Zuzanka Žužu Farkasová
25.08.14,19:01
Dobrý den prosim o radu. manzelovi nedopatrenim vznikol dlh v zdravotnej poistovni 131eur - co sme zistili iba dnes ked sme boli v banke vybavovat uver. Hned sme isli do poistovne - dôvera - kde nam povedali ze dlh bol postupeny exekutorovi - dlh vo vyske 131eur sme vyplatili. avsak, chcela by som vediet kolko si moze vyziadat exekútor ked nam este nebol doruceny ziadny papier o zacati exekucie ani nic podobne..
Zuzanka Žužu Farkasová
25.08.14,17:08
aha no tvoja odpoved mi velmi nepomohla.. tak dufam ze to nebude dakych 200e lebo ma asi porazi hned :-D
Zuzanka Žužu Farkasová
25.08.14,17:13
ide mi o to aby sa to rychlo vymazalo z registra :-D
právnik-probono
26.08.14,12:57
Skutočnosť, že vášmu manželovi exekútor ešte nedoručil upovedomenie o začatí exekúcie (s možnou úvahou či niekde to doručenie neviazne z dôvodu nemožnosti doručovať povinnému napr. z dôvodu, že sa nezdržuje na adrese trvalého pobytu) neznamená, že proces exekúcie ešte nezačal a že upovedomenie nebolo vydané.

V vašom prípade exekučnému procesu nepredchádzalo súdne konanie o exekučný titul, pretože výkaz o nedoplatku zo zdravotnej poisťovne je už sám o sebe podľa exekučného poriadku platným exekučným titulom.

Exekúcia vášho manžela začala dňom doručenia poverenia na exekúciu súdom exekútorovi. Od tohto okamihu je exekútor oprávnený (podľa mňa aj povinný) vykonávať úkony spojené so zabezpečením majetku povinného (napr. blokácia do banky, na nehnuteľnosť, na auto, etc...).

Tým, že exekútor už vo veci pravdepodobne vykonal nejaké úkony, má právo aj na úhradu hotových výdavkov (prípadne stratu času) a na odmenu vo výške 20percent z exekvovanej sumy.

Odporúčam si zistiť u exekútora nahliadnutím do exekútorského spisu, že kde viazne doručenie upovedomenia, prípadne si jeho kópiu prevziať a na základe nej uhradiť priamo u exekútora do pokladne trovy exekúcie.

Včasnou úhradou dočasne vyčíslených trov exekúcie môžete ušetriť nemalé finančné prostriedky, pretože exekútor následne už nebude podnikať žiadne procesné úkony a tak nebude mať už nárok na úhradu hotových výdavkov za ne. Ďalej vedzte, že pokiaľ predbežne vyčíslené trovy exekúcie uhradíte do 15 dní odo dňa prevzatia upovedomenia, odmena exekútora (nie úhrada hotových výdavkov!) sa znižuje na polovicu, tj. v prípade vášho manžela by normálne bola:

- 20percent zo sumy 131,-Eur = 26.20,-Eur,

polovica z danej sumy je 13.10,-Eur, takže cca. 13,-Eur už máte ušetrených.
taiko
26.08.14,14:25
ja som mal exekucia na neexistujuci dlh, co uznala aj Dovera, ale kedz sa uz zacalo exekucne konanie, aj tak som musel zaplatil 60EUR exekutorovi. Dlh bol podla Dovery myslim 1100 EUR, po predlozeni dokkladov ho znizili na 0 EUR.
právnik-probono
26.08.14,15:06
Tých 60,-Eur ste nemali platiť vy, ale poisťovňa. Mali ste sa domáhať zrušenia exekúcie vo forme námietky proti upovedomeniu ako nedôvodnej exekúcie. Keď ste už zaplatili, máte nárok od poisťovne na regres.
taiko
27.08.14,04:59
asi mate pravdu. ale nezijem na SK a nechcelo sa mi s nimi natahovat. Okrem toho poistovni som nevedel dokazat, ze som sa odhlasil a teda ze som nemal platit poistne