kopi
20.04.06,11:00
Dobrý deň.
Vie mi prosím Vás niekto poradiť či má hlavný kontrolór obce právo kontrolovať vyplácané mzdy a odmeny zamestnancom rozpočtovej organizácie, ktorej zriaďovateľom je obec? V akom je to zákone?
Ďakujem.
dana9
20.04.06,09:04
Postavenie a úlohy HK upravuje zákon č. 369/1990 o obecnom zriadaní.

§ 18d
Rozsah kontrolnej činnosti
(1) Kontrolnou činnosťou sa rozumie kontrola zákonnosti, účinnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom a majetkovými právami obce, ako aj s majetkom, ktorý obec užíva podľa osobitných predpisov, 16c) kontrola príjmov, výdavkov a finančných operácií obce, kontrola vybavovania sťažností 16d) a petícií, 16e) kontrola dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov vrátane nariadení obce, kontrola plnenia uznesení obecného zastupiteľstva, kontrola dodržiavania interných predpisov obce a kontrola plnenia ďalších úloh ustanovených osobitnými predpismi. 16f)

(2) Kontrolnej činnosti podľa tohto zákona podlieha
a) obecný úrad,

b) rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené obcou,

c) právnické osoby, v ktorých má obec majetkovú účasť, a iné osoby, ktoré nakladajú s majetkom obce alebo ktorým bol majetok obce prenechaný na užívanie, a to v rozsahu dotýkajúcom sa tohto majetku,

d) osoby, ktorým boli poskytnuté z rozpočtu obce účelové dotácie alebo návratné finančné výpomoci, či nenávratné finančné výpomoci podľa osobitného predpisu 10) v rozsahu nakladania s týmito prostriedkami.

(3) Kontrolná činnosť podľa odseku 1 sa nevzťahuje na konanie, v ktorom o právach, právom chránených záujmoch alebo o povinnostiach právnických osôb alebo fyzických osôb rozhoduje starosta v správnom konaní podľa § 27.

§ 18e
Pravidlá kontrolnej činnosti
Hlavný kontrolór pri výkone kontrolnej činnosti postupuje podľa pravidiel, ktoré ustanovuje osobitný zákon. 16a) Ďalšie podrobnosti o pravidlách kontrolnej činnosti môže ustanoviť obec uznesením.

§ 18f
Úlohy hlavného kontrolóra
(1) Hlavný kontrolór

a) vykonáva kontrolu v rozsahu ustanovení § 18d,

b) predkladá obecnému zastupiteľstvu raz za šesť mesiacov návrh plánu kontrolnej činnosti, ktorý musí byť najneskôr 15 dní pred prerokovaním v zastupiteľstve zverejnený spôsobom v obci obvyklým,

c) vypracúva odborné stanoviská k návrhu rozpočtu obce a k návrhu záverečného účtu obce pred jeho schválením v obecnom zastupiteľstve,

d) predkladá správu o výsledkoch kontroly priamo obecnému zastupiteľstvu na jeho najbližšom zasadnutí,

e) predkladá obecnému zastupiteľstvu najmenej raz ročne správu o kontrolnej činnosti, a to do 60 dní po uplynutí kalendárneho roku,

f) spolupracuje so štátnymi orgánmi vo veciach kontroly hospodárenia s prostriedkami pridelenými obci zo štátneho rozpočtu alebo zo štrukturálnych fondov Európskej únie,

g) vybavuje sťažnosti, ak tak ustanovuje osobitný zákon, 16g)

h) je povinný vykonať kontrolu, ak ho o to požiada obecné zastupiteľstvo,

i) plní ďalšie úlohy ustanovené osobitným zákonom.

(2) Hlavný kontrolór sa zúčastňuje na zasadnutiach obecného zastupiteľstva a obecnej rady s hlasom poradným; môže sa zúčastňovať aj na zasadnutiach komisií zriadených obecným zastupiteľstvom.

(3) Hlavný kontrolór je oprávnený nahliadať do dokladov, ako aj do iných dokumentov v rozsahu kontrolnej činnosti podľa § 18d.

