mimi
20.04.06,11:50
Dobrý deň,

počas roka účtujeme každý mesiac náklady a výnosy , príjmy a výdaje a časovo ich rozlišujeme / tak to chce šéf aby vedel ako presne na tom firma je /. Takže používame účty 381,382,383,384,385.

Chcela by som vedieť, či môžeme počas roka tieto účty používať. Podľa zákona o účtovníctve - účtovná skupina 38 slúži k uplatneniu zákl. princípov podv. účtovníctva, k účtovaniu nákladov a výnosov do toho účtovného obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia. Účtovanie na účtoch účt.skup.38 vyplýva zo zásady nezávislosti účtovných období.

Ešte by som chcela vedieť či sa chápe pojem " účtovné obdobie " rok alebo aj mesiac alebo ako si určím ja obdobie .
Tweety
20.04.06,09:52
Dobrý deň,

počas roka účtujeme každý mesiac náklady a výnosy , príjmy a výdaje a časovo ich rozlišujeme / tak to chce šéf aby vedel ako presne na tom firma je /. Takže používame účty 381,382,383,384,385.

Chcela by som vedieť, či môžeme počas roka tieto účty používať. Podľa zákona o účtovníctve - účtovná skupina 38 slúži k uplatneniu zákl. princípov podv. účtovníctva, k účtovaniu nákladov a výnosov do toho účtovného obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia. Účtovanie na účtoch účt.skup.38 vyplýva zo zásady nezávislosti účtovných období.

Ešte by som chcela vedieť či sa chápe pojem " účtovné obdobie " rok alebo aj mesiac alebo ako si určím ja obdobie .
Môžu sa používať aj v priebehu roka. Ak ich budeš používať cez rok, potom každý mesiac účtovania je tzv. účt. obdobie v roku.
mimi
20.04.06,10:04
dakujem pekne :-))
Tweety
20.04.06,10:05
dakujem pekne :-))AJ inokedy, len nie stále.:p:):);)
Lila
20.04.06,11:03
:D :D :D :D :mee: :mee: :mee: :mee:
Tweety
20.04.06,11:04
:D :D :D :D :mee: :mee: :mee: :mee:To sa na mňa tak zubíš?:p
Lila
20.04.06,11:05
Si rýchlejšia ako smrť!
Tweety
20.04.06,11:07
Si rýchlejšia ako smrť!
To snáď nie...:(
Anonymka
17.12.07,15:10
Chcela by som sa spýtať, či je možné časovo rozlíšiť dodanie tovaru ... To znamená, že vystavím faktúru v tomto roku za tovar, ktorý bude dodaný až v januári 2008. Výnosy teda budú patriť do r. 2008 a vtedy vznikne aj náklad (pri výdaji tovaru zo skladu) ... ten tovar bude aj nám dodaný až v r. 2008. Je to správne?
Zoltán Kovács
17.12.07,16:12
Chcela by som sa spýtať, či je možné časovo rozlíšiť dodanie tovaru ... To znamená, že vystavím faktúru v tomto roku za tovar, ktorý bude dodaný až v januári 2008. Výnosy teda budú patriť do r. 2008 a vtedy vznikne aj náklad (pri výdaji tovaru zo skladu) ... ten tovar bude aj nám dodaný až v r. 2008. Je to správne?

Tak načo vystavovať faktúru, keď celý prípad sa uskutočňuje až v roku 2008?
KEJKA
17.12.07,16:25
Chcela by som sa spýtať, či je možné časovo rozlíšiť dodanie tovaru ... To znamená, že vystavím faktúru v tomto roku za tovar, ktorý bude dodaný až v januári 2008. Výnosy teda budú patriť do r. 2008 a vtedy vznikne aj náklad (pri výdaji tovaru zo skladu) ... ten tovar bude aj nám dodaný až v r. 2008. Je to správne?
môžeš chcieť len zálohu, nemôžeš fakturovť dodanie tovaru, ked nie je dodaný. ČR teda nemá opodstatnenie.
slniečko1612
09.06.11,08:47
môžete mi prosím vysvetliť tieto pojmy?:confused::confused::confused:

1) Vysvetlite pojmy výdavok a náklad a uveďte, ktorý náklad pre účtovnú
jednotka neznamená skutočný výdavok ?

2) Vysvetlite použitie účtu Komplexné náklady budúcich období v
podnikateľskej praxi.


Za vysvetlenie vopred ďakujem.
a_je_to
09.06.11,09:34
Náklad je ... napr. zaúčtovanie faktúry za telefón. Účtuje sa nákladový účet rádu 5xx a vznik záväzku. Výdavok je zase úhrada tohto záväzku. Účtuje sa úbytok záväzkov a úbytok peňazí. To je v podvojnom účovníctve, kde účtuješ aj o nákladoch, aj o výdavkoch. V jednoduchom účtuješ iba o výdavkoch.
Komplexné náklady budúcich období ... to máš najmä v poľnohospodárstve. Poorie sa pole, zaseje sa hrach, alebo vika. Keď vyrastie, tak sa nezberá ako úroda, ale zaorie sa ako zelené hnojivo. Nasledujúci rok sa tam vyseje cieľová plodina. Keďže nemáš z toho v danom roku žiadny výnos, ani iné využitie, iba náklady, tak to preúčtuješ na knbo 382/655. V roku zberu cieľovej úrody to účtovne rozpustíš znova do nákladov 555/382, lebo vtedy si tie náklady využila. Podmienkou uplatnenia knbo je ... že náklady sú účtované na viacerých účtoch. Osivo hrachu 501, oranie 518, 521, 524 ... preto komplexné náklady. Ak by bol iba jeden účet, tak nie 382, ale 381.