DankaV.
24.08.14,09:34
Chcela by som poprosit o radu. Pracujem v zahranici, preukaz EU poistenca z krajiny, v ktorej som poistena. Ak by som potrebovala osetrenie pri navsteve Slovenska, ktory lekar ma osetri na zaklade tohoto preukazu? Mam sa hlasit u svojho byvaleho obvodneho lekara alebo v nemocnici, na pohotovosti? Ak by ste mi vedeli aj poradit, trvale bydlisko mam v Ivanke pri Dunaji, pod ktoru pohotovost patrime?
Dakujem velmi pekne za rady.
arizona
24.08.14,08:00
Ak mas iba zahranicnu karticku ZP,tak ta na nu neosetri nikto.Jedine v nevyhnutnom pripade,napr.pri uraze,havarii a pod.

Alebo ta lekar osetri,ale platis si vsetko sama a nasledne si mozes u svojej zahranicnej ZP ziadat preplatit./treba zdokladovat-lekar vypise ukony a ceny/

Ak chces navstevovat na SK lekarov, treba si vybavit vo svojej byvalej ZP "europsku" karticku ZP.
Vygoogli si stranku svojej ZP a tam najdes potrebne instrukcie a tlaciva.
DankaV.
24.08.14,08:05
ja mam vybavenu EU karticku zdravotneho poistenia. Je vydana krajinou, v ktorej som zdravotne poistena. Na zaklade tej by ma mali osetrit hadam aj chytim obycajnu chripku pocas Vianoc v dosledku teplotnych rozdielov nie? Len by som rada vedela u akeho lekara sa mam hlasit.
avalik
24.08.14,08:08
Poistenec členského štátu EÚ má v prípade bydliska v inom členskom štáte nárok na vecné dávky v plnom rozsahu po registrovaní sa v zdravotnej poisťovni v mieste bydliska, ktorá mu vydá národný doklad zabezpečujúci prístup k zdravotnej starostlivosti u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v štáte bydliska. Zdravotná poisťovňa v mieste bydliska poistenca členského štátu EÚ zašle jeho zahraničnej zdravotnej poisťovni potvrdenie o jeho individuálnej registrácii a taktiež o registrácii jeho nezaopatrených detí.

Poistenci EÚ s miestom bydliska v Slovenskej republike
Poistenci EÚ s bydliskom v SR (napr. zamestnanci, SZČO a ich nezaopatrení rodinní príslušníci) majú nárok na vecné dávky v plnom rozsahu podľa právnych predpisov v SR na ťarchu ich príslušnej zdravotnej poisťovne v inom členskom štáte. Nárok na vecné dávky im vzniká, ak majú bydlisko v SR, až po registrovaní príslušným nárokovým dokladom vystaveným príslušnou zdravotnou poisťovňou v mieste bydliska, ktorú si poistenec vybral. Registráciu potvrdzuje slovenská zdravotná poisťovňa v mieste bydliska poistenca EÚ zahraničnej zdravotnej poisťovni poistenca EÚ.
Pri registrácii vystaví zdravotná poisťovňa v mieste bydliska poistencovi EÚ preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia poisteného v zahraničí ( preukaz poistenca ako pre domáceho poistenca avšak so skratkou - EÚ), ktorý používa následne pri čerpaní vecných dávok v SR.



ref: aslsr.sk/uploads/media/Poistenci_EU.doc
DankaV.
24.08.14,08:17
pre laika ako som ja to znamena, ze ked by som potrebovala lekarske osetrenie, mam sa najprv zahlasit vo svojej byvalej poistovni, teda VZP a oni vydaju este nejaky iny doklad ako je europsky preukaz zdravotneho poistenia vydany clenskou krajinou EU?
arizona
24.08.14,08:21
ano, na chripku ta tiez osetria,ale si to zaplatis. V akej krajine mas vystavenu karticku? Si zamestnanec, ci zivnostnik?
DankaV.
24.08.14,08:23
som zamestnanec, karticku mam vystavenu v Grecku.
arizona
24.08.14,08:32
Na SK ta osetria bezplatne,iba ak si vybavis karticku EU vo svojej byv.ZP. /na zaklade tlaciva E106,ktore ti vyda tvoja zahr.ZP/j Karticka je rovnaka,ako pre obcanov Slovenska,ale v rohu ma napisane EU. Z nej cerpa lekar udaje,komu ma zaslat dokumenty o liecbe.Je tam napisany aj stat, v ktorom si zdravotne poistena.
DankaV.
24.08.14,08:42
a ci mam na tuto karticku narok sa dozviem vo svojej byvalej ZP, spravne? alebo je tato karticka vydana na zaklade ziadosti kazdemu?
jelalim
24.08.14,09:20
Bol som niekolko krat osetrovany na Slovensky EP ZP v Prahe, nikto po mne nic viac nechcel ako EP ZP.
avalik
24.08.14,09:36
doplnila som ďalší odkaz z linku
arizona
24.08.14,09:41
Si obciankou SR, narok mas.Len treba poziadat
arizona
24.08.14,09:44
Nie, nestaci zahlasit. To si musis vopred vybavit a priniest potvrdenu E106 od tvojej zahr. ZP. Citaj napr. tu : http://www.dovera.sk/platitel/poistenie-v-zahranici
DankaV.
25.08.14,13:56
dnes som odisla zo svojej zahranicnej ZP. s vyplnenym formularom E106 (ako ste mi poradili). Su to 2 kopie, 1 potvrdenu moja SR byv.poistovna musi poslat spat do Grecka, chcela by som sa este spytat, ci tu E106 mam priniest vyplnenu osobne a kolko sa caka, kym mi ta karticka pride alebo to staci poslat postou? Domov sa chystam v novembri a potrebujem absolvovat alergologicke testy a gynekologiu.
arizona
25.08.14,15:36
E106 mozete poslat aj postou,pre istotu doporucene. Karticku si musite prebrat osobne,lebo sa k tomu vyplnaju aj nejake tlaciva,ktore treba podpisat. Spytajte sa vo vasej ZP,mozno budu akceptovat aj splnomocnenie a moze vam to vybavit nikto iny. Kolko dlho trva asi zalezi od ochoty pracovnika za okienkom. Mne raz vydali na pockanie a druhy krat som cakala skoro mesiac,pracovnicka tvrdila,ze sa skor neda...takze kocurkovo. Spytajte sa vo vasej ZP,tam vam povedia konkretne.Ale do novembra stihate urcite :-)
arizona
25.08.14,15:41
A este jedna rada. Mne sa to sice nikdy nestalo,ale stava sa,ze niktory lekar odmietne osetrit. Je povinny vas vysetrit,ale sa mu nechce,lebo ma s tym veiac papierovaciek. Ak na takeho natrafite,vyhrozte sa,ze podate staznost na ZP.