zlinka
24.08.14,10:13
Ide o vecné bremeno - právo prechodu cez nehnuteľnosť - bezplatne
misoft
24.08.14,08:59
Vecné bremeno sa vždy vzťahuje k určitej nehnuteľnosti - tá má svoje číslo. Takže (laicky) - VB nemôže prejsť na nehnuteľnosť s iným číslom v katastri. O zriadení VB rozhoduje súd.
http://www.parcela.sk/vecne_bremeno.html
luja5
24.08.14,12:20
Podľa môjho názoru vecné bremeno, vzťahujúce sa na pôvodnú parcelu, by sa malo vo všeobecnosti vzťahovať aj na novú parcelu, ktorá vznikla odčlenením z pôvodnej parcely. "Odčlenením" vznikli d.f. z jednej veci dve menšie veci. V zmysle toho požadovať opätovný súhlas vlastníka, ktorý súhlasil so zriadením vecného bremena vo vzťahu k pôvodnej parcele, by som považovala za zbytočné.
Inou otázkou by mohlo byť posúdenie, či je právo prechodu ako vecné bremeno nevyhnutné zachovať u obidvoch novo vzniknutých menších parciel, alebo len u jednej z nich a ak len u jednej, tak u ktorej.
Odporúčam pozrieť si k tomu najmä ust. §§ 151n a 151p Obč. zákonníka.

§ 151n
(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.

§ 151p
(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.
(2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.
Mária27
24.08.14,16:35
Pri odčlenení sa vyhotovuje zmluva a geometrický plán, v ktorom má byť popísané aj zakreslené, na ktorej časti (či na oboch) vecné bremeno zostáva.
Vecné bremeno nemôže bez súhlasu oprávneného zaniknúť.



Pozri priložené
misoft
24.08.14,19:14
A možno sa potom zistí - podľa plánu - že VB na novom pozemku nie je potrebné (pretože právo prechodu sa nemôže uplatniť... napr. pozemok už nesusedí z nehnuteľnosťou, ku ktoré sa VB viazalo). Ale to ukáže ten plán....V tom prípade by VB bolo zriadené neoprávnene...
clen
25.08.14,06:08
odporúčam prečítať toto: http://opozemkoch.sk/index.php?ic=58
luja5
25.08.14,08:24
Ja som náhodne, pri hľadaní inej veci, natrafila na judikát NS SR,
v ktorom bolo niečo aj okolo zachovania vecného bremena pre nové parcely, ktoré vznikli rozdelením pôvodnej parcely zaťaženej vecným bremenom. Spomínal sa tam tuším aj protest prokurátora. Len to neviem nájsť, vtedy som to len prebehla a presne si nepamätám, zaujímala ma pri hľadaní iná vec...
clen
25.08.14,09:47
neviem, tu sa dačo píše (strana 10), ale argumentacia sudu je tradične o ničom...a týka sa to konania o oprave chyby... http://www.supcourt.gov.sk/data/att/23808_subor.pdf
clen
25.08.14,09:51
teoreticky si takyto prechod na novovzniknute parcely viem predstavit a podlamna by to tak bolo rozumnejsie, ale nikde to zakony neriesia. Je to podobne ako ked rozdelis pozemok viacerych vlastnikov (oni ho rozdelia), tak na kazdom z nich bude spoluvlastnictvo pretrvavat...
luja5
25.08.14,11:11
To nie je ono, ale ďakujem. Tam v tom prípade išlo o niečo iné. Potrebujem si spomenúť, čo som vtedy hľadala a prečo mi to teda mohol ujo gúgl ponúknuť. Ak budem úspešná a nájdem, dám vedieť a pripojím...
Mária27
25.08.14,11:15
Pridala som jedno rozhodnutie
luja5
25.08.14,11:27
Áno, Mária, to je ono. Ďakujem, aj si mi pomohla;). Spomenula som si, že vtedy som hľadala niečo okolo osoby oprávnenej z vecného bremena a mám to pri tom založené ako stránku
http://portal.concourt.sk/SearchRozhodnutia/rozhod.do?urlpage=dokument&id_spisu=527305. Ešte raz ď.