dada984
26.08.14,17:47
Téma vyčistená a spojená.
misoft
26.08.14,15:53
Pretože zákazník chce vrátiť späť tovar. A ten sa predajom považuje ako použitý! I keď len jeden jediný deň, ale tento tovar už mal majiteľa!
A keď je obchodník poctivec - bude musieť uviesť, že tento už bol raz predaný - teda použitý - hodnota klesla!
Okrem toho - nie je na to zo strany zákazníka žiadny právny dôvod, aby toto vyžadoval.
dada984
26.08.14,16:32
písala som o tom, čo by urobil DOBRÝ obchodník... o práve vziať hodinky späť ho poučili právnici
JuroS1
27.08.14,05:14
toto je pravda, vacsina obchodnikov je ochotnych na svoj ukor zobrat naspat tovar...Je to pre nich vystupovanie ktore klienta mozno podnieti u nich nakupit aj nabuduce. povedz si na rovinu misoft kolko krat sisi nieco kupi a radsej by si to vratil? mozno si to aj urobil...kazdopaadne je to na predajcovi a zo zakona mu tato povinnost neplynie...
JuroS1
27.08.14,05:52
Len preto, že "Zákazník - náš pán?"

Takto by som to v tejto situacii nepovedal. Strategia obchodu je udrzat si zakaznika za kazdu cenu. Toto je maloobchod ale aj tak!

"Ale nezodpovedá za to, čo si vyberie." - to je pravda ale vzdy sa da dohodnut, osobne som sa este nestretol s predajcom ktory by nebol ochotny tovar vymenit (velkoobchod/maloobchod), a to som nakupoval aj drahe veci...Vzdy sa treba dohodnut pred platenim ci sa v pripade potreby da tovar vymenit.
nunenko
27.08.14,06:19
Dobrý obchodník je ten, čo poskytuje dobrý tovar, dobré služby, za dobré ceny, ale má aj dobrý prístub ku zákazníkovi.
Dobrý predajca si do ceny dokáže zakomponovať aj to, že nejaký zákazník občas bude chcieť niečo vrátiť, a on bude musieť ten tovar predať za nižšiu cenu, určite však nie pod jeho obstarávaciu.
Nakupujem rád cez internet, česká požičovňa Alza predáva vrátený tovar v zákonnej lehote bez problémov ako nový nepoužitý. Časť vráteného tovaru síce predáva so zlavou, ale dokázateľne mi predali viackrát použitý(vaskúšaný) tover, ako nový.Napriek dôkazom odmietli túto praktiku.
Preto som od nich prestal nakupovať.
Nemyslím si, že je to správne, aby obchodník vzal späť už raz predanáý a vyskúšaný tovar a predával ho ďalej ako nový nepoužitý.
misoft
27.08.14,07:15
Pri e-shopoch je vrátenie tovaru aj uzakonene, toto ale neplatí pre kamenné obchody. A opätovný predaj takéhoto tovaru ako nového? Tu je ten problém.
Tovar je síce nový, ale už bol predaný - je teda použitý - právne.
A prečo aby bol dobrým obchodníkom, musí stratiť ? A predať praktický nový tovar - no podľa zákona starý -pod cenou?
luja5
27.08.14,07:32
Ak zákazníčka sama kupovala hodinky pre niekoho iného ako darček, mohla predpokladať, že sa obdarovanému nemusia páčiť. Ja sa vždy opýtam predajcu, čo môžem urobiť, ak by sa kupovaný dar nepáčil. A predajcovia väčšinou ponúknu možnosť, v akej lehote to môžem prísť vymeniť s upozornením, že ale peniaze nevracajú. Sú však aj predajcovia, ktorí neponúknu žiadnu možnosť, u takých radšej dar nekúpim a idem skúsiť do iného obchodu.
Peniaze zvyknú niektorí predajcovia vrátiť pri vianočných nákupoch do určitého dňa po Vianociach.
JuroS1
27.08.14,08:17
presne ako pise luja5!!!
misoft - preco ked je tovar v zlave a je napisane ze odskudsany ho nekupit, v podstate je novy a v lepsej cene a v zaruke - vec pohladu!!
A prečo aby bol dobrým obchodníkom, musí stratiť ? - ver mi ze nestratia!!! na uroven velkoobchodnej nakupnej ceny sa nedostane aj tak! takze kazdopadne ma zisk, ale aby bol dobry predajca radsej vyhovie zakaznikovi! to je charakter obchodnika! Je ale zarmucujuce ze ak kupime tovar ako NOVY a je pouzity je to neferove konanie! A je to zaroven zatajovanie zo strany predajcu! len tazko dokazovatelne, preto je dobre tovar poriadne pozriet na predajni. No ZIAL aj taketo obchody sa deju.
JuroS1
27.08.14,09:28
neries vsimol som si ze sa tu navaza do kazdeho...
JuroS1
27.08.14,10:16
prepac, malo ludi si pomyli obchod s pozicovnou, a ked sa niekto najde predajca moze/nemusi tovar zobrat a vymenit, (popripade vratit peniaze - tento scenar je najnepravdepodobnejsi!) Ak ste obchodnik, je to na vas, ale zakaznici su spokojnejsi ak pri omyle mozu aspon vymenit tovar za iny v tej cenovej kategorie pripadne s doplatkom. je vacsia pravdepodobnost spokojnosti s nakupom. Luja5 to tu vystihla a to je aj realita v beznom zivote!!! Ja som s tym tiez nikdy nemal problem. No peniaze tazko niekto vrati, pravdepodobne len silne retazce, ktorim to nijako neublizi.

