workohistorik
26.08.14,09:23
Nie som si istý či to patrí do tejto témy alebo skôr do sekcie zdravotníctvo, ale mám takýto problém: Môj otec dostal mozgovú porážku, no napriek tomu, žeby mal prestať fajčiť a piť, stále fajčí a pije a tak mu hrozí ďalšia porážka. Chcem sa opýtať či je našou povinnosťou starať sa o neho, ak by ostal po ďalšej mozgovej porážke pripútaný k posteli a nemohol by vôbec chodiť. Môžeme ho poslať do nejakej ústavu, kde by sa o neho starali? Ak áno, koľko by to stálo? Mohlo by sa to platiť napr. z jeho maródky či predčasného dôchodku (oco má októbri už 60)? Nikto z nás, ktorí s ním bývame v spoločnej domácnosti už nemá záujem sa o neho starať, lebo aj tak sú kvôli nemu doma iba hádky a mama má slabé srdce, takže každá hádka s ocom jej robí iba horšie.
ivka70
26.08.14,07:49
Ale len v pripade, ze dom nie je otcov :)
Chobot
26.08.14,07:51
Skôr, než sa do teba tu všetci pustia s príspevkami o tom, ako by si sa mal postarať o rodičov, si prečítaj ešte raz, čo si napísal a skús to preformulovať. Z napísaného to vyznie, ako keby si sa chcel otaca zbaviť ako chorého psa.

Teraz k veci - špekuluješ nad vecami, ktoré sa ešte nestali a ani sa nemusia stať. Ak by si ty mal úraz a zostal by si na vozíku, kto by sa o teba postaral? Alebo by si sa dobrovoľne pobral do nejakého ústavu pre telesne postihnutých? To tak na úvod, aby si sa trochu vžil do otcovej situácie.

Koho je byt, kde býva otec? To je taká malá, ale podstatná záležitosť.

Ďalej - aká je jeho súčasná situácia? Je mobilný? Je zbavený spôsobilosti na právne úkony? Treba sa o neho teraz starať? Opatrovať ho? Rieš súčasnú situácie, nešpekuluj, čo by sa mohlo stať, keby...

Jasné, že existujú ústavy, ale tie sú zvyčajne preplnené. Ani umiestnenie chorého človeka do ústavu nie je lacné. Také informácie si vieš vyhľadať na nete.

