Lillu86
23.08.14,16:26
Pred pár rokmi som prenajala pôdu jednému podnikateľovi. Zmluva je platná do roku 2020 s ročnou výpovednou lehotou. Avšak v zmluvných podmienkach bolo, že pôdu nesmie prenajať ďalšiemu subjektu a to on porušil. Pôdu od začiatku obrábal niekto úplne ale teraz dokonca ani nezaplatil za pôdu. Platba prišla od iného subjektu. Chcem sa opýtať či by mi niekto nevedel poradiť akým štýlom mám napísať okamžitú výpoveď zmluvy, podľa akého zákona alebo či mi niekto nevie poskytnúť nejaký vzor. Pretože tento podnikateľ sa mojej pôdy nebude chcieť len tak jednoducho vzdať- berie na ňu totiž dotácie.
Mária27
23.08.14,15:24
Podľa ktorého zákona bola zmluva uzavretá?

zák. 504/2003
- podľa § 6 zákona možno zmluvu na dobu neurčitú písomne vypovedať k 1.11. kalendárneho roka, výpovedná lehota je 1 rok, ak sa nedohodne inak. Výpoveď sa vzťahuje k obsahu nájomnej zmluvy. Ide o jednostranný právny úkon vlastníka bez ohľadu na názor nájomcu.
- § 10: (3) Nájomca je oprávnený dať prenajatú vec do podnájmu, ak zmluva neurčuje inak. Spôsob a čas podnájmu je nájomca povinný prenajímateľovi oznámiť do 30 dní.. Ak bol pozemok daný do podnájmu na dlhší čas ako jeden rok, má prenajímateľ právo na nájomné priamo voči podnájomcovi. Na podnájom sa v prípadoch mimoriadnych udalostí vzťahuje ustanovenie § 5 primerane.
- § 12:
(4) Ak ide o pozemok, ktorý je užívaný bez nájomnej zmluvy, doručí jeho vlastník užívateľovi pozemku návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy alebo výzvu na vrátenie a prevzatie pozemku. Ak nedôjde k uzatvoreniu nájomnej zmluvy alebo ak bola doručená výzva na vrátenie a prevzatie pozemku, je užívateľ pozemku povinný pozemok vrátiť do 30 dní po zbere úrody. Ak ide o pozemok v podielovom spoluvlastníctve, postupuje sa podľa § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka.
(5) Ak užívateľ, ktorý pozemok užíva bez nájomnej zmluvy, preukáže, že vlastníkovi jej uzatvorenie navrhol a ten uzatvorenie nájomnej zmluvy neodmietol alebo nevyzval užívateľa pozemku na jeho vrátenie a prevzatie, predpokladá sa, že medzi nimi vznikol nájomný vzťah podľa tohto zákona; to neplatí, ak vlastník uzatvoril nájomnú zmluvu s inou osobou, ako je užívateľ pozemku.

atď

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obchodne-zmluvy/typy-obchodnych-zmluv/vypoved-najomnej-zmluvy-na-p-du/
Lillu86
23.08.14,17:40
áno zmluva bola uzavretá v súlade s § 663-668 Občianskeho zákonníka a so zákonom504/2003 Z.z.
V podmienkach nájmu bolo, že nesmie dať pôdu do nájmu ďalšej osobe. Takže ja chcem odstúpenie od zmluvy pre hrubé porušenie zmluvných podmienok, ale neviem ako to napísať. Všade je len výpoveď zo strany nájomcu a nie prenajímateľa. A taký je aj ten váš link. :(
Mária27
24.08.14,15:52
V tomto prípade oznámiš nájomcovi a na vedomie to dáš aj podnájomcovi, že odstupuješ od zmluvy o nájme v zmysle § 666 a § 48 občianskeho zákonníka, nakoľko v rozpore so zmluvou dal pozemok do podnájmu, pričom ani neskôr tvoj súhlas na podnájom nedostal. Samozrejme presne popíšeš, o aký nájom a zmluvu ide.

Odstúpením od zmluvy zaniká nájomný vzťah a tiež právo podnájmu, nakoľko ide o odvodený právny vzťah (podnájomná zmluva nenadobudla platnosť.

Potom môžeš žalovať podnájomcu o vypratanie. Ak by nájomca bránil vyprataniu podnájomcu, môžeš podať žalobu ukladajúcu nájomcovi povinnosť vypratania strpieť.

§ 666

(1) Nájomca je oprávnený dať prenajatú vec do podnájmu, ak zmluva neurčuje inak.
(2) Ak nájomca dá vec do podnájmu v rozpore so zmluvou, prenajímateľ má právo odstúpiť od zmluvy.

§ 48

(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.
Lillu86
24.08.14,17:45
Ďakujem veľmi pekne
clen
25.08.14,06:12
prenajat niekomu polnohospodarsku podu je skoro ako mu ju predat....zakony su nastavene v neprospech vlastnikov... je tazke sa z najomneho vztahu vyvliect, kazdopadne podla zakona 504/2003 treba postupovat