"ale ako dobrý obchodník nepotrebujem takých pojašených zákazníkov. Ktorí si mýlia obchod s požičovňou." - potom nepotrebujes zakaznikov vobec.../vzdy sa niekto najde a ich recenzia ide s tvojou povestou! zvlast ked zacinas!

my zakaznici zase nepotrebujeme takych pojasenych predajcov...kupim inde, kde mi to umoznia...a ver ze sa stretnes s takymi!
jslancik
27.08.14,10:58
očividne nevieš nič o obchode, predávaní. Samozrejme, že je diametrálne odlišný pohľad predávajúceho a kupujúceho. Nečakám, že to pochopíš. Ale vlastne máme podobné názory.
Primárne som reagoval na radu, že "dobrý obchodník zoberie späť". To je iná rada, ako keby povedala, že "vymení" za iný, drahší, s doplatkom. S výmenou sa dokážem stotožniť. Ale ak niekto chce silou mocou vrátiť, tak adios, amigo.
Recenzia? Pozri, ak si na teba niekto sadne, tak ťa ohovorí spôsobom, že si už nikto u teba nič nemusí kúpiť. Bez ohľadu, či bude dôvod ohovorenia skutočný, alebo vymyslený. Nechať sa doslova vydierať, s tým v živote ďaleko nezájdeš. Vydierať ťa môžu, keď budú pýtať lepšiu cenu, zľavu, dlhšiu záruku - to by si tiež poskytol ako "dobrý obchodník"? Ja viem, že je ťažko odmietnuť, ale treba to vedieť. Dobrý obchodník dokáže odmietnuť požiadavku zákazníka tak, aby si tento myslel, že obchodník je jeho najlepší priateľ.
jslancik
27.08.14,11:39
amen.
mimochodom, neraegoval som na teba, ale na JuraS1.
Momentálne ma rozčuľujú známi, ktorí chodia do Lidla kupovať veci a po čase ich vrátia. Lebo môžu. Nejde mi o "chudáka obchodníka", ale o to, že je to neskutočne trapné. A budujú sa zlé spotrebiteľské návyky. Sú snáď všetci obchodníci mimo Lidla zlí, lebo neponúkajú takú službu"
JuroS1
27.08.14,11:48
a co to riesis amigo?? ved som jasne napisal aj ja ze je to kazdeho predajcu osobna vec...ale ze peniaze spat asi malo kto vrati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! treba citat amigo! o obchde neviem nic? si dobry....v zavere si v podstate napisal ako oblbovat zakaznika....si dobri priklad spolocnosti...gratulujem amigo!!!