(4) Hlavný kontrolór je povinný na požiadanie bezodkladne sprístupniť výsledky kontrol poslancom obecného zastupiteľstva alebo starostovi.


prajem pekný deň

dana:) :) :)
kopi
20.04.06,10:29
Ďakujem, no je to pre mňa dosť všeobecná odpoveď. Tu sa jedná predsa o mzdové listy - podľa mňa by nikto nemal vedieť, koľko má kto vyplatenú napr. odmenu alebo podobne. Neviem si s tým poradiť. Mám totiž prihláseného kontrolóra na kontrolu a podľa mňa aj podľa mojej nadriadenej by nemal mať prístup k týmto údajom. Všeobecne áno - podľa celkových vyplatených prostriedkov, no nie konkrétne výplatné pásky a listiny.
erybka
20.04.06,10:34
Volala som so znamym, co robi kontrolora na mestskom urade a on povedal, ze maju pravo kontroly aj vyplatnych pasok a listin, pretoze su to verejne financie z rozpoctu. On sam uz takto jednu prispevkovu org. kontroloval.
dana9
20.04.06,10:38
Podobnú odpoveď sme dostali aj z úradu pre ochranu osobných údajov - na jednej strane ido o os. údaje o ekonomickej a sociálnej situácii určitých osôb, ale na strane druhej ide o právo osoby oprávnenej v zmysle príslušných právnych predpisov na kontrolu takýctho údajov.
kopi
20.04.06,10:40
ďakujem veľmi pekne. Viete, ja sa len bojím toho, že môžem porušiť nejaký zákon. Zamestnanci alebo konkrétne moja nadriadená sa môžu voči tomu ohradiť, že dávam k dispozícii ich údaje. A zo strany kontrolóra zasa môžu byť námietky, že nechcem predložiť požadované dokumenty. Pripadám si ako medzi dvoma mlynskými kameňmi, pretože v zákone som nič také konkrétne nenašla. Môžem ja od toho kontrolóra požadovať nejaké poverenie z Obecného úradu čo a ako mu musím predložiť? Prosím, poraďte mi. Ďakujem.
erybka
20.04.06,10:46
Ked pridu kontrolovat, musia mat splnomocnenie alebo aspon poverenie starostu/primatora a doklady sa im pripravia take, ktore pozaduju. Zvyknu nam zavolat alebo poslat mail, kde napisu co budu kontrolovat, aby sme to vsetko pripravili.
marco04
05.01.07,17:32
Zodpovedá kontrolór obce za to, že neupozornil starostu na skutočnosť, že voľné pracovné miesto na obec. úrade neobsadil na základe výberového konania a že zobral na toto miesto známu bez vzdelania a výberového konania. Na toto miesto bolo 6 žiadostí, z toho 2 žiadateľky spĺňali kvalifikačné predpoklady. Obe mali ukončené ekonomické školy. Na ich žiadosti sa odpisovala odpoveď. " žiadne voľné miesto neevidujeme"
FRAMO
25.10.08,12:26
Ahojte! Mňa by veľmi zaujímalo, že čia má hlavný kontrolór obce právo kontrolovaať aj základné školy s právnou subjektivitou v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a do akej miery, teda čo má v takej škole právo kontrolovať. Ak niekto viete odpoveď budem mu vďačná.
inuš
27.10.08,08:29
Ahojte! Mňa by veľmi zaujímalo, že čia má hlavný kontrolór obce právo kontrolovaať aj základné školy s právnou subjektivitou v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a do akej miery, teda čo má v takej škole právo kontrolovať. Ak niekto viete odpoveď budem mu vďačná.
Samozrejme že má, nakoľko zriaďovateľom je obec. Ja som onoho času zastupovala ekonomku na ZŠsMŠ s práv.subjektivitou a pravidelne chodieval hlavný kontrolór a kontroloval fa, pokladnu, čerpanie rozpočtu, ... Vždy sa ale vopred ohlásil. A čo má právo kontrolovať - prečítaj si túto tému od začiatku a tam nájdeš odpoved. - VŠETKO:D
