arabeska1
24.08.14,07:46
Dobrý deň
podala som žalobu na súd o určenie vlastníckeho práva. Zo súdu som dostala výzvu, aby som doplnila v časti petitu nasledovné. Citujem:

"...v časti petitu, t.j. návrhu ako má súd vo veci rozhodnúť, uvedením jasného, zrozumiteľného petitu, tak, aby mohol byť vykonateľný, a to: - uvedením v akom podiele žalobkyňa žiada určiť, že nehnuteľnosti patria do bezpodielového vlastníctva manželov. ...koniec citátu."

Jedná sa o nehnuteľnosti, ktoré patria do BSM manželov, ale v katastri je uvedený len jeden... podala žalobu /rozvádzam sa/, aby súd k týmto nehnuteľnostiam určil bezpodielových spoluvlastníkov.
Ja aj manžel sme v skutočnosti bezpodielovými spoluvlastníkmi v pomere 50:50... nehnuteľnosti sú však zapísané len na jeho meno a vlastnícky podiel je tam uvedený 1/1

Viete mi niekto poradiť, ako mám formulovať jasne a zrozumiteľne, aby sme tam boli obaja zapísaní ako bezpodieloví spoluvlastníci?
Ďakujem.
panamaus
24.08.14,07:25
Buď máš dovody "" Jedná sa o nehnuteľnosti, ktoré patria do BSM manželo """ (kúpa počas manželstva / spoločné financovanie kúpy pred manželstvom / finančný dar použitý na kúpu),
ale nemáš zapísané
a vtedy na základe týchto dovodov žiadaš súd

Alebo nemáš dovody
a musel by ti dobrovoľne dať / darovať

PS1
To , že ste manželmi, nie je pre súd dostatočný dovod, aby vás určil ako spoluvlastníkov ak nehnuteľnosť bola nadobudnutá pred uzavretím manželstva

PS2
BSM sa ťažko (aj to sotva :D ) dá zapísať ako 50 : 50
luja5
24.08.14,07:27
Nemôžete byť bezpodielovými spoluvlastníkmi v pomere 50:50. V takom pomere by ste mohli byť len podielovými spoluvlastníkmi, každý s podielom 1/2.
Nehnuteľnosti, ktoré patria do BSM, sa do katastra zapisujú so spoluvlastníckym podielom 1/1 a ako vlastník sa pri ňom zapisujú obidvaja manželia. Ak majú byť teda zapísaní manželia ako bezpodieloví spoluvlastníci (nehnuteľnosť má patriť do BSM), treba napísať obidvoch manželov a k tomu spoluvlastnícky podiel 1/1.

x x x x x

K otázke preukázania naliehavého právneho záujmu určovacej žaloby v obdobnom prípade odporúčam pozrieť si uznesenie Ústavného súdu SR sp. zn. I. ÚS 118/2012 -32
(http://portal.concourt.sk/SearchRozhodnutia/rozhod.do?urlpage=dokument&id_spisu=429853).
arabeska1
24.08.14,07:30
panamaus.... nechápem, čo tu rozoberáte... jasne som napísala čo potrebujem. Keď na to neviete odpovedať, prečo odpovedáte?
panamaus
24.08.14,07:48
arabeska.
Prd tomu rozumieš
preto sa pýtaš
ak nedostaneš odpoveď podľa tvojej predstavy ( NEVYKONYTEĽNEJ podľa zákona - - lebo súd ti písal, že také zbytočne žiadaš :D
"!" uvedením jasného, zrozumiteľného petitu, tak, aby mohol byť vykonateľný "")
tak papuľuješ

PS1
Luja ti to vysvetlila podrobnejšie (3 minúty pred tvojím príspevkom)
- prečítala si si to
- rozumieš tomu, čo si prečítala ?????????

