malarada
23.08.14,07:39
dobry den, v maji tohto roku som siel na pohovor do istej spolocnosti, ktora mi vzapati o par tyzdnov oznamila ze ma beru no vsak len na dohodu. kedze v case oznamenia som bol PN a sa to presuvalo dobrych par mesiacov som uz pripraveny nastupit. teraz momentalne som na urade prace uz druhy tyzden teda od prveho augusta. teraz v pondelok uz mam skolenie uvodne a vraj bude pripravena zmluva. pozadovali odomna cislo uctu, trvale bydlisko ale aj aku zdravotnu poistovnu mam. mna teraz zaujima lebo nemam v tom jasno, ked v pondelok odnesiem zmluvu na dohodu na urad prace, mam ziadat o vyradenie? lebo moj prijem bude okolo 350-400eur. urad prace ma kriterium ze nesmiem zarobit viac ako nejakych 137eur tusim inak ma oni vyradia. ked teda musim odist kto bude platit zdravotne poistenie? tie peniaze co dostanem alebo mi to firma zaplati? musim informovat poistovnu kto bude platit?
myara
23.08.14,09:42
UP ta vyradi, kedze zarobis viac, ako je stanovene
odvody za teba odvadza zamestnavatel, uz aj pri dohodach, sa platia vsetky odvody
Katy a R
23.08.14,12:52
Nie pri každej dohode sa platia všetky odvody .. takže najskôr si treba zistiť, že aká to bude dohoda:confused:
čo sa týka zdravotného poistenia - ak to nebude nepretržitá práca - zamestnávateľ ťa bude prihlasovať len na konkrétne dni .. takže ostatné dni si budeš musieť doplatiť. Samozrejme - ak budeš vyradený z evidencie UPSVaR
(napr pri dohode o PČ môžeš odrobiť len 10 hod v týždni!)
Katy a R
23.08.14,12:53
veru nie je dohoda - ako dohoda ....
malarada
23.08.14,17:28
cize s dohodou musim ist hned na urad prace a opytat sa na zmluvu
Indeed
23.08.14,17:47
Vykašli sa na urad práce, je to mrtva inštitucia...služiaca pre uradnikov tam zamestnaným
radšej si plat dobrovolne zdr. poistenie, ako byt registrovaný na UP a nechat sa šikanovat hlupymi tetami
Katy a R
23.08.14,17:56
ak chceš ostať v evidencii UPSVaR - tak pokyny aj s povinnosťami si dostal - treba dodržať! Ak budeš mať taký príjem - aj tak ťa vyradia. môžeš sa teda aj sám rovno vyradiť. Alebo nemusíš vôbec tam chodiť - vyradia ťa pre nespoluprácu - ale to potom je dlhšia doba na znovuregistráciu, keby si náhodou znova potreboval.
No a to zdravotné si budeš musieť doplatiť sám, ak nebudeš robiť celý mesiac. Treba sa potom dakedy zastaviť v ZP - prípadne si to všetko nájdeš a vybavíš cez el. pobočku ZP (ak máš prístup) .
- a na akú zmluvu sa chceš pýtať ? - koho?
malarada
24.08.14,06:23
zamestnavatela na dohodu, mne slubili 320eur a z toho este platit odvody vsak mi nic neostane nech to platia oni a ako je to s dovolenkou a napr s vikendami? kto za tie dni mi zaplati zdravotku?
KEJKA
24.08.14,06:30
malarada (Dnes 09:23) zamestnavatela na dohodu, mne slubili 320eur a z toho este platit odvody vsak mi nic neostane nech to platia oni a ako je to s dovolenkou a napr s vikendami? kto za tie dni mi zaplati zdravotku?
----
určite ti niečo zostane, odvody ti budú strhávať cca 12%, zvyšokdostaneš, ked podpíšeš Vyhlásenie............... takže nebudú strhávať daň. Určite to však bude viac ako to minimum,ktoré určuje UP pre nevyradenie.
Zdravotku rovnako ako odvody bude vypočítavať a platiť zam-eľ aj za Teba a aj za seba.
320eur je na plný pracovný úväzok? alebo kolko denne hodín musíš odpracovať?
Nič je nula, ty bude mať viac...............sám si rozhodni čo je lepšie.
malarada
24.08.14,07:30
2eura na hodinu v dvojsmennej prevadzke cize 8 hodin, ani stravne listky mi nedaju
Katy a R
24.08.14,11:35
pri dohode nemáš žiadnu dovolenku! - však si najskôr zisti, do čoho ideš! (ešte stále si nenapísal, aký typ dohody?)
ak napr ide o DoPČ - ak budeš napr robiť 1 deň v týždni - tak za ostatných 6 dní si zaplatíš ZP sám. len za ten 1 deň budeš pre ZP zamestnanec.
Teraz pozerám, že ak by si mal zarobiť 350 eur - tak to D o PČ ani nemôže byť pri min mzde ... asi DoVP ???
Katy a R
24.08.14,11:44
nie si jediný ... to je úplne bežné - len upresním, že to musí byť v hrubom min 2,023
kejka - len na dohodu ho berú .. možno?? DoVP
malarada
24.08.14,14:19
Katka a ked napriklad ochoriem? Steplotujem alebo nieco ine? Cisto teoreticky sa pytam. Kto za mna tie dni kedy som nie som v praci, zaplati odvody?
malarada
24.08.14,14:32
to ja mam skade vediet? nemam este zmluvu v ruke ta bude v najblizsich dnoch
KEJKA
24.08.14,16:06
kedže za teba platia odvody, budeš dostávať nemocenské dávky, počas PN sa odvody neplatia
Katy a R
24.08.14,18:53
to ale všetko záleží od toho - aká bude tá dohoda- nie pri každej sa platí nemocenské poistenie - ak sa nebude platiť?? - tak dávka nebude a aj zdravotné poistenie platíš sám.