Vivi
26.07.09,15:01
Dobry den,
chcela by som sa spytat,ako hlbkova ma byt kontrola hlavneho kontrolora obce?ma kontrolovat vsetky uctovne doklad,alebo len niektore?
wagner
26.07.09,19:04
O tom rozhoduje HK sám, ale podľa mňa by mal skontrolovať všetky doklady, aby vedel či sú správne použité verejné financie v súlade s rozpočtom. Naša HK kontrolovala pravidelne doklady za uplynulý mesiac. A náhodou niektorý doklad nebol správne podpísaný resp. chýbal podpis, už to mali poslanci v správe. O čom by potom písal do správy?
Vivi
27.07.09,18:39
ok,dik za nazor.nas kontrolor nekontroluje vsetky,ale len ktore on chce - pytala som sa ho na to,a povedal mi,ze vraj nemusi kontrolovat vsetky. A - ma okntrolovat aj uctovanie,alebo len spravnost rozpoctovej klasifikacie?
wagner
27.07.09,18:50
ok,dik za nazor.nas kontrolor nekontroluje vsetky,ale len ktore on chce - pytala som sa ho na to,a povedal mi,ze vraj nemusi kontrolovat vsetky. A - ma okntrolovat aj uctovanie,alebo len spravnost rozpoctovej klasifikacie?
U nás kontrolovala aj účtovanie a tiež správnosť rozpočtovej klasifikácie. Ale čo kontroluje a na čo sa zameria je vecou HK. Pokiaľ mu poslanci nedajú konkrétnu úlohu, tak môže robiť tak, ako on uzná za potrebné
Vivi
07.08.09,18:47
po tejto odpovedi uvazujem,naco vlastne ten HK vobec je,lebo co ma obec z kontroly,kde HK kontorluje len co chce?a mozno nenajde vazne nedostatky,lebo ich nepozrie....
wagner
08.08.09,20:54
po tejto odpovedi uvazujem,naco vlastne ten HK vobec je,lebo co ma obec z kontroly,kde HK kontorluje len co chce?a mozno nenajde vazne nedostatky,lebo ich nepozrie....
HK je predsa na buzeráciu starostu, to o tom nevieš? Inak zákon určuje, čo má kontrolovať a jeho nadriadeným sú poslanci. Tí majú právo určiť rozsah kontroly. Keď sa na to kašlú poslanci, tak HK sa kašle tiež.
Vivi
11.08.09,19:09
:) super...len sa mi nezda,ze by sfukoval starostu,ale skor uctovnika...a poslanci evidentne nevedia,ze su nadriadeni,popocuvaju spravu,ktora im aj tak nic nehovori a die sa dalej...len chudak uctovnik vyzera,ze robi chyby...a najhorsie,ze chyby sa najdu aj po kontrole HK:)
wagner
11.08.09,20:35
:) super...len sa mi nezda,ze by sfukoval starostu,ale skor uctovnika...a poslanci evidentne nevedia,ze su nadriadeni,popocuvaju spravu,ktora im aj tak nic nehovori a die sa dalej...len chudak uctovnik vyzera,ze robi chyby...a najhorsie,ze chyby sa najdu aj po kontrole HK:)
Účtovník nie je podriadený HK. To by mal starosta vedieť. Ono je ťažko robiť rozhodcu medzi HK - účtovníkom - poslancami a starostom. Zažila som tých zasadnutí za jedenásť rokov dosť a keby ma niekto dnes tam poslal, tak nemá šancu. Stačilo, najmä keď je premúdrelý HK - takého som zažívala sedem rokov. A najhoršia bola HK, ktorá sa robote nerozumela a ešte vytýkala aj keď bol na doklade dátum z nedele - to že sa robilo aj v nedeľu a PC automaticky dalo taký dátum nevedela pochopiť. Platilo na ňu - čím sprostejšia, tým dôležitejšia. Našťastie tam dlho nevydržala, odišla na PN a potom dala výpoveď. Aspoň bol kľud.
Vivi
12.08.09,19:09
Dakujem za nazor.Mna mrzi,ze ja ako uctovnik,ked HK prinesie vysledok kontroly som ten clanok,co urobil cosi zle.
Na kazdej tej porade - oznameni vysledku kontroly sa prezentuju nedostatky - ale vacsinou smerom na mna,nie ako postrehy starostovi.

