktoré sa musia podľa niečoho riadiť, či ako sa im zachce? Nič ich nereguluje? Žiadna možnosť námietky že z 20€ dlhu je 200€-ový?
kopretinka
26.08.14,11:42
no to máš ako s iným tovarom.......odkúpili tvoj dlh a snažia sa na ňom zarobiť.......a prečo dlhuješ 20eur? ve´d to nie je taká závratná suma,aby si to nezaplatil.......
Marian Timar
26.08.14,11:52
20€ je myslené obrazne, ak by išlo o 20€ tak to tu neriešim, zaplatene a už dávno zabudnuté, no nieje to 20€ a chcem vedieť či existuje v tomto štáte páka na túto spoločnosť, a čo si oni voči mne môžu dovoliť, alebo čo im zákon povoľuje, okrem listov, sms, telefonatov? môžu siahnuť aj na plat? majetok?