lenik29
24.08.14,18:16
Dobrý deň! Potrebovala by som poradit, ci musim ukoncit PN, na ktorej som od zaciatku tehotenstva, pri nastupe na matersku dovolenku alebo ju mozem ukoncit aj neskor, ked uz budem na materskej. Na materske davky nemam narok len na rodicovsky prispevok. Este ohladom toho prispevku, kedy sa vyplaca prva davka, ma nan narok zena az po porode alebo aj za obdobie tych 6 tyzdnov pred porodom a vyplati sa jej spatne po porode? Dakujem pekne
ivka70
24.08.14,20:46
Na MD nemusis nastupit pred porodom a mozes byt na PN aj do porodu, ak to lekar uzna za potrebne.
Rodicovsky prispevok sa vyplaca spatne za cely mesiac, prvy krat ti bude vyplateny (ak on poziadas a odovzdas potrebne potvrdenia na UPSVaR) v mesiaci nasledujucom po mesiaci, v ktorom sa dieta narodilo za ten mesiac.
Mila123
24.08.14,20:48
RP sa vypláca iba odo dňa narodenia dieťaťa, 6 či 8 týždňov platí iba pri MD
Katy a R
24.08.14,21:10
DPN môže trvať - dokedy lekár uzná za vhodné .. vysvetli mu situáciu (že nemáš nárok na materské) - myslím, že minimálne počas šestonedelia ťa môže nechať bez nejakého zdôvodňovania ?? (a aj dlhšie-ak bude dôvod) - samozrejme, má to význam, ak tá nemocenská dávka je vyššia ako RP ;)
brčko
26.08.14,15:16
Počula som, že to už takto urobila nejaká mamička, že ťahala pn aj 6týž. po pôrode, ale by ma zaujímalo, ako to správí mzdárka, ked najneskorší nástup na md je dnom pôrodu (o neskoršom nástupe na md Zákonník práce nehovorí), tj. ak by požiadala o MD a bola PN, ako by bola vedená v soc.poistovni, zdr.poistovni a mzdovom systéme? Lebo myslím nedá sa ísť hned na RD (som to kedysi myslím podrobnejšie pozerala tie zákony). Teraz ak je mamička bez poberania nemocenského, materského a RP, tak vlastne ako je zdr.poistená?? ak nemá ani príjem celý mesiac?
Katy a R
26.08.14,17:00
tak už neviem z pohľadu mzdárky - ale ona nebude zatiaľ čerpať rodičovskú dovolenku - bude stále DPN - a bude poberateľkou nemocenskej dávky. A potom, ak jej lekár DPN ukončí, môže nastúpiť na rodičovskú dovolenku .. ??
brčko
26.08.14,18:56
veru, to by bol pre mzdárku oriešok, myslím. Predtým sa dalo jednu pn (zo zamestnania ) ukončiť a dnp pokračovať, no teraz to možné nie je, myslm. takto je také jednoduché riešenie čerpať pn do dna pred pôrodom aspon a na md ísť dnom pôrodu a čerpať RP, ako tu je už písané. Ak by ťahala dlhšie, tak ozaj neviem, či hned potom RD (neviem, či sa tak dá), ale to by prišla o dovolenku, ktorá počas MD vzniká, lebo doba md sa berie ako výkon práce. Myslím som našla na nete k tomu nejaký článok od právnikov už dosť ddávnejšie, no už ani neviem, kde to bolo.
Katy a R
26.08.14,21:42
no že si spomenula tú dovolenku - neviem, že ako vlastne by to bolo? - keď ona nemá nárok na materské ... aj tak by sa jej nemalo čo počítať do nároku na dovolenku, ak by poberala RP - či ? (nikdy som to nezisťovala).
brčko
26.08.14,23:02
Je jedno, že nemá nárok na materské, čerpanie MD nie je naviazané na poberanie materského, čerpať md môže aj ked nepoberá materské a potom následne požiada o RD v zamestnaní.
Katy a R
26.08.14,23:09
aká doba sa potom počíta ako "odpracovaná" pre nárok na dovolenku? od pôrodu - do .. (28 týždňov? či 34 ?)
brčko
26.08.14,23:21
ak nastúpi z vlastného rozhodnutia na md dnom pôrodu a nie je osamelá a má 1dieťa, tak tých 28týž.
!167 ods.2
(2) Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako určil lekár, patrí jej materská dovolenka odo dňa nástupu až do uplynutia času ustanoveného v § 166 ods. 1. Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 28 týždňov; osamelej žene sa poskytne materská dovolenka do uplynutia 31 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, sa poskytne materská dovolenka do uplynutia 37 týždňov.
Katy a R
26.08.14,23:37
už som to aj pozrela - vďaka:)