Nerobim v tejto sfere dlho a preto neviem,do akej miery ma co HK robit a ako sa ja mozem postavit napr.proti tomu,ze v minulom roku v decembri som ja nasla nezhody v urcitych uctovnych veciach - a to preslo minimalne 3x rukami HK:(proste cim dalej tym viac mam pocit,ze pre mna ako uctovnika je to viac-menej zbytocna kontrola....
wagner
13.08.09,08:41
Dakujem za nazor.Mna mrzi,ze ja ako uctovnik,ked HK prinesie vysledok kontroly som ten clanok,co urobil cosi zle.
Na kazdej tej porade - oznameni vysledku kontroly sa prezentuju nedostatky - ale vacsinou smerom na mna,nie ako postrehy starostovi.

Nerobim v tejto sfere dlho a preto neviem,do akej miery ma co HK robit a ako sa ja mozem postavit napr.proti tomu,ze v minulom roku v decembri som ja nasla nezhody v urcitych uctovnych veciach - a to preslo minimalne 3x rukami HK:(proste cim dalej tym viac mam pocit,ze pre mna ako uctovnika je to viac-menej zbytocna kontrola....
Možno by nezaškodilo ísť na zastupiteľstvo a tieto pripomienky všetky povedať pred poslancami. Ale najprv si to napíš na papier, lebo tam zabudneš, čo si chcela povedať.
stavbár2
26.10.09,08:25
Dobrý deň.

HK našej obce má skončené úplne stredoškolské vzdelanie.Do funkcie bol zvolený po 30.6.2004. Môže naďalej vykonávať funkciu HK?

Rád by som vedel, ako si mám vysvetliť § 23a.

"§ 23a
Prechodné ustanoveniak zmenám účinným od 1. júla 2004

5) Hlavný kontrolór, ktorý nespĺňa povinnosti ostatného vedúceho zamestnanca18a) alebo ktorý nespĺňa podmienky podľa § 19 ods. 1 tretej vety a ods. 2, je povinný ich splniť do 1. októbra 2004, inak sa má za to, že sa v tento deň svojej funkcie vzdal.

Ďakujem.
Helga12
02.02.10,19:11
Funkčné obdobie HK v našej obci sa skončilo 1.2.2010.
Zákon hovorí, že výberové konanie sa musí vyhlásiť a voľba HK musí prebehnúť tak, aby sa ihneď po skončení funkčného obdobia starého HK mohol ujať funkcie nový HK.
Obec vyhlásila výberové konanie 8.1.2010 a prihlášky sa mohli podávať do 18.1.2010. Dátum voľby nového HK ešte nie je známa.
Chcem sa opýtať či je možné nejakým spôsobom postihnúť pracovníkov OcÚ za to, že výberové konanie vyhlásili neskoro a teda porušili zákon 369/1990 o obecnom zriadení..
stavbár2
02.02.10,19:22
Výberové konanie na funkciu hlavného kontrolóra sa podla zákona o obecnom zriadení má vyhlásiť v počas posledných 60 dní a minimálne 40 dní pred skončením funkčného obdobia úradujúceho kontrolóra.
Si si istá, že mu funkčné obdobie naozaj skončilo 1.2.2010?
Zákon 369/1990 neupravuje ako sa má postupovať pri porušení tohoto zákona. Sám som zvedavý či to upravuje iný zákon.
Helga12
02.02.10,19:26
Do funkcie HK nastúpil 1.2.2004. Tak predpokladám, že šesť ročné obdobie skončilo 1.2.2010.
wagner
02.02.10,19:53
Do funkcie HK nastúpil 1.2.2004. Tak predpokladám, že šesť ročné obdobie skončilo 1.2.2010.
Myslím, že sa mu skončilo funkčné obdobie 31.1.2010. Ale neskončil sa mu pracovný pomer. To znamená, že HK je potrebné buď dať náplň práce ako zamestnancovi obce, alebo výpoveď pre nadbytočnosť s odstupným a s výpovednou dobou podľa ZP.Čo sa týka postihu zamestnancov OcU za neskoré vyhlásenie výberového konania, o tom rozhoduje ich nadriadený - pravdepodobne starosta obce.
Helga12
22.02.10,18:09
Môže mi prosím niekto poradiť, ktorý zákon či vyhláška upravuje spôsob voľby HK obce.
wagner
25.02.10,13:41
Môže mi prosím niekto poradiť, ktorý zákon či vyhláška upravuje spôsob voľby HK obce.

