Ekonomka-SR
24.08.14,17:16
Dobry den poradaci,
chcela by som Vas poprosit o pomoc a rady.
Mojmu znamemu sa stala taka vec, ze objednal si stavbu domu od jednej spolocnosti. Podpisali zmluvu a kryci list rozpoctu. Spolocnost fakturovala aj za prace, ktore vobec nevykonala. Objednavatel to samozrejme platil zakazdym, ked dostal fakturu (nemohol dosledne kontrolovat stavbu, nakolko casto bol vycestovany v zahranici).
Po case ked isiel skontrolovat stavbu, zistil, ze hruba stavba je v rozpracovanom stave a konatel spolocnosti zmizol. Nedvihal telefon, v sidle spolocnosti nikto nebol, email si zrusil,..,........ Na zaklade faktur mu zaplatil cca o 15000 EUR viac ako bolo uskutocnenych prac.
Podal trestne oznamenie na konatela a spolocnost. Medzicasom sa dozvedel, ze spolocnost je zadlzena na vsetky mozne strany.
Prosim Vas, co moze este objednavatel urobit (okrem trestneho oznamenia), aby mu spolocnost vratila neopravnene vybrane peniaze?
Dakujem za kazdu odpoved.
Pekny den
lapejko
24.08.14,15:24
:rolleyes:Tu je každá rada drahá...len si povzdychnem, prečo nemám takýchto platiacich zákazníkov?!:rolleyes:
marleau
24.08.14,15:42
Kde bol stavebný dozor?
Ekonomka-SR
24.08.14,15:56
stavebny dozor bol konatel spolocnosti. Viem, ze znamy urobil hlupost. Dokonca spolocnost aby sa kryla, tak mu teraz poslala novy kryci list rozpoctu a ten je urobeny tak, ze spolocnost sa dopasovala presne do tej sumy, co znamy uhradil. Je to svinstvo na n-tu a este aj obc. zakonnik par. 635 ods. 2 je tak osemetny, ze este moze nahravat tej podvodnej spolocnosti.
panamaus
24.08.14,18:54
mimotemy

Podvodná stavebná spoločnosť -

zakladanie vodných stavieb bez potreby odrazenia vody
misoft
24.08.14,18:58
Kontrolovať, či nebude na firmu vypísaný konkurz a prihlásiť pohľadávky.
Ekonomka-SR
24.08.14,19:31
zial spoločnost nemá ziaden majetok, vsetko prenajimali. Preto aj moj znamy podal trestne oznamenie, uz ked sa nedopracuje k peniazom, tak aspon nech je konatel v base, ze ho okradol. Aj ked na Slovensku to funguje tak, ze spravodlivosti sa clovek niekedy nedopatra.
Ekonomka-SR
24.08.14,19:44
ahoj, este mam otazocku, kde sa to da sledovat, ci nedude na spolocnost vypisany konkrurz a kde sa daju prihlasit pohladavky? Napadlo mi totiz, ze kazda PO ma ZI v sume 5000EUR. Aj to je predsa majetok.
misoft
24.08.14,22:25
Ferdosondo
25.08.14,04:18
Je to síce svinstvo, ale aj ľahostajnosť od investora stavby. Stavba domu je veľká investícia a nie kúpa mačky vo vreci na jarmoku. Tomu má zodpovedať aj pozornosť zo strany objednávateľa. Nazval by som to drahým ponaučením za ľahostajnosť.
Ferdosondo
25.08.14,04:20
5000 Eur? Však nie si ekonómka?
panamaus
25.08.14,04:36
A prečo by mal byť konateľ v base ??????? :D
clen
25.08.14,06:05
najprv asi ukoncit zmluvny vztah a potom vymahat peniaze späť, prípadne aj súdnou cestou, záleží od toho, či je tam nejaká nádej na úspech...
Ekonomka-SR
25.08.14,19:28
dakujem misoft za linky, idem to mrknut.
Ekonomka-SR
25.08.14,19:35
lahostajnost by bola, keby investor nebol kryty zmluvou a fakturami............ale nikto nemohol tusit, ze spolocnost je podvodnicka a jednoducho sa konatel vypari aj s peniazmi. Zial na Slovensku je to celkom bezna prax.
