jana č.
18.10.04,11:50
Prosím o radu, keďže na danú otázku som dostala viacero odpovedí. Rakúska firma, ktorá buduje dcérsku spol. na Slovensku vybrala 2 pracovníkov z SK na 1/2 ročné zaškolenie v zahraničí. Títo majú k dispozícii ubytovanie. Boli im vypočítané diéty podľa nášho zákona o cest.náhradách, avšak hodnota ubytovania 400 EUR a diéty SO a NE im z tejto čiastky boli odpočítané. Robí to nezanedbateľnú čiastku, pričom stravujú sa tam sami a nemajú tam poskytnuté žiadne iné výhody. Poraďte Jana
Luba2
20.10.04,09:58
Oni budú v tom zahrančí v kuse pol roka? Aký majú cestovný príkaz? Hodnotu ubytovania im predsa nemôžete stiahnuť z diét a pokiaľ majú cestovný príkaz vypísaný aj so sobotami a nedeľami, tak ani tie. Ako zneli tie rozdielne informácie, čo si dostala? A čím to bolo zdôvodnené?
jana č.
21.10.04,10:20
V zahraničí budú zaškolení 1/2 roka, ovšem na Slovensko budú dochádzať 1x v mesiaci.Účtovníctvo pre zahr.firmu má na starosti 1 účtovníčka na Slovensku, ktorá k tým SO a NE sa nevedela presne vyjadriť. V utorok, po sťažnosti pracovníkov s ved. firmy v zahr. im boli EUR za ubytovanie vrátené, avšak za tie víkendy im boli odmietnuté. Pozerala som opäť zákon 283/2002, kde sa hovorí, že dlhodobý pobyt v zahraničí sa posudzuje rovnako, ako jednorázová zahran.cesta. No a tam sa zas píše, že na stravné a vreckové majú nárok za každý kalendárny deň. O cestovnom príkaze zatiaľ nič neviem. Ten sa bude robiť asi dodatočne. Všetky záležitosti ohľadom pobytu boli riešené v pracovnej zmluve s odvolávkou na pobyt v zahraničí, kde bola len poznámka, že sa budú vyplácať cest.náhrady podľa slov. zákonov. Čiže problém je už len vo vyplatení diét za víkendy.
alica
21.10.04,10:33
mam podobny problém, naša zamestnankyňa je na 3-mesačnom pobyte v zahraničí /prehlbovanie kvalifikácie/ - požiadala som o vyjadrenie daň. poradcov z verlag dashoferu /asi pred dvoma týždňami/- či vyplácať diéty aj za víkendy, hneď ako príde odpoveď posuniem.
jana č.
28.10.04,06:05
Dnes som sa obrátila na metodičku Daňového riaditeľstva s týmto problémom a dostala som odpoveď, že v prípade zaškolenia v zahraničí, majú nárok na všetky cestovné náhrady (stravné, vreckové,ubytovanie zdarma), ako pri jednorázovej zahraničnej ceste. V zákone je uvedené, že náhrada platí za každý kalendárny deň, takže aj soboty a nedele. Jana