Dávno som tu nebola, preto píšem až teraz. Voľbu HK upravuje zákon o Obecnom zriadení č. 369/1990 Zb v platnom znení.Viď citáciu:

§ 18a
Predpoklady na výkon funkcie, voľba a skončenie výkonu funkcie


(1) Kvalifikačným predpokladom na funkciu hlavného kontrolóra je ukončené minimálne úplné stredné vzdelanie.

(2) Deň konania voľby hlavného kontrolóra vyhlási obecné zastupiteľstvo na úradnej tabuli a spôsobom v mieste obvyklým najmenej 40 dní pred dňom konania voľby tak, aby sa voľba vykonala počas posledných 60 dní funkčného obdobia doterajšieho hlavného kontrolóra. Kandidát na funkciu hlavného kontrolóra musí odovzdať svoju písomnú prihlášku najneskôr 14 dní pred dňom konania voľby na obecnom úrade. Súčasťou prihlášky je aj výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace a doklad o vzdelaní.

(3) Na zvolenie hlavného kontrolóra je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov obecného zastupiteľstva. Ak ani jeden z kandidátov takú väčšinu nezískal, obecné zastupiteľstvo ešte na tej istej schôdzi vykoná druhé kolo volieb, do ktorého postúpia dvaja kandidáti, ktorí získali v prvom kole volieb najväčší počet platných hlasov. V prípade rovnosti hlasov do druhého kola volieb postupujú všetci kandidáti s najväčším počtom platných hlasov. V druhom kole volieb je zvolený ten kandidát, ktorý získal najväčší počet platných hlasov. Pri rovnosti hlasov v druhom kole volieb sa rozhoduje žrebom. Ďalšie podrobnosti o spôsobe a vykonaní voľby hlavného kontrolóra a náležitosti prihlášky ustanoví obec uznesením.

(4) Ak výkon funkcie hlavného kontrolóra zaniká spôsobom podľa odseku 8 písm. a), b) alebo d), vyhlási zastupiteľstvo nové voľby hlavného kontrolóra tak, aby sa konali najneskôr do 60 dní odo dňa skončenia výkonu funkcie hlavného kontrolóra.

(5) Hlavného kontrolóra volí obecné zastupiteľstvo na šesť rokov. Jeho funkčné obdobie sa začína dňom, ktorý je určený ako deň nástupu do práce.

(6) Hlavnému kontrolórovi vzniká po zvolení nárok na uzavretie pracovnej zmluvy s obcou. Pracovný pomer možno dohodnúť aj na kratší pracovný čas, 16b) ktorého dĺžku určí obecné zastupiteľstvo pred vyhlásením voľby kontrolóra.

(7) Starosta je povinný s právoplatne zvoleným hlavným kontrolórom uzavrieť pracovnú zmluvu najneskôr v deň nasledujúci po dni skončenia funkčného obdobia predchádzajúceho hlavného kontrolóra. Deň nástupu do práce sa určí na deň nasledujúci po dni skončenia funkčného obdobia predchádzajúceho hlavného kontrolóra.

