Nympha
26.08.14,09:58
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Postavili sme nový dom, kolaudácia neprebehla. Neskôr som zistila, že nás sused udal na stavebný úrad, že presahujeme na jeho pozemok so strechou. Nič nám osobne nepovedal. Tá sťažnosť bola na úrade stiahnutá.
Keď som sa pozrela do projektu, projektant nám navrhol dom tak, že špička strechy bola presne nad koncom nášho pozemku a do susedovho pozemku zasahovala rýna. Tak to bolo schválené aj úradom. Neviem teraz či mám v tomto niečo robiť. Sused nám chodí stále vyčítať, že neskolaudujeme lebo mu presahujeme na pozemok.

Je presah rýny na vedľajší pozemok aj keď bol schválený úradom až taký vážny?

Ďakujem
Chobot
26.08.14,08:14
Neviem, nakoľko to je vážne a či to ovplyvní kolaudačné rozhodnutie. Skôr si myslím, že pri kolaudácii sa už na námietky susedov neprihliada, pokiaľ stavba bola postavená v súlade so stavebným povolením.

Ale zdá sa, že si to vedela už pred začiatko stavby. Prečo ste stavbu neposunuli tak, aby to nepresahovalo na susedov pozemok? Alebo prečo ste to susedovi dopredu neoznámili a nevypýtali si súhlas? Si predstav opačnú situáciu. Keby si sused postavil krb a komín by bol nad tvojim pozemkom. Asi by si písala na poradu, ako donútiť suseda odstrániť ten komín.

Určite má sused právo namietať, že vaša stavba presahuje hranicu pozemkov. Prečo robíš druhým to, čo by si nechcela, aby robili tebe? Skús mu navrhnúť nejakú kompenzáciu. Ak ho odignoruješ, môžeš očakávať zlé susedské vzťahy - možno sused nasadí k plotu stromy, ktoré budú presahovať na tvoj pozemok. Ak ste obaja rozumní, tak kompromis nájdete.

Aj susedia rodičov majú dom na hranici pozemku. Nedávno nadstavali jedno poschodie a dali novú strechu. Pred začiatkom stavby boli za našimi, že či by im vadilo, že rína bude nad ich pozemkov. Nakoľko dobre vychádzajú, nebol problém. Vedľa domu majú naši cestu a tá rýna je nad prvým poschodím. Treba s ľudmi komunikovať a nie drzo ísť len za svojim cieľom.
dobrocani
26.08.14,15:39
Ja presahujem k susedovi aj strechou, ale povolenie od neho som dostal skor, ako som poziadal o stavebne povolenie.
Susedia z druhej strany si tiez urobili rinu, ktora presahuje nad moj pozemok. Mali moje pozehnanie, aspon uz vsetka voda z ich domu nesteka na moj pozemok. Mne nezavadzia, im prospieva.
Na vsetkom sa da dohodnut, ale na cudzi pozemok bez povolenia majitela ani nestupim, nieto aby som tam nieco staval bez jeho suhlasu.
svrki
26.08.14,17:20
môže presahovať je to asi do 1,5m s kolavdáciou problém nebude
bodliak
26.08.14,17:26
Ani slovo kolaudácia nevieš napísať správne. A tých 1,5 metra je už úplne mimo.
bjuty smis
27.08.14,06:55
a na základe čoho si môžeš stavať do asi 1,5m nad susedov pozemok.??
anzuli
01.09.14,08:32
:confused: Môže presahovať? Si normálny? Presne takýto problém majú známi v obci Malá Lodina so susedom - policajtom. Pred stavbou pristavby prišiel za známimy že či podpíšu papiere suhlas.. Ked zistili čo chystá navrhli posun stavby tak, aby neboli v buducnosti problemy pri opravách nehnutelnosti lebo musia strpiet vstup suseda na ich pozemok... demontáz sklenníka, možno spílenie stromov... Odpovedal že si výnimku vybaví a odvtedy robia známim PEKLO ZO ŽIVOTA... Predvčerom motorovou pílou rozsekal pred domom nasadený živý plot kvety... POLICAJT! a ked zavolali Políciu tak im kamarátsky zakýval kolegom na pozdrav... a policajti povedali ze čo chcú, ved im nechceli podpísať prestavbu..
cardin79
04.05.15,19:31
sused nemoze namietat nic,pretoze zo zakona je dovoleny presah riny,stablonu,alebo tzv.odlievky vo vyske prveho poschodia a vyssie 40 cm,co je aj logicke,lebo ked je obvodovy mur na hranici pozemkov,co je bezna prax,tak strecha automaticky,myslim sedlovu,musi presahovat do suseda.viem o com hovorim,pretoze som strechar.a nie raz som sa s takymi "susedmi" stretol.mohli sa ist dat vypchat.ale su susedia a susedia.ja osobne mam,chvalabohu,suprovych:))