Takže upresni a doplň tvoje zadanie.
tom_i
26.08.14,08:43
Ver mi, že starostlivosť z maródky či predčasného dôchodku v ústave neutiahnete a budete musieť doplácať. Morálne hľadisko neriešim, je to každého osobná vec. Čo sa týka ceny, zisti si to v zariadeniach v tvojom okolí, ale hlavne zisti si, či sú voľné miesta. My sme mali suseda po porážke - imobilného a rodine musela pomáhať aj opatrovateľská služba (samozrejme súkromná, lebo tá čo bola platená resp. dotovaná štátom, nepodala ani lieky) a to bola tiež iná položka. A poznám aj rodinu, ktorá má tiež jedného rodinného príslušníka v DSS a aby to utiahli, predali rodičovský dom a z peňazí hradia túto službu + zdravotnú starostlivosť. A ver mi pred problémami neutečieš, len sa znásobia.
kukučka
26.08.14,09:11
Poznáš rozprávku od Dobšinského O troch grošoch? Ak nie prečítaj si ju.
Myslíš, že atmosféra vo vašej rodine mu prospieva? Skúste si zahryznúť do jazykov a namiesto výčitiek a dohováraní používajte láskavé slová a poprípade zmeňte životosprávu celej rodiny. Tebe si páčilo, keby do teba stále niekto hučal? Máš ešte jednu možnosť, odsťahuj sa a nebudeš sa musieť na neho pozerať.
PS.
Aby som brata po infarkte morálne podporila, prestala som fajčiť.
arizona
26.08.14,09:22
Otec,ak je svojpravny,tak rozhoduje sam o sebe.Takze nasilu,proti jeho voli ho poslat do nejakeho ustavu nemozete. Ak by jeho zdr.stav bol natolko zly,ze jeho starostlivost doma nezvladnete,mozete mu zabezpecit nejaku ustavnu starostlivost. So spravnym vyberom dokaze pomoct aj jeho lekar.
Taketo zariadenia ale nie su lacne,pravdepodobne mu jeho dochodok stacit nebude,takze manzelka a deti budete mat povinnost mu doplacat na starostlivost a ostatne potrebne nalezitosti.
BXLmiami
26.08.14,09:27
V podstate bolo všetko napísané-deti sú povinné postarať sa o rodičov.A o tých sekciách-starostlivosť o človeka po porážke rozhodne nepatrí do sekcie zdravotníctvo,téma je o sociálnej sfére tejto krajiny.Otec má nejaký majetok-napriklad pol bytu a pokiaľ je právne spôsobilý,môže svoj majetok napriklad predať a postarať sa o seba za tie peniaze.
Dav
26.08.14,10:09
Rodina by si mala sadnúť - manželka, deti a hľadať riešenie a toto potom povedať otcovi. Napríklad pobyt v domove financovaný z predaja domu. Napríklad odvykacia kúra od alkoholu na psychiatrii. Napriek všetkému krásnemu tu popísanému nikto nie je zodpovedný a povinný starať sa o alkoholika, ktorý v prvom rade škodí sebe a potom aj svojej rodine a sám nie je schopný čokoľvek urobiť pre svoje zdravie. Samozrejme záleží od toho, či ide o čistého dlhoročného notorika, ktorý sa venoval alkoholu, doma týral rodinu, peniaze prefiltroval ľadvinami a vyžadoval full servis alebo o príležitostného pijana, ktorý sa staral vzorne o rodinu, budoval domov, až kým nechytil slinu...
P.S. 1 Keby boli všetky rodiny zodpovedné, nebolo by u nás jediného bezdomovca....
clen
26.08.14,11:11
zakon vyzaduje vyzivovaciu povinnost aj medzi pribuznymi- § 68 zakona o rodine: "Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú."
workohistorik
26.08.14,13:43
O čom to tu píšeš? Prečo by sme mali my zmeniť životosprávu? Veď oco je ten čo fajčí a pije, nie ja, ani moja mama. A fajčil a pil už predtým než sa spoznal s mamou. A čo sa týka láskavých slov - on je hlava rodiny, on by mal byť pre nás vzorom pre nás, nie my pre neho, my sa k nemu správame iba tak ako sa on správal celý život k nám. A ak niekoho nedokáže presvedčiť k zmene životného štýlu ani hrozba smrti, tak pochybujem, že láskavé slová ho zmenia k niečomu inému. Ja som mu už povedal, že väčšina hádok v domácnosti je kvôli jeho pitiu a fajčeniu a že nech skúsi na pol roka prestať fajčiť a piť a že uvidí, že sa k nemu budeme hneď inak správať. Ale on samozrejme nič...Veď aj keď prišiel z nemocnice po porážke, tak sme ho nechali tak, nekritizoval som ho, lebo som čakal, či sa zmení, ale nezmenil sa vôbec...Inak robíš sa tu múdra, ako keby si s nami bývala, vôbec nevieš ako to u nás chodí.
workohistorik
26.08.14,13:56
"A o tých sekciách-starostlivosť o človeka po porážke rozhodne nepatrí do sekcie zdravotníctvo,téma je o sociálnej sfére tejto krajiny." - no ale sociálna sféra- taká kategória tu na porade nie je, preto som to dal do sekcie právo.
"Otec má nejaký majetok-napriklad pol bytu a pokiaľ je právne spôsobilý,môže svoj majetok napriklad predať a postarať sa oseba za tie peniaze." - ja som už navrhoval mame, aby sa s ním rozviedla,byt sa predal, a peniaze za predaj by sa rozdelili napoly medzi mamu a otca. Ale mama ani brat, ktorý má zdravotné problémy a je už dlhodobo na maródke to nechcú urobiť, lebo sa boja ako dlho by sme vydržali platiť podnájom, keďže ten byt je iba dvojizbový, starý, zničený (otec sa oň veľmi nestará, v posledných rokoch sme do toho bytu vrazili viac my deti a mama, než otec), takže viac ako 30 tisíc eur by sme za ten byt nedostali. Mne je to viac-menej jedno, ja aj tak doma skoro vôbec nie som, o seba sa už viem aj sám postarať, práce sa nebojím, ale mama sa bojí žiť v podnájme.
"V podstate bolo všetko napísané-deti sú povinné postarať sa o rodičov." - a to teda aj v prípade ak by napr. otec prepil všetky peniaze, ktoré by dostal za predaj bytu? Aj tak by sme sa my deti oňho museli postarať?
Chobot
26.08.14,13:58
Veď práve to, že nevieme ako to je u teba doma. Ak to nepopíšeš čo najviac, tak si prispievatelia budú niektoré veci domýšľať a podľa toho budú koncipovať odpoveď. Ak si zadanie prečítaš ako nezainteresovaný, tak zistíš, že zo zadania ste vy, ako rodina tá zlá, ktorá sa nechce o otca postarať.