(8) Výkon funkcie hlavného kontrolóra zaniká

a) vzdaním sa funkcie,
b) odvolaním z funkcie,
c) uplynutím jeho funkčného obdobia,
d) smrťou alebo vyhlásením za mŕtveho,
e) dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo ktorým bola jeho spôsobilosť na právne úkony obmedzená,
f) dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol odsúdený za úmyselný trestný čin alebo právoplatne odsúdený za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený,
g) dňom, keď začal vykonávať funkciu podľa § 18 ods. 2.

(9) Obecné zastupiteľstvo môže odvolať hlavného kontrolóra z funkcie, ak

a) opakovane alebo zvlášť hrubým spôsobom poruší povinnosti zamestnanca alebo vedúceho zamestnanca, 16)
b) hrubo alebo opakovane zanedbáva povinnosti vyplývajúce z jeho funkcie a bol na to aspoň raz písomne upozornený obecným zastupiteľstvom,
c) uvedie nepravdivý údaj v čestnom vyhlásení podávanom podľa § 18 ods. 1 alebo v údajoch o svojich majetkových pomeroch
Reve
16.09.10,07:00
Ahojte,
mám problém - máme kontrolórku na čiastočný úväzok (nie je tam uvedené, že má prácu na doma). Ona si pošle manžela, zahlási, ktoré doklady chce a takto mám u nej už 2 týždňe personálne osobné spisy zamestnancov. Má právo zobrať si doklady na kontrolu domov? Hlavne osobné doklady? Je totiž strašná - premúdrelá a vždy robí 3-5 stranové elaboráty (samozrejme, že vždy sa niečo nájde, ide o to, že ona chce vykazovať činnosť, zvýšila si - prostredníctvom poslancov - úväzok z 0,1 na 0,25 + dotlačila na polročné odmeny. Ale ako je to s tým úväzkom? Podľa mňa by mala byť prítomná tu, na obci a nie brať si domov prácu... a potom potápať .....
Vopred veľmi pekne ďakujem
reve
Reve
16.09.10,09:59
zdravím ešte raz, prosím Vás, aké osobné doklady by mal mať v spise kontrolór - okrem uvedených vo vyhlásení o výberovom konaní, samozrejme. Má tam mať aj vyplnený osobný dotazník? čestné prehlásenie o praxi? ....
Ďakujem
reve
fortun21
02.01.11,20:47
Chcem sa spytat, ake su poziadavky na vykon prace kontrolora obce? Su potrebne nejake kurzy, alebo skolenia, z ktorych by som mal nejaky certifikat, alebo staci uplne stredoskolske vzdelanie ako to pise v zakone a ziadne dalsie skolenia nie su potrebne? (pozn. ak mám skoncenu Obchodnu akademiu a momentalne studujem na VS, koncim Bc. mohol by som podat aj ja prihlasku na volbu kontrolora obce?)
matildaz
13.04.11,14:01
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.... u nás bol schválený rozpočet na rok 2011na februárovom zastupiteľstve a nebol predložený viacročný, až teraz predkladá starosta rozpočet v aprílovom zastupiteľstve na roky 2012-2013-214 a pokiaľ ja mám vedomosť, tak by sa mal viacročný rozpočet predkladať s rozpočtom na príslušný rok 2011+2012+2103...neporušuje tým zákon???? Dakujem za odpoved
dobrava
13.04.11,15:24
Dobrý deň, hľadal som na Vašej stránke problematiku hlavného kontrolóra obce, totiž bolo mi ponúknuté miesto kontrolóra obce, ale našiel som už asi neaktuálne informácie. Je to práca na prac. úväzok 15 hod. mesačne, na pracovnú zmluvu, alebo dohodu - neviem. Môžem ešte popri tejto funkcii byť normálne zamestnaný? Môžete mi uviesť, aké fin. ohodnotenie je obvykle na takýchto funkciách? A ešte jedna dôležitá vec:
Prosím veľmi pekne o zaslanie nejakého "manuálu", ako sa účtujú obce, o rozpočtových organizáciách toho moc neviem, takže budem vďačný, ak sa niečo nové naučím. Ďakujem.
maamfran
14.04.11,17:07
nový poslanec.