To čo si ty chcela od súdu,znelo podobne ako :

Rozrežte jablko na tretiny tak, aby som ja dostala polovicu = NEDÁ SA TO TAK !!!!!! )
arabeska1
24.08.14,07:58
luja5 - Presne toto som si aj myslela, len som si to potrebovala potvrdiť... Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. pekný zvyšok nedele prajem... :-)
luja5
24.08.14,08:04
Rada som pomohla, aj Tebe želám peknú nedeľu:-).
arabeska1
24.08.14,08:12
Luja mi podala presne takú odpoveď, akú som potrebovala - chcela som iba toto a nie "omáčky a prílohy typu, "keď a keby", ktoré ste mi napísali Vy....
Ani zo súdu nepíšu vždy zrozumiteľne. Záleží od tajomníka, ktorý takéto výzvy píše a rozposiela.
Preto som sa radšej opýtala, aj keď som odpoveď vlastne vedela.
Ale ďakujem aj za Váš čas a želám pekný zvyšok dňa.
arabeska1
24.08.14,08:13
Ďakujem ;)
draik
24.08.14,13:34
Jedna vec je upravenie petitu, druhá vec bude, či preukážete naliehavý právny záujem určovacej žaloby, ak ste ju podali ešte za trvania manželstva a nie v čase vysporiadania BSM. Daná nehnuteľnosť je, ak ste ju obstarali za trvania manželstva, v BSM zo zákona.
arabeska1
24.08.14,15:17
draik - veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď...

oceňujem, že máte starosť o moje podanie, ale ubezpečujem Vás, že nemusíte mať. Všetko ostatné na súde je podané presne tak, ako má byť...aj naliehavosť, aj nadobudnutie majetku počas trvania manželstva, aj všetko, čo je s touto vecou spojené. Termín BSM je mi známy a viem čo obnáša... pýtala som sa len na to, čo som potrebovala na súd doplniť na základe jeho písomnej výzvy... rozumieme sa?
právnik-probono
24.08.14,19:08
Pokiaľ bol predmetný byt nadobudnutý do výlučného vlastníctva manžela za času trvania manželstva a nadobúdacím titulom nebol akt prevodu vylučujúci bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej len "BSM") zo zákona (tj. dar, dedenie event. reštitúcia), byt by mal byť v bezpodielovom spoluvlastníctve oboch manželov (podiel 1/1, nie 50/50 ako uvádzate).

V ďalšej časti odpovede budem vychádzať z predpokladu, že manžel nadobudol byt kúpou za času trvania manželstva.
Priznám sa, že nerozumiem celkom vašim myšlienkovým pochodom pri podaní určovacej žaloby. Základným predpokladom na úspech vo veci pri určovacom spore je preukázanie naliehavého právneho záujmu na požadovanom určení, jedným slovom, bez určenia by bolo vaše právo ohrozené. Právo nadobúdania majetku do masy BSM vyplýva priamo zo zákona a tak podľa mňa bremeno preukázania naliehavého právneho záujmu na určení BSM v konaní ako aktívne vecne legitimovaný účastník konania neunesiete a žaloba bude pravdepodobne aj po doplnení zrozumiteľného a vykonateľného petitu zamietnutá.

Odporúčam tento návrh vziať späť ešte v štádiu, kedy o ňom súd nekonal a v prvom rade sa pokúsiť o zjednanie nápravy na administratívnej úrovni, na ktorej máte tieto možnosti:

I.
Neuvádzate dátum vydania rozhodnutia o povolení vkladu k danej zmluve, ale pokiaľ ešte márne neuplynula lehota troch rokov odo dňa vydania rozhodnutia, ako prvé vám odporúčam obrátiť sa na civilný úsek prokuratúry v obvode nehnuteľnosti a žiadať, aby vo veci podal prokurátor protest podľa §22 ods. 1 písm. c) zákona č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov, pretože napadnutým rozhodnutím orgánu katastra bol porušený zákon (vo vašom prípade Občiansky zákonník v časti nadobúdania vecí do masy BSM).

II.
Súčasťou kvalitnej zmluvy o prevode vlastníctva k bytu by mal byť pri účastníkoch zmluvy, okrem iného, uvedený aj status rodinného stavu. Oboznámte sa preto s danou zmluvou (toto právo vám prináleží ako zákonnému účastníkovi konania, ktorému bol status účastníka konania odňatý nezákonne) a zamerajte sa aj na skutočnosť, či zmluva údaj o rodinnom stave obsahuje a ak áno tak aký. Pokiaľ by tam bol pri generáliach vášho manžela uvedený údaj o jeho stave manželstva, tak v tomto prípade podľa mňa pochybil kataster, ktorý jeho výlučné vlastníctvo nemal povoliť. Podľa §31 ods. 1 katastrálneho zákona je kataster povinný preskúmať zmluvu, či okrem iného aj neodporuje zákonu, či zákon neobchádza a či sa neprieči dobrým mravom.

