zuzka g
22.08.14,18:59
Zdravim,pracujem vo firme v 3zmennej prevadzke 37,5h uväzok.
Striedanie smien: Ranne,potom Nocne,Poobedne.Momentalne nam nariaduju pracovat cez vikend.Vychadza mi to takto: 6rannych smien-teda pondelok az sobota,v nedelu uz pokracujem nocnou ktoru koncim v sobotu rano teda 6 nocnych potom v nedelu do poobednej teda poobedna do soboty vratane a tak stale dookola teda 6rannych,6poobednych a 6 nocnych zmien.Je to v sulade zo zakonnikom prace??viem ze mi zamestnavatel moze nariadit 150h nadcasov do roka ale nemal by to neako rozvrhnut aby to nebolo v kuse aj 2 mesiace?momentalne mam uz odpracovanych 101,5 h nadcasov od zaciatku roka 2014.Dakujem za radu.
M K
23.08.14,09:15
Je potrebne poziet 1. co mas v suvislosti s pracovnym casom, pracou nadcas a odmenou za pracu nadcas dohodnute v pracovnej zmluve; 2. ci u vas posobia zastupcovia zamestnancov a ci v otazke nadcasov bola nejaka dohoda; a 3. dolezity je aj druh prace, a pracovna pozicia (napr., ci si veduci zamestnancec, zdravotnicky zamestnanec, ci vykonavas koncepcne, systemove prace, riadis zlozite procesy a pod.).

Kazdopadne, v trojzmennej prevadzke (co je Tvoj pripad) ma zamestnanec pracovny cas najviac 37,5 hod. tyzdenne (§ 85 ods. 5 Zákonníka práce).
Priemerny tyzdenny pracovny cas zamestnanca vratane prace nadcas ale nesmie prekrociť 48 hodin (§ 85 ods. 7 ZP) – dodrzanie tohto ustanovenia bude v Tvojom pripade zavisiet od toho kedy sa zacinaju jednotlive zmeny. Zaroven, prekrocenie 48 hod. limitu je mozne za urcitych podmienok stanovenych v § 85a ZP ak ide o zdravotnickeho zamestnanca.

Praca nadcas ale nesmie presiahnut v priemere osem hodin tyzdenne v obdobi najviac styroch mesiacov po sebe nasledujucich, ak sa zamestnavatel so zastupcami zamestnancov nedohodne na dlhsom obdobi, najviac vsak 12 mesiacov po sebe nasledujucich. (§ 97 ods. 6 ZP)

V kalendarnom roku mozno nariadit zamestnancovi pracu nadcas v rozsahu najviac 150 hodín (pri zdravotnickych pracovnikoch to moze byt este o 100 navyse za dodrzania stanovenych podmienok). Do tohto limitu sa ale nezapocitava praca nadcas, za ktoru zamestnanec dostal nahradne volno, ci ju vykonaval pri mimoriadnych udalostiach. Spolu ale zamestnanec moze v kalendarnom roku vykonat pracu nadcas najviac v rozsahu 400 hodin. (§ 97 ods. 7,8 a 10).

Dolezite je tiez poznamenat, ze pracu nadcas patri zamestncovi okrem mzdy aj nahradne volno (v rozsahu v akom trvala praca nadcas). Ak zamestnavatel neposkytne nahradne volno ma zamestnanec pravo na mzdove zvyhodnenie (najmenej v sume 25 % jeho priemerneho zarobku). Zamestnancovi nepatri za pracu nadcas ale ani nahradne volno, ani mzdove zvyhodnenie ak 1. ide o vymedzeneho veduceho zamestnanca ale zamestnanca, ktory vykonava koncepcne, systemove, tvorive alebo metodicke cinnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zlozite procesy alebo rozsiahle subory velmi zlozitych zariadeni, ze vo vyske mzdy bude zohladnena pripadna praca nadcas, najviac vsak v uhrne 150 hodin v kalendarnom roku; a 2. zamestnavatel sa na tomto pisomne dohodol so zamestnancom. (§ 121 ZP).

Pri spominanom pracovnom nasadeni ake mas je tiez potrebne zdoraznit, ze zamestnavatel je povinny rozvrhnut pracovny cas tak, aby mal zamestnanec zabezpeceny stanoveny nepretrzity odpocinok v tyzdni. Lehotu tohto nepretrziteho tyzdenneho odpocinku upravuje § 93 ZP. Na Tvoj pripad sa zrejme najviac budu aplikovat ods. 3 - 5:

(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.

(2) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas zamestnanca staršieho ako 18 rokov podľa odseku 1, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa.

(3) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

(4) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi, staršiemu ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 35 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý pripadne na nedeľu a na časť dňa predchádzajúceho nedeli alebo na časť dňa nasledujúceho po nedeli.

