tina010
25.08.14,13:27
Prosím poraďte ako spoľahlivo upraviť povrch kovaných železných doplnkov do kúpeľne (vešiaky a pod.) aby nehrdzaveli a neotierali sa? Akou metódou, farbou, sprejom...? Ide o väčší počet malých predmetov, takže pripadá do úvahy aj úprava u odborníka, ak by sme to nemali zvládnuť v domácich podmienkach. Len by sme radi čo najviac zachovali originálny vzhľad predmetov.
Ďakujem
Tweety
25.08.14,12:08
Veď tie kované výrobky sú už upravované od výroby.
tina010
25.08.14,12:15
Nejde o kupované veci v obchode. Dala som vyrobiť kováčovi veci podľa svojich predstáv, ale ten mi ich povrchovo neupraví. Dohodli sme sa, že mi dodá veci v surovom stave a povrchovú úpravu si doriešim sama. Preto sa pýtam...
Chobot
25.08.14,12:29
Neviem, čo myslíš tým, že "chceš zachovať originálny vzhľad predmetov"? To aby vyzerali aj po úprave ako kovové? Potom prichádza do úvahy jedine bezfarebný lak.

Ak sú to železné veci (neviem, či to bol najlepší nápad do vlhkého prostredia hrdzavejúce železo...), tak najlepšie je to otrieskať pieskom a napáliť na to práškovú farbu. Robí to napr. aj jedna firma v Malinove - ale ak si dáš do googlu "pieskovanie" tak ich nájdeš viac.

Ak to chceš upravovať doma, tak:

1. mechanicky (drôtenou kefou) odstrániť hrdzu.
2. natrieť odrezovačom
3. nastriekať základnou farbou (môže byť v spreji)
4. nastriekať povrchovou farbou - v spreji máš širokú škálu farieb a rôznych efektor (kladivkový, chróm, mosadz,...).
vulxy
25.08.14,15:54
nuz spolahlivo neviem,berte to s rezervou...ale dost veci kovanych som natrel obycajnym poliuretanovym lakom na parkety (napr:balakryl polyurex,vrelo doporucujem matt ,leskly neukaze bohvieako dobre na kovanom zeleze),predtym treba perfektne odmastit riedidlom,liehom ....popravde neviem kolko vydrzi v kupelni kde je para a dusno ale napr nohy stola v kuchyni ,predsieni su po rokoch ako nove...
Martin1310
25.08.14,17:57
Žiarovo pozinkovať a následne farba použitelná na zinok aj ked neverím že zrovna na vešiaku nejaká farba dlhodobo vydrží. Prášková farba (komaxit) síce vydrží hodne ale ten vzhlad nebude celkom prirodzený.

Ešte existuje úprava hovorí sa tomu počiernenie (neviem správny názov) sú tak upravované napríklad hlavne strelných zbraní. Vzhlad je prirodzený kovový ale tmavý až čierny.
Farby určené na kované ploty na toto niesu moc vhodné nieže by boli nekvalitné ale voči oderu sú málo odolné a vdaka svojej efektnej matnosti sa moc dobre nečistia.
sosak
25.08.14,18:03
V kúpeľni je vysoká vlhkosť, kde nedokonalá povrchová úprava železných doplnkov sa časom prejaví v korodovaní a tým aj k znehodnoteniu na zákazku vyrobených doplnkoch, napr, na hrdzavý vešiak si nebudete vešať uterák, na ktorý sa bude hrdza prenášať. V praxi existuje niekoľko spôsobov povrchových úprav kovov. Ja by som doporučoval práškové lakovanie. Je tu možnosť si vybrať :
ľubovoľného farebného odtieňu podľa vzorkovnice RAL
rôznych špeciálnych odtieňov (metalizované, perleťové, reflexné, rôzne imitácie napr. ocele, medi, zlata, eloxu, mramoru, dreva a pod.)
s rôznym leskom povrchu (vysokolesklé, lesklé, pololesklé, matné )
s rôznou štruktúrou povrchu ( hladké, jemneštrukturálne, hruboštrukturálne, kladivkové, antiky )
pre vnútorné alebo vonkajšie použitie.
http://www.stryx.sk/-postup-pri-realizacii-zakazok-praskovym-lakovanim
buchač
25.08.14,18:09
Martin1310

Ešte existuje úprava hovorí sa tomu počiernenie (neviem správny názov) sú tak upravované napríklad hlavne strelných zbraní. Vzhlad je prirodzený kovový ale tmavý až čierny.
Ide o brunírovanie ...
Nie hlavne, ale povrch zbrane samotnej...;)

Ale, furt je tam nejaké ale...:rolleyes:
Viac
https://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=brun%C3%ADrovanie&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl
Martin1310
25.08.14,18:23
Prečítal som, ale aj tam o tom píšu ako o povrchovej úprave kovov nanášaním tenkých vrstiev nejakých oxidov. Neviem, otec si takto dával robiť hlaven starej brokovnice , preto píšem o hlavni a pekné to bolo.
buchač
25.08.14,18:32
Zbrane sú iný level.

To brunírovanie prebieha ponorením súčiastok do príslušných látok po určitú dobu. Následne sa dávajú do olejového kúpeľa ...