Záverom uvádzam, že ak by sa vám aj nepodarilo zjednať na administratívnej úrovni vlastnícku nápravu, so súdnym konaním nie je potrebné sa uponáhľať. Vzhľadom nato, že právo k bytu je tu z vašej strany dané zo zákona (bez ohľadu nato, že ako vlastník je zapísaný v KN iba váš manžel), odporúčal by som počkať na právoplatné rozhodnutie súdu o rozvode manželstva a následne by som odporúčal iniciovať konanie o vyporiadanie BSM, do ktorého je potrebné zahrnúť aj byt (jedinou výnimkou by bolo, keby odporca - manžel preukázal, že finančné prostriedky na kúpu bytu dostal darom alebo zdedil).
Ak by ste sa predsalen rozhodli manžela v tejto veci žalovať, podľa mňa je namiesto určovacej žaloby dôvodnejšia žaloba o nahradenie vôle manžela vstúpiť do BSM, avšak ako som uviedol vyššie, inicializáciu tejto žaloby považujem v tomto štádiu za zbytočnú. Určite vás psychicky, časovo aj finančne vyčerpáva konanie o rozvode a tak si nepotrebujete vyrábať ďalšie vrásky na čele žalobou, ktorá de facto momentálne nie je ani potrebná a slúži len na administratívne posilnenie vášho jestvujúceho hmotného práva zápisom do katastra nehnuteľností.
právnik-probono
24.08.14,19:20
Výzvy neposiela súdny tajomník ale asistent sudcu alebo vyššieho súdneho úradníka na pokyn sudcu/VSÚ. Za obsah výzvy zodpovedá sudca/VSÚ, jeho asistent zodpovedá iba za správnosť zaslaného listu.
draik
24.08.14,19:51
Už som tu tento problém naznačil, zadávateľka však zjavne chcela počuť iba odpoveď na svoju otázku, viď debata.
Mária27
24.08.14,20:14
Nech si to podá, nebude si vyčítať, že neurobila pokus. Sudcovia sú rôzni, vysvetľujú to rôzne ... žiaľ.
Ak uzavrel zmluvu manžel sám a ona sa nedovolala (relatívnej) neplatnosti, resp. s tým (mlčky) súhlasila, môže mu aj zostať vlastníctvo a pri vyporiadaní BSM veznú do úvahy len hodnotu bytu.
arabeska1
24.08.14,20:36
právnik-probono... reči sa hovoria a chlieb sa je... a tak je to aj v tomto prípade... výzvu poslal vyšší súdny úradník /len v sukni/. Viem Vám to aj ukázať, ale tu to dať neviem.
Veľmi pekne ďakujem za všetky Vaše rady, ale naozaj mi nie je jasné, čo tu všetci riešite. Potrebovala som len odpoveď na jedinú otázku a na tú mi PLNOHODNOTNE odpovedala Luja5 ešte dopoludnia. V mojom prípade vôbec nejde o byt /neviem kde ste to vyčítali/, ale o dom, ktorý sme postavili spolu s manželom počas manželstva. A keby som bola len trochu vypočítavá, tak by môj manžel ľudovo povedané asi "ligol tyč" alebo by dostal len nepatrný podiel, pretože dom som prevažne financovala ja z finančných prostriedkov ktoré mi dokázateľne dali moji rodičia... ale nie som hyena... budem sa deliť v podiele 1/1... stačí na vysvetlenie?
právnik-probono
24.08.14,21:00
ako je teda možné že dom nadobudol do vlastníctva manžel?
arabeska1
24.08.14,21:05
jednoduchá odpoveď... pretože peniaze dnes hýbu svetom a korupcia vládne celému Slovensku... za peniaze si dokážete vybaviť nielen titul pred menom, ale aj do katastra zapísať nepravdy.... ale zaplatiť niečo je jedna vec a dokázať, že je naozaj tak, je vec druhá... či?
právnik-probono
24.08.14,21:17
ako dlho je vydané rozhodnutie o povoleni vkladu vlastnickeho prava na manzela?
arabeska1
24.08.14,21:19
Luja5 - ďakujem... nič neodmietam, len som požiadala o niečo, o čo ma požiadal samotný súd... nič viac, nič menej... žaloba je podaná už od mája t.r. ... bolo tam treba opraviť len petit v tej časti o ktorú ma súd požiadal... napísala som ho pôvodne zle /nejasne/, preto ho súd žiadal opraviť.
Ak by som mala celú žalobu podanú nesprávne, určite by ma na to súd upozornil a ak by som mala všetko zle, tak by moju žalobu asi s najväčšou pravdepodobnosťou zamietol... preto si myslím, že Vaša pôvodná odpoveď bola plne postačujúca.
arabeska1
24.08.14,21:21
právnik-probono ....môžem Vám napísať do súkromnej pošty? Nemám záujem verejne riešiť svoje súkromie viac, než je nutné... ďakujem za porozumenie
právnik-probono
24.08.14,21:26
nie vďaka. všetko podstatné som zhrnul v odpovedi, namiesto bytu si predstavte dom a v konečnom dôsledku konajte ako chcete. Pekný večer!
luja5
24.08.14,21:28
OK, nikto Ti nechce zle, boli to len odporúčania. Inak nehnevaj sa, že Ti tykám, ale tu na Porade je to tak už roky zvykom, tak som si to neuvedomila a môžeš kľudne aj Ty mne:). Ak nevadí.
arabeska1
24.08.14,21:29
ďakujem, už som konala... opravu petitu nesiem ráno na súd... dobrú noc
luja5
24.08.14,21:50
Arabeska1, doplnila som svoju odpoveď o otázku naliehavého právneho záujmu určovacej žaloby, čomu sa vo svojich príspevkoch venovali draik a právnik-probono. Aj keď si sa na to nepýtala, myslím si, že netreba odmietať odporúčania a aspoň nad nimi pouvažovať - rozhodnutie je, samozrejme, na Tebe;).
arabeska1
25.08.14,05:39
Luja5
Vážim si všetky odporúčania /aj keď to tak možno nevyzerá/ a veľmi pekne ďakujem za ne všetkým, ktorí sa mi snažili poradiť. Vec je na súde, súd ma požiadal len o to, na čo som sa pýtala... nie som právnik a preto nechcem sa ešte viac domotať a zamotať. Aj tak je táto moja situácia zamotaná viac, než by to bolo žiadúce... ďakujem za všetko... pekný deň. Tykanie prijímam :-)
panamaus
25.08.14,05:57
" pretože dom som prevažne financovala ja z finančných prostriedkov ktoré mi dokázateľne dali moji rodičia... ale nie som hyena... budem sa deliť v podiele 1/1... stačí na vysvetlenie? "

