simpurka
26.08.14,13:05
dobry den. chcem sa spytat mame e-shop a mame zakaznikov aj FO aj PO. niektore FO si nechavaju tovar posielat do roboty a tam uvedu firmu kde pracuju.ale to neni problem. problem je s PO ktore uvedu meno aj firmu ale neuvedu tam icdph. niekotri uvedu len ico. a ja potom neviem ci si to objednavaju na firmu alebo ako osoba a neviem ako to dat to dph-cka.tak vyvolavam ako idiot tym ludom ci to chceli na firmu alebo ako osoba.lenze je toho dost a ja nie som povinna im vyvolavat. vo vseobecnych podmienkach mame ze PO musi uviest ico a dic. ale vacsina to nerobi. a mam obavu ze ked to dam medzi FO tak mi potom danovaci budu vyvolavat ze to mam zle. moja otazka znie: som ja povinna im vyvolavat a zistovat ci FO alebo PO? ked to neuvedu pri objdnavke z e-shopu jednoznacne? alebo koho sa mam na to spytat?
avalik
26.08.14,11:28
Uvádzať DIČ je povinnosť len v komunikácii so správcom dane.

Ak ty si platiteľ DPH a odberateľ neuvedie IČ DPH, tak ho berieš ako neplatiteľa.
Ak uvedie fakturačné údaje na firmu s IČO, tak ho berieš ako firmu a nie ako FO-spotrebiteľa.

Je dobré mať zadávanie do systému zvlášť fakturačné údaje a zvlášť adresu doručenia (ak sa líši od fakturačnej) - vtedy máš jasné či si objednáva FO-spotrebiteľ s doručením do firmy alebo FO-podnikateľ/PO

-------------------------------
doplnenie:

Nemýľ si DIČ a IČ DPH - do KV uvádzaš IČ DPH nie DIČ ... ak ti IČ DPH neuvedie, tak ho nedáš ani na faktúru ani do KV.

V poučení ku KV k časti A1 sa uvádza:

Identifikačné číslo pre daň odberateľa
Uvádza sa IČ DPH odberateľa, ktoré je uvedené na faktúre. V postavení odberateľa môže byť platiteľ dane, iná zdaniteľná osoba, nezdaniteľná právnická osoba, osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte alebo treťom štáte. Platiteľ dane uvádza IČ DPH uvedené na faktúre, ktorým môže byť IČ DPH pridelené v tuzemsku, v inom členskom štáte (alebo daňové číslo pridelené v treťom štáte). Pri zdaniteľnej osobe alebo nezdaniteľnej právnickej osobe, ktorá nemá pridelené IČ DPH, sa táto kolónka nevyplní.
simpurka
26.08.14,12:03
praveze oddelene to je. len akosik to oni nechapu. aj ked uvedie ico a dic nie. ja nemam od kial zobrat jeho dic. kedze to sa zisitit na internete neda...lenze ja ked neuvidiem dic do vykazu dph tak mi to potom bude hlasit ako chybu. a ja budem mat opletacky s danovym uradom... darmo mi tam on da ico ked do vykazu treba dic.
KEJKA
26.08.14,14:41
do výkazu - máš zrejme na mysli KV DPH tam sa dáva ičDPH nie DIČ.
Ak teda neuvedú ičDPH, považuj ho za neplatiteľa a uvedieš v KV DPH "0"
Ty DPH z predaja predsa odvedieš, tak aký problém?
Problém bude mať firma, ak je platiteľ a chcela by si DPH odpočítať, tak doklad bude neúplný. Nech ti potom vyvolávajú oni.
avalik
26.08.14,14:43
doplnila som odpoveď
simpurka
27.08.14,07:43
no myslela som icdph ja tomu stale hovorim dic :-).. ok teda ak neuvedu icdph tak ho dam ako neplatitela bezneho obcana...
dakujem
avalik
27.08.14,12:22
No pozor! Máš v tom guláš. Ak ma IČO tak nejde o bežného občana - pozri si v poučení ku v KV čo sa dáva do A1 a D2.
kn-alka
27.08.14,12:34
simpurka: nedávaš to ako občana, dávaš to normálne do A1 s tým, že neuvedieš IČ DPH, ale uvedieš len 0 !!!
simpurka
27.08.14,12:41
vy ma stale nechapete. ja viem co je dic a co icdph. ale degesi si spravia objednavku cez e-shop a uvedu len ico. nie icdph. ja to nemam od kial zistit ci maju icdph alebo nie. ale niekotri su aj taki ze ani ico neuvedu len nazov firmy a meno toho kto to objednava. a to si moze aj objednat a doniest si to do roboty. takze ja nemam od kial vediet ze to chce na tu firmu. pritom je to rozdelene na fakturacnu a dorucovaciu adresu. aj teraz som tak mala mala len meno a firmu a adresu. volam jej ze ci si to objnala pre seba alebo na firmu. a ona ze na firmu. no keby som nevolla dala by som to na obcana. v tom je problem ze oni to neuvadzaju. a aj ked da ico ja to icdph neviem zisiti bez toho aby som volala. ja len ci to ja musim zistovat alebo ked uvedu len firmu tak to supnem na obcana a viac ma to neptrapi...
kn-alka
27.08.14,13:16
tu na tejto stránke nájdeš asi každú firmu:
http://www.edata.sk/firmy/

a ešte raz, ak je to hocijaká firma, čo má IČO, dávaš to do A1 a uvedieš 0..... a basta - ostatné nerieš
simpurka
27.08.14,13:51
aha o tajto stranke som ani nevedela... diki..
blondy
27.08.14,14:05
mávam podobný problém, ak zadajú ičo, dávam do A1 a uvediem 0, ak tam je aj dič ešte si overím či nie sú aj plátci DPH. ak neuvedú nič z toho, dávam ako občana, s tým že si to dali len poslať na adresu do práce.