Preto som ti radil, aby si to doplnil a popísal situáciu čo najviac, ak chceš fundovanú radu.
taiko
26.08.14,14:00
Neries nieco, co sa este nestalo. Nepises, ako sa o neho starate, resp aky druh starostlivosti momentalne vyzaduje. Ak si neda povedat, tak ho nechajte tak. Nepises, preco konkretne sa vadite, ale krik a hadky nic nezmozu. Iba co vam vsetkym ublizuju. Moja zena mi roky pripominala aby som prestal fajcit a nepomohlo. Jedneho dna som sa zobudil, sam od seba som isiel do Martina k nejaklej carodejnici a odvtedy uz nefacim, Kazdy je sam sebe strojvodcom.

Ked nastane situacia, ktoru popisujes, zariadis sa tak ako budes citit.
Jarka 1
26.08.14,14:03
Asi si sa snažil márne mu radiť. Myslím, že doteraz v zadaní nič nezmenil, nedopísal. Potom sa čuduje niektorým odpovediam.
Katy a R
26.08.14,15:51
tak samozrejme platí zákon o rodine - a z toho vyplýva aj nejaká povinnosť postarať sa o rodičov. (aj ke´d teda bezdomovcov s vlastnými deťmi máme dosť).
Môžte sa oňho postarať buď vlastnými silami (aj nejaké kompenzácie sa dajú vybaviť) ... alebo s pomocou opatrovateľky (ktorú si zaplatí) ... alebo aj umiestnením do nejakého zariadenia (rôzne typy) - samozrejme sa za to platí - podľa typu a podľa toho, aké služby mu budú poskytované - ak mu nebude stačiť dôchodok, doplatíte. No a musí tam chcieť ísť on;)
ALE! Treba si uvedomiť, že aj tam platia nejaké podmienky a režim ... a ak bude piť - tak sa môže stať, že mu zbalia kufre a .. zbohom!
podmienky, cenníky, poradovník .. a všetko ostatné (aj jedálny lístok napr) zvyknú mať DSSky zverejnené na svojich stránkach.
workohistorik
27.08.14,07:15
Práveže ide o čistého dlhoročného notorika, keby bol iba príležitostný pijan, tak by porážku zrejme nedostal, na liečenie nechce ísť, lebo podľa neho nie je alkoholik a navyše problémom pri porážke je hlavne fajčenie, ktoré zvyšuje riziko porážky až 6 krát.
workohistorik
27.08.14,07:17
A ako sa vymáha takáto povinnosť doplácať na starostlivosť? Nás detí je 5 - povedzme, že jeden z nás (ktorý už začína mať rovnaké maniere ako otec čo sa týka alkoholu) by bol ochotný platiť mu starostlivosť a my ostatní nie, ako by tie peniaze od nás vymáhali?
workohistorik
27.08.14,07:31
"Treba si uvedomiť, že aj tam platia nejaké podmienky a režim ... a ak bude piť - tak sa môže stať, že mu zbalia kufre a .. zbohom! " - no veď práve, my sme si mysleli, že po porážke sa konečne uvedomí a prestane s alkoholom a cigaretami, ale on nie...
BXLmiami
27.08.14,07:46
Môže súdne.
BXLmiami
27.08.14,07:48
Alebo otec môže na neho prepísať svoj majetok.Možností je veľa.
arizona
27.08.14,18:01
Mozu vymahat sudne. Ale urcite ho nebudu nadalej drzat v zariadeni a starat sa o neho zadarmo. Takze mu popakuju svestky a privezu vam ho domov. Nikde nie je napisane, ze chory,nevladny clovek musi byt v nejakom zariadeni. Kto na to nema financie,toho opatruju doma rodinny prislusnici
workohistorik
28.08.14,07:39
Informácie o našej súčasnej situácii som vlastne popísal v odpovediach ostatným. Vďaka za odpovede, viac-menej som sa dozvedel čo potrebujem vedieť.
"Teraz k veci - špekuluješ nad vecami, ktoré sa ešte nestali a ani sa nemusia stať." - tak mne na rozdiel od môjho otca záleží na mojej rodine a na rozdiel od neho myslím aj do budúcnosti. Myslel som si, že keď sa tu niečo opýtam, tak dostanem odpoveď tak za mesiac, nečakal som, že ste tu takí rýchli, som tu nový. Ja som navrhoval mame rozvod, ale ona nechce, lebo by sme museli predať byt. Ale ak my deti máme zákonnú povinnosť sa oňho starať aj keby prepil všetky peniaze, ktoré by zinkasoval za predaj polovičky bytu, tak by to pre nás aj tak nič neriešilo.
BXLmiami
28.08.14,08:23
No len ak sa mama nerozvedie,tak prípadné otcove dlhy padajú na nu,čokoľvek otec spraví je oboch manželov.Je to blbá situácia.