Vieš Arabesná :
1,
nerozumiem, prečo nie si hyena
- - - ak je pravda o peniazoch a rozvádzaš sa
- - - chceš sa deliť 1 : 1 (keď on sa nechal zapísať sám :D bez teba)
2,
povedať v manželstve / BSM " dom som PREVAŽNE financovala ja" je smiešne
3,
iné by to bolo, keby :
" ktoré mi dokázateľne dali moji rodičia " = darovacia zmluva peňazí na určený cieľ
4,
ale keby si takú mala, tak by si sa tu asi nebabrala / skorobývalého by si obabrala / a celkom inú žalobu podala

PS
Tajne si myslím, že na začiatku bolo niečo iné :D

ale ty si nám sem NEDALA "štartovacie podmienky" a chceš, aby sme ti povedali parametre trajektórie, aby raketa dopadla tam, kam chceš ty
luja5
25.08.14,06:08
Arabeska1, želám Ti a budem Ti držať palce, aby Ti to všetko dobre dopadlo, k Tvojej spokojnosti. A ďakujem, že si prijala moju ponuku. Prajem pekný deň.
panamaus
25.08.14,20:02
Arabeska.

Zbytočne mi píšeš SSky.

Ak nedáš dosť informácií, nečakaj dobrú odpoveď
arabeska1
26.08.14,03:03
panamus... nemám čo skrývať a moju SS, ktorú som Vám adresovala si môže prečítať aj verejnosť. Nech sa páči:

Citujem: " Včera 22:32 panamaus
Povedzte mi, prečo sa do mňa navážate, keď vôbec nepoznáte mňa, ani môj život?
Myslíte si, že ma vyprovokujete k reakcii? Omyl... nevyprovokujete... môžete si klásť otázky a zároveň si na ne aj odpovedať ...ako to aj robíte.

Želám Vám príjemnú zábavu... Arabeska
....koniec citátu.