Jozef1098
22.08.14,16:24
Dobrý deň,

Čo znamená v USA Federal ID, keď to odo mňa, ako od podnikateľa požaduje veľkoobchodník. Je to to isté ako Tax ID ? na nejakom fóre som našiel, že Tax ID = u nás DIČ.

Ďakujem za odpoveď
Tweety
22.08.14,14:26
ÁNo, tax ID je naše DIČ, Federal ID je to, čo Tax ID.
Jozef1098
22.08.14,14:43
na 100%? takže chcú vlastne moje DIČ
profesional
25.08.14,07:02
Je dolezite vediet, ci to od teba pyta ako od fyzickej osoby podnikatela, alebo ako od korporacie. Ak to chce od teba ako od korporacie, tak pozaduje od teba EIN. Je to nieco ako federalne danove cislo zamestnavatela. O EIN musis poziadat ako krporacia nie len ked chces realne niekoho zamestnavat, ale akonahle mas zdanitelne transakcie podla US prava. Pokial ziada Tax ID od teba ako fyzickej osoby podnikatela, tak zavisi od toho, ci sa zdrziavas na uzemi USA aspon 183 dni v roku a ci mas pridelene US SSN. Ak mas US SSN a zdrziavas sa na uzemi USA aspon 183 dni v roku, tak budes posielat tejto osobe tvoje SSN. Pokial sa na uzemi USA nezdrziavas 183 dni v roku a mas vydane SSN, alevo SSN nemas vydane vôbec, tak musis poskytnut ITIN. Cislo ITIN je nieco ako SSN, az na to ze sa vydava osobam, ktore su povazovane za danovych rezidentov USA s obmedzenou danovou povinnostou. O ITIN moze poziadat aj zahranicna korporacia. Pokial si napr. slovenska firma a chces nakupovat v USA, tak mas dve moznosti. Bud sa zaregistrujes v USA na ITIN a nasledne si uz budes tovar u ZSA shippovat do EU sam, alebo oznamis US obchodnikovi ze nemas ziadny danovy domicil v US. Velkosklad v US samozrejme by ti mal tovar poslat, ale je mozne, ze budes musiet pri niektorých tovaroch odviest Fee, ktore je nieco podobne ako exportne clo. Hoc sa o clo nejedna. Na druhu stranu je mozne, ze ten velkoobchodnik v US ziada EIN preto, lebo nechce obchodovat mimo USA..