laliov
26.08.14,10:07
chcela by som sa spýtať,potrebujem vymazať vecné bremeno,ktoré mali moji rodičia v dome,otec zomrel ešte v r.2010 a mama 2013 a neviem ako postupovať
dakujem


dakujem za rady,úmrtné listy máme,ale ešte som sa chcela spýtať,že kde by som našla nejaký vzor na tú žiadosť na vymazanie?
arizona
26.08.14,08:27
Coho sa tyka to vecne bremeno?
ivka70
26.08.14,08:28
Ak to bolo dozivotne byvanie rodicov, tak s kopiou umrtnych listov poziadas kataster pisomne o vymaz.
globalpartner
26.08.14,09:12
A ako je to pri skončení hypotéky v prospech banky ?
globalpartner
26.08.14,10:06
Haha také jednoduché- to viem , ale vybavujem to sám ,alebo to urobí banka - s katastrom?
ivka70
26.08.14,10:17
robis to sam, banka nema problem, ze vecne bremeno ostava ..ten problem mas ty.
Banka dava (na tvoju ziadost) potvrdenie, ze dovod vecneho bremena skoncil.
globalpartner
26.08.14,10:19
myslel som si - dakujem
clen
26.08.14,11:14
pokial to bolo vecne bremeno na ich meno (in personam), mali byť vymazaní pri zápise dedičského osvedčenia - podal by som návrh na opravu chyby (je to lacnejšie ako vybavovať úmrtné listy). Ak nemali žiadne nehnuteľnosti v čase smrti, kataster nebude mať osvedčenia o dedičstve, vtedy by malo zmysel zaslať na kataster tie umrtne listy. http://opozemkoch.sk/vzory/index.php?ic=30
clen
26.08.14,11:19
idealne je to uz v zmluve o hypoteke osetrit, aby mala banka nejaku lehotu na zaslanie listiny katastru... inak sa im treba doprosovat.
právnik-probono
26.08.14,12:26
Predpokladám, že sa jedná o vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného bývania vašich rodičov v nehnuteľnosti vo vašom vlastníctve. Nakoľko je vecné bremeno "in personam", teda v prospech vami uvedených oprávnených osôb (vašich rodičov), zaniklo zo zákona ich smrťou (§151p ods. 4 Občianskeho zákonníka).

Príslušný Okresný úrad, odbor katastrálny sa však nemá ako o smrti osôb dozvedieť a tak nemôže vykonať výmaz ex officio (z úradnej povinnosti). Preto je potrebné sa obrátiť na úrad návrhom na výmaz vecného bremena, ktoré zaniklo zo zákona a k návrhu priložiť úradne vidimované (osvedčené) úmrtné listy rodičov.

Na základe uvedeného, katastrálny odbor OÚ vykoná výmaz vecného bremena z vášho LV záznamom v zákonnej lehote do 60 dní odo dňa podania návrhu.
kopretinka
26.08.14,17:40