Ekonomka-SR
25.08.14,19:41
praveze neviem, ci je vhodne ukoncit zmluvny vztah, nakolko v Zmluve je uvedene, ze zhotovil plati penale za kazdy den omeskania stavby. Tak v tomto smere je investor vo vyhode. Myslim, ze sud by vyhral zhotovitel, otazka je, ci sa niekedy dopatra k peniazom. Lebo aj ked sud uzna vinu stav. spolocnosti a ulozi povinnost vratit peniaze, tazko povedat, ci aj realne vrati............a co potom ?
Ekonomka-SR
25.08.14,19:44
podla Vas trestny cin sprenevery penazi alebo trestny cin podvodu nie je podnetom na stihanie?..........to by potom fungovala republika, kebyzePO pojde do likvidacie a konatel si mohol kludne behat po slobode.
Ferdosondo
26.08.14,04:48
Výhoda? U zhotoviteľa, ktorý je zadĺžený na všetky strany?
Ferdosondo
26.08.14,04:57
No a tu je výsledok toho "krytia". Tie zmluvy a faktúry majú hodnotu toaletného papiera. Prepáč za priamu reč.
expeeert
26.08.14,07:59
Nuž na tomto prípade vidno načo vlastne slúži poriadny stavebný dozor. A že stavebný dozor nemá byť ten istý čo je aj firma (zhotoviteľ).
Naozaj drahé ponaučenie... ak tie faktúry podpísal, tak tam je krytý skôr zhotoviteľ ako majiteľ, keďže mu vlastne odsúhlasil nezrealizované práce.
Ekonomka-SR
26.08.14,17:01
ano s tym suhlasim............urobil totalnu hlupost, ze nechal zhotovitela ako stavebny dozor. ale taky laik sa tazko vyzna, ze kolko take stavebne prace stoja.............kazdopadne zmluva bola porusena zo strany zhotovitela a podla mna by majitel bol hlupy, keby to este nechal tak a toho s prepacenim hajzla nechal si uzivat jeho peniaze.
Ekonomka-SR
26.08.14,17:04
ja som vdacna za kazde pismenko co napisete, len mi je trosku smutno, ze neporadite ako pomoct tomu chudakovi. Ano urobil hlupost z dovercivosti, ale predsa nemoze to nechat len tak.
Ferdosondo
27.08.14,03:59
Aj by som rád poradil, ale kde nič nie je, ani čert neberie. Fakt neviem. Snáď len zaťať zuby a nabudúce si dať lepší pozor komu a za akých podmienok zverím svoje ťažko zarobené peniaze
expeeert
27.08.14,05:18
Tak akurát teraz mu ostáva sa súdiť a dokazovať, pretože ak raz podpísal faktúry resp. súpisy prác, má tromf v rukách zhotoviteľ. Kľudne môže aj prehrať a bude ešte platiť trovy.
Otázne je či sa ešte bude mať s kým súdiť, ak SRO nepôjde tatam...
Nuž dosť drahá skúsenosť...
Ekonomka-SR
04.09.14,14:32
Zdravím Vás espeeert, ťažko sa mi to hovori, ale žial musím priznať, že ste mali pravdu. Jednoducho tých penazí sa už chlapec nikdy nedočka. Spoločnosť nema žiaden majetok, takže aj ked sa bude sudiť, tak môže získať akurát tak hrejivý pocit z výhry.
Mam ale inú otázku. Zistila som, že chlapec zaplatil nejaké peniaze na úcet manzelky konatela (konatel to takto chcel), samozrejme nebola ziadna faktúra k tomu. Ja som poradila chlapcovi, nech ide do banky a ziada vratenie peniazi ako mylne zaplatenu platbu. Myslim, ze aspon nieco by mohol takto ziskat. na tuto platbu nebola ani zmluva, ani faktúra.
Ekonomka-SR
04.09.14,14:41
Zdravim Vas Ferdo, musim Vam uznat za pravdu. Dosiel chlapcovi list z policie a zaver: odmietnutie zacatia trestneho stihania vo veci podvodu.........vraj nebolo preukazane, ze spolocnost umyselne okradla objednavatela stavby. Je to na zaplakanie.......nemala by to skumat policia, ci to bolo umyselne alebo nie?
Mala by som este otazku. Je mozne vymoct peniaze od osoby.........proste chlapec po dohode s konatelom spolocnosti zaplatil nejaku ciastku na ucet FO-manzelky konatelky. Nie je na to ziadna zmluva ani faktura. Ja som mu poradila, nech ide do banky a ziada vratenie zaplatenej mylnej platby. Co na to poviete?
Ferdosondo
09.09.14,06:05
No, tak to myslím, že by šlo. Aj keď to nebude jednoduché.