sybila3
20.04.06,11:05
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či v JU v Money S3 mám nahadzovať faktúry len ako faktúry, alebo ich mám zaevidovať aj ako pohľadávky a záväzky, myslela som že mi tie faktúry automaticky bude evidovať ako pohľadávky a záv., takto by som ich musela nahadzovať 2x. Vie mi niekto poradiť?
dík
Ľuba
20.04.06,09:25
Do kníh faktúr zapisujem prijaté a vystavené fa., do ostatných záväzkov napr. záväzky voči zamestnancom a poisťovniam a rôzne iné, také, ktoré treba uhradiť, napr. povinnosť voči DÚ podľa daň. priznania, rôzne predpisy poistného, lízingové splátky ...

V tlač. zostave Stav záväzkov a pohľadávok sa Ti to potom rozčlení na faktúry a ostatné záväzky.
duficek
20.04.06,09:26
faktury davam len do faktur, ostatne zavazky davam do "ostatnych zavazkov".

EDIT : aaa luba ma predbehla lepsou odpovedou :)
sybila3
20.04.06,09:37
Ďakujem za odpovede, už som sa zľakla, že ich budem musieť nahadzovať 2x.
sybila3
20.04.06,09:44
Ešte by som mala otázočku, na základe čoho účtujem príjem tržieb z predaja tovaru, zatiaľ mám len výdavky a faktúry. Mala by to byť nejaká pokladničná kniha k registračnej pokladni, asi. A mali by byť k tomu aj bloky z pokladne? Neviem obchod som ešte neúčtovala. Dík.
sybila3
20.04.06,09:58
Ešte otázka, potrebujem nahodiť v Money S3 počiatočný stav pokladne, bank.účtu. Môžem ho zadať v Nastaveniach/pokladne, bank.účty, alebo sa to nahadzuje cez uzávierkové operácie-počiatočné stavy, ale tam pokladnu a bank. účty nenahodím, lebo to nie je prístupné.
dík
Melnick
20.04.06,11:05
Ešte by som mala otázočku, na základe čoho účtujem príjem tržieb z predaja tovaru, zatiaľ mám len výdavky a faktúry. Mala by to byť nejaká pokladničná kniha k registračnej pokladni, asi. A mali by byť k tomu aj bloky z pokladne? Neviem obchod som ešte neúčtovala. Dík.

Tržba - páska z ERP je príjmom. Trochu sa rôznia názory
či je potrebné zapisovať denné tržby,alebo stačí zapísať
len mesačnú tržbu. Ja zapisujem denné tržby . Pri prípadnej DK dokladám "Knihu tržieb ",kde sú pásky z ERP
ponaliepané.
Ľuba
20.04.06,11:31
Ešte otázka, potrebujem nahodiť v Money S3 počiatočný stav pokladne, bank.účtu. Môžem ho zadať v Nastaveniach/pokladne, bank.účty, alebo sa to nahadzuje cez uzávierkové operácie-počiatočné stavy, ale tam pokladnu a bank. účty nenahodím, lebo to nie je prístupné.
dík

Uzávierkové operácie - poč. stavy sa používajú vtedy, ak napr. prechádzaš k 1.4. z iného softu. Ak chceš účtovať od 1.1.2006, tak cez Nastavenia.
sybila3
20.04.06,12:27
Ďakujem, nahodím banku a pokladnu, alebo ešte niečo iné sa nahadzuje v JU?
sybila3
20.04.06,12:44
Chcem sa ešte opýtať, keď nahrávam prijatú faktúru, tak odpočet DPH dám zaúčtovaním alebo zaplatením v JU v Money S3?
ďakujem
Ešte ma napadlo ako si mám nadstaviť halierové vyrovnanie na faktúrach v MS3 v JU. dík
Ľuba
20.04.06,12:45
Zaúčtovaním.
sybila3
20.04.06,13:09
A to halierové vyrovnanie?
Ľuba
20.04.06,13:22
Na to som Ti už odpovedala: http://www.porada.sk/t24641-halvyrov.html
sybila3
20.04.06,13:35
Ja viem, nadstavila som to ale mi to nič nerobí a nikde sa mi to nezobrazuje.
sybila3
20.04.06,14:04
Ešte by som potrebovala vedieť keď vystavujem VPD, či mám dať len sumu celkom alebo základ a DPH?
dík
sybila3
20.04.06,14:35
Opravujem, keď vystavujem VPD-platba v hotovosti, samozrejme, že rozčlenujem základ a DPH, ale ked hradím faktúru, tak by som mala zadať len celkovú sumu, lebo potom mi to 2x zaráta v priznaní DPH aj z faktúry aj z VPD, ja som to rozčlenila a nahodilo mi to do denníka nejaké blbosti. Dá sa v MS3 nejako zmazať riadok?
sybila3
20.04.06,14:59
Mohol by mi niekto poradiť, keď mám prijatú faktúru a k nej hned, že bola platená v hotovosti, mám ju dávať medzi faktúry a uhradiť pokladnou na VPD bez rozdelenia základ-dph, alebo ju neevidovať a dať výdavok z pokladne-rozčlenený-základ-dph. Lebo čo pozerám papiere z min.roka od účtovníčky predo mnou ona tie faktúry neevidovala, ale dávala ich ako výdavok z pokladne.
Tak neviem ako by to malo byť????
Prosím poraďte.
ďakujem
Melnick
20.04.06,15:06
[quote=sybila3]
Mohol by mi niekto poradiť, keď mám prijatú faktúru a k nej hned, že bola platená v hotovosti, mám ju dávať medzi faktúry a uhradiť pokladnou na

Ak k prijatiu dodávky /tovaru,služby/ a k platbe záväzku došlo
v priebehu jedného kalendárneho dňa,je možné účtovať ako
o hotovostnej platbe.:)
sybila3
20.04.06,15:11
Takže to môžem účtovať ako výdaj z pokladne a nemusím evidovať faktúru.
Ale mám tu prípad, že fa bola vystavená napr. siedmeho, prišla mi v balíku s dobierkou-ktorá bola zaplatená desiateho.
Melnick
20.04.06,15:15
Takže to môžem účtovať ako výdaj z pokladne a nemusím evidovať faktúru.
Ale mám tu prípad, že fa bola vystavená napr. siedmeho, prišla mi v balíku s dobierkou-ktorá bola zaplatená desiateho.

Tak tú zaeviduj do záväzkov, lebo doklad o úhrade
-v tomto prípade úhrada dobierky,nie je totožná s dátumom
dodania:).
sybila3
20.04.06,16:11
Ďakujem za odpoveď. Ešte tu mám problém s jednou faktúrou, je z Čiech ale je vyrátaná v slovenských korunách, aj DPH 19%. Môžem ju zaevidovať aj s DPH alebo ako zahraničná je oslobodená od DPH?vJU
dík
Ľuba
25.04.06,08:12
No keď je z Čiech, tak mala byť asi bez DPH - a Ty si mala urobiť samozdanenie. Obávam sa, že ak je tam vyčíslená DPH (aj ten dodávateľ má IČDPH CZ....), tak asi nebudeš mať nárok na odpočet.