(5) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za dva týždne najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku v týždni, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do štyroch mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

V suvislosti s nepretrzitym odpocinkom je ale potrebne este dodat, ze zamestnávatel moze nariadit alebo dohodnút so zamestnancom pracu nadcas aj na cas nepretrziteho odpocinku medzi dvoma zmenami, avsak len v pripadoch prechodnej a naliehavej zvysenej potreby prace. Nepretrzity odpocinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skratit na menej ako osem hodin. (§ 97 ods. 5 ZP).
zuzka g
23.08.14,13:09
Ahoj ďakujem za odpoved,k otazkam:1.v zmluve nemam ani slovko o nadcasoch,pracovny cas zamestnanca mam uvedeny 37,5h tyzdenne,u nas neposobia odbory,je zalozena zamestnanecka rada ktora u nas ale prakticky nefunguje,takze sa nikto s nikym ohladom nadcasov nedohodol,koncepcne ani systemove prace si myslim ze nevykonavam(moja pracovna pozicia je smenovy kontrolor kvality) Jednotlive zmeny u nas zacinaju takto: ranna od 5:45-13:45,poobedna od 13:45-21:45,nocna od 21:45-5:45h V bode 4 sa píše ze zamestnavatel moze rozvrhnut pracovny cas aby mal zamestanec raz za tyzden odpocinok najmenej 35 hodin ktory pripadne na nedelu a na cast dna pred alebo po nedeli.mne to vychadza ale po nocnej smene ktoru koncim v sobotu rano o 5:45 ist do poobednej smeny v nedelu o 13:45 a tam nieje dodrzany ten stanoveny cas 35hodin,mne vychadza 32 hodin je toto uz porusovanie zakonnika prace? ešte jedna vec na mojej pozici mi nieje umoznene vybrat si nahradne volno za nadcas.Dakujem za odpoved
Indeed
23.08.14,17:54
doležitá je odmena za vykonanu prácu v suvislosti s množstvom vykonanej práce

ak možeš robit nadčasy je to pre teba +
viacej si zarobiš,
ak nie tak sa vy*er na taku prácu aj na takého zamestnavateľa

pracovný pomer je o dobrovolnosti, nikto nikoho nenuti v nom zotrvávat,ked su nevyhodné podmienky
Indeed
23.08.14,17:55
maš kludnu,pohodovú prácu,či lepšie povedané zamestnanie,
ludia vykonávajúci tvrdú ROBOTU, by s tebou
radi menili,keby mohli...
zuzka g
24.08.14,17:38
Indeed bodaj by to tak bolo...pohodova praca to bola na zaciatku,pracujem tam uz 8 rokov ale teraz je to o drzku,pracujem aj s kolegynami pod velkym tlakom a v strese za 7,5 h toho musime stihnut velmi vela,casto nam je az do placu z toho...keby nas nenutili robit aj vikendy este by sa to neako dalo ale nemame si kedy oddychnut a vypnut...Ver mi ze uz aj uvazujeme ze sa na to vy... ale v mojom regione je velmi tazke najst si pracu.Ked som protestovala ze nemozem cez vikend lebo mam program tak som bola vzdy donutena na ten vikend ist v lepsom pripade som sa dohodla s kolegynou a vymenili sme si smeny...
Indeed
25.08.14,16:49
Tebe NESTAČÍ 32 hodín ????

Ja bežne chodím do nasledujucej smeny po 7-8 hodinach a robím 6 dní v týždni

a nesťažujem sa , pravda za nejakých 450 € + -
by som to nerobil....
Majka_Betka
27.09.14,16:13
Prosím o radu tiež sa týkajúcu nadčasov. Pracujem na pracovisku s jednozmennou prevádzkou. V pracovnej zmluve máme uvedené: "Zamestnanec súhlasí s prácou nad limit 150 hod., stanovených zákonníkom práce o ďalších 250 hod. za celý kalendárny rok v zmysle Z.P. § 97"

Moja otázka:
Väčšinu nadčasov ale firma chce odpracovať až v posledné mesiace roka. To znamená, že máme robiť nadčasy v bežné pracovné dni + soboty k tomu. Teda, viac ako 8 hod. nadčasov za týždeň. Je to v poriadku, alebo sa môžeme ohradiť, keď Z.P. stanovuje 8h. za týždeň? Ďakujem za fundovanú odpoveď.
avalik
27.09.14,18:43
otazky sa nezadavaju do odpovedi - dole na stranke si prestuduj etiketu porady
Majka_Betka
27.09.14,19:12
Ďakujem za "odpoveď"... Odkedy som tu naposledy bola, sa to tu sakramentsky chaoticky zmenilo... To je fakt taký problém, že som napísala niečo niekam inam, než si niekto myslí, že je vhodné?? Slušne som poprosila o odbornú odpoveď, tak verím, že sa jej aj dočkám...
avalik
27.09.14,19:49
toto su komentare, tak sa neoduvaj ... a ak chces odpoved zadaj otazku tak ako sa ma
zuzka g
01.10.14,16:54
ahoj no ked si taku zmluvu podpisala tak sa mozes aj na hlavu postaviť a budes musieť tahat tie nadcasy:(aj ked je pravda ze podla zakonnika prace je zamestnavatel povinny rozplanovat pracovnu dobu aj nadcasy...ale v ktorej firme ho dodrziavaju???asi v ziadnej...moj priatel onedlho pride o flek tak budem musiet drzat "hubu" a krok a makať dalej po vikendoch...:((