scare111
25.08.14,15:51
Som spoluvlastníkom malej časti pozemku (nezastavaná plocha na okraji obce, blízko rodinných domov). Väčšinový vlastník mi ponúkol odkúpenie mojho podielu, ale za cenu hlboko pod trhovou, s čím som nesúhlasil. Väčšinový vlastník sa síce "vyhrážal" podaním na súd, na zrušenie spoluvlastníctva, ale zrejme by mu nevyhovovala súdom určená výška náhrady. Namiesto toho ma neustále obťažuje doslova smiešnymi ponukami na odkúpenie môjho podielu a požaduje starostlivosť o pozemok (kosenie). Nakoľko nemám problém si svoj podiel dlhodobo ponechať (netrvám na vyplatení, nie je to urgentné), aké mám povinnosti k pozemku ako jeho spoluvlastník? Aká je dostatočná angažovanosť k údržbe pozemku, aby som nebol vystavovaný kritike od väčšinového spoluvlastníka (zjavne motivovanej nátlakom na odpredaj môjho podielu pod cenu).
arizona
25.08.14,14:04
Mal by si pozemok par krat do roka pokosit,aby neznecistoval okolite pozemky. Taktiez by si sa mal pomernou ciastkou spolupodielat na plateni dane. Nie si povinny pristupit na odkupenie za podhodnotenu sumu. Zisti si ceny pozemkov v okoli a prip.ponukni (pisomne) jemu na odpredaj.Ale vopred si zisti, ci tam obec v buducnosti neplanuje stavat .Mozno hodnota pozemku casom stupne.
clen
26.08.14,05:33
tak pokial je pozemok v spoluvlastnictve, o hospodareni s nim sa rozhoduje vacsinou hlasov (vratane kosenia)...kazdy by mal primerane uhradit naklady na hospodarenie, podla vysky svojho podielu. Vacsinovy vlastnik si teda moze robit co chce, ale nie je opravnení nutit do toho dalsieho vlastnika. Primerane naklady (zodpovedajuce podielu) na kosenie vsak podla mna moze ziadat.