stotoznujem sa z nazorom luja5, je to prirodzena prax...
JuroS1
27.08.14,11:50
ze niekto vrati veci do lidla lebo moze, len vyuzivaju to na co maju narok a co im umoznuje obch retazec amigo...budes musiet prijat tuto krutu pravdu...aj to som pisal treba citat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
luja5
27.08.14,11:52
@jslancik: A ja som nereagovala na Teba, ale na odpoveď od dady984;) (doplnila som). Pokračovala som s komentárom "vysunuto". Na Porade je problém, že pod odpoveďami k otázke neexistujú viac ako dvojúrovňové komentáre, vznikajú z toho nedorozumenia, dvakrát som sa k tomu pýtala v rubrike Porada (o stránke Porada) a zostalo to bez odozvy od admin.
jslancik
27.08.14,11:58
JuroS1, nechceš reagovať na to, čo som napísal tebe? Neviem, čo sa rozčuľuješ. Nie je dôvod. Asi si utrieš penu od úst, tak zistíš, že vlastne máme rovnaké názory.
Oblbovať zákazníka? nežartuje. Len mu majstrovsky vysvetlím, že neurobím pre neho vysoko nadštandardná službu, na ktorú nemá žiadny nárok. To voláš oblbovanie? Sa ukľudni...
JuroS1
27.08.14,14:12
ved citaj som ti odpovedal...
...je mi fuk co trepes, ak hovoris o znamich co chodia vracat veci do lidla lebo im to lidl umozni .... tak to je strasneeee co budeme robit... ano to co si napisal : "Dobrý obchodník dokáže odmietnuť požiadavku zákazníka tak, aby si tento myslel, že obchodník je jeho najlepší priateľ" - tak tomuto ja hovorim oblbovanie zakaznika. prajem prijemne obchodovanie amigo!!

ale asi budeme na rovnakej vlnovej dlzke....
Indeed
27.08.14,16:13
A ČOMU by nemohol ???
fortunka
28.08.14,07:55
Milá bižutéria, vypracujte si reklamačný poriadok, urobte si tlačivo na reklamáciu/alebo kúpte a držte sa toho, čo tam je... keď si všetky možné prípady zahrniete do reklamačného poriadku, alebo nejakých interných "pravidiel" nebudete musieť tápať a hľadať na všetko odpoveť... lebo sú to základné veci: Kedy môže zákazník tovar vrátiť/kedy reklamovať/ako sa postupuje... kedy to nemôže... atď. Mali by ste to mať aj na prevádzke, tak si to prečítajte :)))
lujza.j
28.08.14,08:29
Neviem co za kvalitny tovar predavas,ale kazda tvoja tema tu... sa toci okolo reklamacii a navyse nemas o to ani sajn.....
JuroS1
28.08.14,08:34
gratulujem! zachovali ste sa fer! fortunka ma pravdu v tom ze najlepsie je mat ten reklamacny poriadok a ked pride takyto zakaznik, nech si ho precita...
luja5
28.08.14,08:38
A tú výmenu prijala?
jslancik
28.08.14,08:39
oni sú vraj totiž traja na "reklamáciách". a všetci tu píšu pod jedným nickom. Si predstav obchod s bižu, kde len traja ľudia robia na reklamáciách :) A každý z nich je taký pohodlný (?) že radšej napíše otázku na poradu, ako by sa mal spýtať kolegu, čo mu odpísali na podobný problém minule...
Bizuteria
28.08.14,08:41
dakujeme za vase komentare, my sme slecne ponukli vymenu za hocico co si vyberie, ale rozkrikovala sa po obchodnom centre, ze na nas zavola SOI a ze ma do 7ich dni na vratenie narok, lebo aj v Tescu v ktorom pracuje to tak robia, comu neverim ale ok...islo o to, ze sa tu radsej spytam na nazory a budem vediet argumentovat zakaznikovi ked po mne zacne ziapat a vyhrazat sa ako urobit neaky zly krok, dakujeme este raz :)
luja5
28.08.14,08:46
V kamennom obchode zákonný nárok na vrátenie tovaru do 7 dní s vrátením peňazí nie je. Reťazec ako Tesco si to môže z dobrej vôle dovoliť, ale nerobí to ako zákonnú povinnosť.
Bizuteria
28.08.14,08:49
nie, ona si stala za tym ze chce peniaze spat a potvrdenie ze sme jej ich neprevzali
luja5
28.08.14,08:51
K vráteniu tovaru-peňazí v kamennom obchode si môžeš pozrieť aj tému http://www.porada.sk/t247462-vratenie-tovaru-kamenna-predajna-novelizovany-obciansky-zakonnik-april2014.html.
jslancik
28.08.14,08:52
radosť robiť s takými zákazníkmi... Nuž, ľudia sme rôzni...
Bizuteria
28.08.14,08:54
no pozri, nemusim tu vysvetlovat ako funguje nasa firma snad..to ze sme traja, neznamena ze tu vseci sedime za jednym pocitacom. ked raz mame 40 obchodov po celom Slovensku a mame 5 koordinatorov, kazdy je v inom kraji a ma rozne stanky na starost, tak nebudem obvolavat dalsich dvoch ci sa s tym nestretol.mysleli sme ze to tu sluzi pre rady, ale ako vidim, asi sa uz radsej pytat nebudem.
jslancik
28.08.14,08:57
to je všetko OK. len do toho hrubo nezapadá, prečo nemá každý z tých troch vlastný nick a nepýta sa pod ním. O vyhľadávaní na porade ani nehovorím. Pred položením otázky pohľadaj. Všetko tu už bolo. Mimo iného to budeš mať rýchlejšie, nemusíš čakať na odpovede.
buchač
28.08.14,09:34
jslancik (Dnes 10:39) oni sú vraj totiž traja na "reklamáciách". a všetci tu píšu pod jedným nickom. Si predstav obchod s bižu, kde len traja ľudia robia na reklamáciách A každý z nich je taký pohodlný (?) že radšej napíše otázku na poradu, ako by sa mal spýtať kolegu, čo mu odpísali na podobný problém minule...
Dlabať na troch neschopákov....
Horšie ale už je iná stránka veci. Paranoidný príklad ?
Jeden problém, jedna reklamácia a TRI nezávislé názory na riešenie problému a či "problému"...???
Toto je už choré, Bižu by mali zatvoriť a venovať sa radšej lopatám.
Pohodlnosť ani radšej nespomínam.
Pre mňa sa pohodolnosť = neschopnosť,...nosť, ...nosť, ...nosť!
JuroS1
28.08.14,09:53
A TOTO PODLA TEBA PATRY DO PORADY? sakra brutalna pomoc. - na margo toho ze porada je seriozna stranka... kde je teraz MODERATOR?
jslancik
28.08.14,10:07
vieš, v prvom rade táto otázka tu nemala vôbec byť (porušuje kódex porady vo veci zadávania otázok v druhom bode). Je to tu asi v 10 témach rozobraté. Ona pridala 11., pretože je asi nejaký špeciálny prípad. Kašlala na to, že jej niekoľkí kolegovia tu už podobné prípady riešili (tri či štyri krát).
Predpokladám, že si "agent" inej poradenskej stránky? A nečakám, že to potvrdíš :)
buchač
28.08.14,10:22
JuroS1