Poprosil by som o radu.
Aké údaje musí obsahovať záverečná ročná správa hlavného kontrolóra obce a dokedy musí byť spracovaný záverečný účet obce za predchádzajúci rok. Ďakujem za odpoveď.
zuzana
16.04.11,18:53
A môže hlavná kontrolórka mesta kontrolovať s.r.o. -čku kde má mesto 100% účasť?Pýtala sa, že či ako s.r.o.-čka robíme priebežné, predbežné a následné kontroly podľa zákona 502/2001, ale mi nedostávame od mesta žiadne financie-len za tie služby, ktoré pre mesto robíme a to odvoz smetí, verejnú zeleň... a to na základe faktúr, ale nedostávame žiadne príspevky, robíme ešte iné činnosti pre obce a firmy-máme povinnosť robiť tieto kontroly ak nie sme orgán verejnej správy?
dobrava
17.04.11,20:55
Dobrý deň, hľadal som na Vašej stránke problematiku hlavného kontrolóra obce, totiž bolo mi ponúknuté miesto kontrolóra obce, ale našiel som už asi neaktuálne informácie. Je to práca na prac. úväzok 15 hod. mesačne, na pracovnú zmluvu, alebo dohodu - neviem. Môžem ešte popri tejto funkcii byť normálne zamestnaný? Môžete mi uviesť, aké fin. ohodnotenie je obvykle na takýchto funkciách? A ešte jedna dôležitá vec:
Prosím veľmi pekne o zaslanie nejakého "manuálu", ako sa účtujú obce, o rozpočtových organizáciách toho moc neviem, takže budem vďačný, ak sa niečo nové naučím. Ďakujem.
Prosím, prosím, môže niekto poradiť?
susann2
18.04.11,08:41
Dobrý deň, hľadal som na Vašej stránke problematiku hlavného kontrolóra obce, totiž bolo mi ponúknuté miesto kontrolóra obce, ale našiel som už asi neaktuálne informácie. Je to práca na prac. úväzok 15 hod. mesačne, na pracovnú zmluvu, alebo dohodu - neviem. Môžem ešte popri tejto funkcii byť normálne zamestnaný? Môžete mi uviesť, aké fin. ohodnotenie je obvykle na takýchto funkciách? A ešte jedna dôležitá vec:
Prosím veľmi pekne o zaslanie nejakého "manuálu", ako sa účtujú obce, o rozpočtových organizáciách toho moc neviem, takže budem vďačný, ak sa niečo nové naučím. Ďakujem.
HK volí obecné zatupiteľstvo na základe zákona 369/1990 Z.z. o obecnom zriadení. Najskôr musia byť vyhlásené voľby a potom sa môžeš prihlásiť. Pred tým by bolo dobré si uvedený zákon naštudovať. Po zvolení HK je starosta povinný uzatvoriť pracovnú zmluvu s novým HK, takže to nemôže byť dohoda. Ak je HK na úväzok, plat sa mu preráta podľa úväzku a § 18 c zákona 369/1990 Z.z. podľa počtu obyvateľov. HK môže podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť len so súhlasom zastupiteľstva.
dobrava
18.04.11,11:11
HK volí obecné zatupiteľstvo na základe zákona 369/1990 Z.z. o obecnom zriadení. Najskôr musia byť vyhlásené voľby a potom sa môžeš prihlásiť. Pred tým by bolo dobré si uvedený zákon naštudovať. Po zvolení HK je starosta povinný uzatvoriť pracovnú zmluvu s novým HK, takže to nemôže byť dohoda. Ak je HK na úväzok, plat sa mu preráta podľa úväzku a § 18 c zákona 369/1990 Z.z. podľa počtu obyvateľov. HK môže podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť len so súhlasom zastupiteľstva.
Ďakujem za odpoveď, takže je to "legálne" uzatvoriť normálnu PZ aj s obcou na prácu HK a aj pracovať v inej fy na TPP? /samozrejme asi so súhlasom obec. zastupiteľstva/? Ako je to potom s odvodmi do SP a ZP?
