martuľa
20.04.06,10:58
ak nový pracovník prevezme pracovné odevy ( odev zimný,letný, tričká,obuv ) v hodnote asi 6.000,00 SK a vzápätí nato o mesiac požiada o rozviazanie pracovného pomeru na vlastnú žiadosť mám právo od neho žiadať, aby tento odev vrátil, alebo zaplatil ?

martuľa http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Chobot
20.04.06,09:24
ak nový pracovník prevezme pracovné odevy ( odev zimný,letný, tričká,obuv ) v hodnote asi 6.000,00 SK a vzápätí nato o mesiac požiada o rozviazanie pracovného pomeru na vlastnú žiadosť mám právo od neho žiadať, aby tento odev vrátil, alebo zaplatil ?



martuľa http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif

Takto sa to nedá povedať. Záleží od toho, ako máte v internej smernici ošetrené vydávanie pracovného oblečenia. Ak to nie je vysovene uvedené, že v prípade ukončenia PP to musí vrátiť alebo uhradiť, tak si myslím, že nemáte na základe čoho to od neho požadovať. Taktiež ak nemáte uvedené, že v prípade opotrebenia, zničenia alebo výmeny musí vrátiť pôvodné oblečenie (ak by to bolo len zapožičané a evidované na osobnom liste).

Vy ste mu poskytli oblečenie, je to nepeňažné plnenie oslobodené od dani z príjmov a neurčili ste spôsob jeho použitia. Tým pádom oblečenie prešlo do jeho vlastníctva.

Môžete skúsiť od neho žiadať vrátenie odevu, ale pokiaľ bude chytrý, tak to odmietne. A ak písomne nemáte ošetrené, že vrátenie odevu sa považuje za vyrovnanie záväzkov voči spoločnosti, tak mu nemôžte ani odmietnuť vystaviť výstupné listy.

Je to trpká skúsenosť a preto sa dopručuje všetko ošetriť internou smernicou a určiť jednoznačné podmienky.
bv_alexandra
20.04.06,09:24
to je dosť diskutabilné. My to máme vyriešené po porade s právnikom v pracovných zmluvách .citujem" Zamestnanec je povinný najmä -- dodržiavať pracovný čas, vrátane prestávky na obed, plne využívať pracovný čas, byť na pracovisku na začiatku pracovného času, odchádzať z pracoviska po skončení pracovného času, kvalitne , hospodárne a včas plniť pracovné úlohy, využívať pridelené ochranné a pracovné prostriedky na vykonávanie zverených prác.
V prípade , že by došlo k ich strate, scudzeniu, úmyselnému poškodeniu alebo zničeniu, alebo ku skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej lehote, je zamestnanec povinný ich vrátiť zamestnávateľovi, respektíve zaplatiť v lehote do desiatich dní ich hodnotu vo výške, ktorá je vyčíslená v protokole o prevzatí pracovných a ochranných prostriedkov, a pracovného náradia. Tento protokol je neoddeliteľnou súčasťou pracovnej zmluvy.
a že zamestnanec súhlasí aby mu to bolo stiahnuté zo mzdy, ak neučiní tak ako je vyššie uvedené.
Ervin
20.04.06,10:42
V zásade súhlasím, len pozor na úpravu zrážok mzdy v Zákonníku práce, úprava je kogentná, zmluvné strany sa nemôžu od nej odchýliť.to znamená, že som si nie istý či zamestnanec môže dať súhlas k zrážkam vopred....., a nie až potom ako pohľadávka vznikla.
bv_alexandra
20.04.06,11:14
V zásade súhlasím, len pozor na úpravu zrážok mzdy v Zákonníku práce, úprava je kogentná, zmluvné strany sa nemôžu od nej odchýliť.to znamená, že som si nie istý či zamestnanec môže dať súhlas k zrážkam vopred....., a nie až potom ako pohľadávka vznikla.
Tak to neviem, my sme tu prac. zmluvu dali vypracovať právnikovi, pretože cez nás ako stav. firmu prejde vela pracovnikov a náklady na ich odetie OOPP sú nákladné, tak aby sme im to mohli stiahnuť. Ale iba počas tých troch mesiacov. A ked ju vypracoval právnik tak by to malo byť v poriadku. ČI? Ved ten zamestnanec predsa ked si prečíta a podpíše tú zmluvu kde je to jasne uvedené tak to berie na vedomie a s tým súhlasí.
No neviem,normálne si ma zaskočil.
Ervin
20.04.06,12:13
Ešte poznámku- odporúčam dôsledne doržiavať termín skúšobná doba a nie skúšobná lehota, kt. náš ZP nepozná.
martuľa
21.04.06,06:37
... a čo v takom prípade, ak je zamestnancovi pri nástupe a preberaní odevu ústne oznámené, že pri napr. rozviazaní prac. pomeru odovzdá pracovný odev ( t.j. ústna dohoda.) asi je to málo, ale predsa.
martuľa
Chobot
21.04.06,07:25
... a čo v takom prípade, ak je zamestnancovi pri nástupe a preberaní odevu ústne oznámené, že pri napr. rozviazaní prac. pomeru odovzdá pracovný odev ( t.j. ústna dohoda.) asi je to málo, ale predsa.
martuľa

Ako preukážeš, že mu to bolo oznámené, zobral to na vedomie a súhlasí s tým?
martuľa
24.04.06,05:54
.. no vieš bolo to povedané pred všetkými, lebo všetci spolu preberali pracovné odevy. A ja stále hovorím pri preberaní nových odevov, že v prípade ukončenia pracovného pomeru odevy vrátiť. No je pravda, že je lepšie to ošetriť písomne. Začnem to praktizovať aj písomne. A nakoniec sú to pracovné odevy na výkon práce vo firme, tak je logické, že keď si zmyslí ukončiť pracovný pomer, ten odev už mu neslúži na požadovaný účel a mal by vrátiť, najmä ak ho ešte ani nepoužil. Dík za všetky predošlé odpovede... odpovede....
martuľa
Yvvetta
24.04.06,10:31
My priamo v prac. zmluve máme uvedené, že zamestnanec súhlasí so zrážkou zo mzdy, ak nevráti pracovný odev.

Moja otázka znie :
Ak zrazím zamestnancovi za nevrátený odev - zrážka zo mzdy. Musím z toho odviesť aj DPH ?
Nevrátil odev povedzme v hodnote 500 Sk.
Je to potom 420,20 + 79,80
420,20 335/6XX
79,80 335/343