liviaaa
24.08.14,12:49
Chcela by som kreslit portrety na objednavku , ale nemam zivnost a momentalne si nemozem dovolit ani ziadnu zakladat . Chcem sa spytat , ci je mozne zalozit zivnost na inu osobu v rodine takym sposobom , ze napr. brat je zivnostnik a len by si pridal do zivnosti volnu zivnost ako kreslenie . Ale robila by som tie kresby ja . Da sa to legalnou cestou ? Mal by potom zvysene naklady pri danovom priznani ? Poradte lebo ja sa vobec v prave a predpisoch nevyznam a viem ze tu na stranke su skusenejsi nez ja .
Mila123
24.08.14,10:53
Dalsia srandistka .....
gerlach
24.08.14,11:05
Musel by ta prihlasit prečo si nezaložiš živnost stoji to 5 eur a platiš len zdravotnu poistovnu cca 40 eur na mesiec a soc poistenie začneš až po roku ked sa ti nebude darit tak zrušiš zadarmo
Katy a R
24.08.14,12:32
Ak to myslíš vážne - a maľuješ ? (obrazy) .. umelci môžu podľa autorského zákona ;). načo chceš do toho ťahať brata? leda ak by si mu svoje dielo predala ;)
živnosť ti netreba - budeš SZČO podľa AZ (ve´d nebudeš maľovať steny, ani vyrábať manufaktúrne nejaké látky (maľované) .. ??)
pozri si § 6 odst 2 a
"(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti ......
a) z vytvorenia diela a umeleckého výkonu27) vrátane príjmov z .... "

samozrejme - patrične si to ošetriť (kuk AZ - to je tá odvolávka 27)
Dav
24.08.14,16:58
Ak nechceš živnosť ani podnikať podľa AZ, tak nech ťa brat zamestná a samozrejme si rozšíri živnosť
ZUL
26.08.14,10:26
Možno by bola aj možnosť, že tvoj brat si do živnosti dá aj predaj obrazov a ty budeš preňho pracovať ako rodinný príslušník a a on nemá žaidnu povinnosť prihlsiť ťa do socialnej ani zdravotnej poisťovni ani platiť dane.