Budem vďačný, ak mi odpoviete a uvediete ešte nejaké informácie o práci HK v obci. Ďakujem.
susann2
19.04.11,05:28
Ďakujem za odpoveď, takže je to "legálne" uzatvoriť normálnu PZ aj s obcou na prácu HK a aj pracovať v inej fy na TPP? /samozrejme asi so súhlasom obec. zastupiteľstva/? Ako je to potom s odvodmi do SP a ZP?
Budem vďačný, ak mi odpoviete a uvediete ešte nejaké informácie o práci HK v obci. Ďakujem.
1. Pri krátkom úväzku je úplne normálne, že HK má aj iný PP a poslanci súhlasia aby takúto činnosť vykonával. Odvody do poisťovní sú ako pri akomkoľvek inom PP.
2. HK kontroluje prakticky všetko. Zo zákona mu vyplýva vypracovať odborné stanovisko k rozpočtu a záverečnému účtu. Všetky ostatné kontroly si HK plánuje podľa vlastného uváženia. Ak požiada o vykonanie kontroly poslanec, vtedy je HK povinný ju vykonať. Raz za 6 mesiacov predkladá zastupiteľstvu plán kontrol. Najmenej raz za rok musí predložiť správu o kontrolnej činnosti, to všetko je uvedené v § 18 f o obecnom zriadení. Na začiatok je nutné sa oboznámiť sa okrem zákonov aj s vnútornými smerniciami, pred každou kontrolou si naštudovať tú, ktorej sa kontrolovaná oblasť týka. HK nevypracúvava smernice a VZN, len ich kontroluje či sa dodržiavajú. Veľmi dobré pomôcky a inšpirácie na vykonávanie kontrol nájdeš na web stránkach väčších miest, kde majú HK zverejnené plány kontrol aj správy z kontrol. HK majú aj svoju webovú stránku, veľa informácie sa dozvieš aj tam www.zhk.sk Pri skrátenom úväzku je ešte dôležité vedieť, ak nebudeš môcť vykonať kontrolu v pracovnom čase obce, či kontrolované doklady ti vydajú oproti podpisu na kontrolu aj domov.
dobrava
20.04.11,12:10
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, pomohlo.
karacenka
25.10.11,07:49
Zdravím, ja mám takúto otázočku :-))
Musí sa kontrolór obce ohlásiť starostovi, že ide vykonávať kontrolu na obec. úrad??
Robím kontrolórku menšej obce, je to prac. pomer na dohodu o prac. činnosti, keďže táto obec nepotrebuje kontrolóra na plný úväzok. Teda keď mám dovolenku, resp. keď som doma a mám čas, tak idem na OcÚ a prekontrolujem doklady cca 1 x mesačne. Ekonómke obce to ešte ani raz nevadilo.
Nikdy to nebol žiaden problém, no po nastúpení nového starostu to začal byť problém. Má "známych na telefóne", ktorí mu robia poradcov a pri poslednej kontrole mi povedal, že každé vykonávanie kontroly mu musím ohlásiť (písomne alebo aspoň telefonicky) podľa zákona 369 o obec. zriadení. No také niečo som v tom zákone nenašla. Nevie mi niekto poradiť, kde sa niečo také v tomto zákone nachádza. Resp. je to vôbec v nejakom zákone napísané. Ďakujem
cami
23.01.13,09:29
Zdravím, vie niekto poradiť?
Má právo hlavný kontrolór obce na preplácanie cestovného (cesta z domu do práce).???
Dochádza 8x v mesiaci na celý deň a len čo príde , tak ide k pokladničke na vyúčtovanie.
Podľa mňa , by sme nič preplácať nemali, veď on prichádza do práce (veď zamestnávateľ nerieši cestu do práce, kto ako sa dostaví).
Ďakujem