Lucia Brth
25.08.14,08:46
Dobrý deň. Chceli by sme odkúpiť vedľajší pozemok, ktorý ma niekoľko majiteľov. Majitelia sa nevedia dohodnúť na podieloch na pozemku (jeden tvrdí, že má nárok na polovicu a druhý tvrdí, že má nárok len na štvrtinu a pod.), pozemok je zanedbaný a neužívaný, porast je vysoký do výšky plotu, ktorý sa zvaľuje na náš pozemok, stromy zhadzujú konáre na náš pozemok. Na pozemku je postavený starý dom, ktorý nie je užívaný a bola tam stavba z nepálených tehál s azbestovou strechou, ktorú zvalil ďalší sused, pretože im zasahovala do pozemku a nemohli si urobiť plot. Teraz je stavba povalená v strede pozemku (už aj zarastená porastom).

Rada by som vedela, či by nebolo možné nejak vynútiť predaj pozemku, pričom by kúpa nebola pre nás nejak zvýhodnená?
panamaus
25.08.14,07:31
Vynútiť nie

ale obce majú nejakú protiburinovú koncepciu (síce asi iba 2 metre za plot :D )

Majiteľov zisti na kapri - - co je psáno, to je dáno

porozprávaj sa so všetkými
fortunka
25.08.14,08:03
Predaj sa neda vynutit, samozrejme... oni si musia vysporiadat majetkove zalezitosti (ty si vies overit kolko a akych vlastnikov je tam cez kataster -napr. online kapor). Vytlač si LV a nabehni za majiteľom, že ak chce odkúpiš ho. Kým toto nevyriešia a nebudú chcieť poriešiť, nevyriešiš nič.. iba ak súdnou cestou ak tebe zasahujú niečim do tvojho pozemku.... ale určite súdom nevyriešiš predaj toho pozemku.
Erzebeth
26.08.14,23:02
Prinútiť vlastníka,aby ti predal pozemok nemôžeš. a už vôbec nie za zvýhodnenú cenu. Nie sú na to zákonné prostriedky. Môžeš však žiadať, aby si vlastníci udržiavali nehnuteľnosť v poriadku, t. j. musia trávu kosiť. A sú povinní odstrániť z pozemku nebezpečný odpad - azbest. Tento azbestový odpad musí odstrániť špecializovaná firma, oprávnená na prácu s nebezpečným odpadom. Nie je prípustné, aby sa takýto odpad vyviezol za obec do jarku, či inam do prírody. Tvrdenie vlastníkov o ich vlastníctve neber do úvahy. Tak ako ti už radili, otvor si stránku Katasterportálu a podľa parcely zisti vlastníkov. Ak budú musieť kosiť trávu, odpratať odpad, nuž možno ti tú parcelu aj odpredajú.
JuroS1
27.08.14,05:31
vynutit kupu sa neda, ale mesto/obec moze nariadit majitelovi/om upratanie pozemku s dovodu ohrozovania...niekde tu na porade som to aj cital...