Ja len na margo môjho príspevku dodám.
Buď vôbec rád, že som nerozpitval henten "problém" do detailov a aj dôsledkov.
Výsledok by sa nepáčil - hlavne Tebe !!!

Len tak mimochodom, odpoveď na zadanú otázku Bižu už dostala.

Tvoje myšlienkove pochody sú iný level.
Buď fantazíruješ, alebo by si sa mal ísť liečiť.
JuroS1
28.08.14,10:24
tak si jej to mal v prvej odpovedi napisat - tak sa to roby!

ja ti seriem na nejakeho agenta, len ma stve ten Vas pristup, tu je nejaka komunita ludi ktory hned ako nejaky chudak patrajuci po rychlej odpovedi, dostane hned facku a ma pocit ze je vsetko jeho chyba...takto to tu vyzera a teraz nejde o mna ja kludne poziadam admina o zmazanie mojho konta poradim si aj bez tych trapnych odpovedi, cest vynimkam!...medzi takymito ludmi tu byt...a vidim ze viacerim navstevnikom tohto fora sa nepaci styl odpovedi!!! popozeral som si vela tem a stacilo mi. chlapci ak budete mat viac ucty k druhym mozte aj pisat nieco. chudaci ludia co sem napisu !! ! ! pokladaj kazdeho druheho za agenta! nepaci sa mi tu pristup ani teba ani inych - otvorene a uprimne...moderator sa ma starat o to aby nevznikali duplicitne temy. ale vidim ze si to odnesu novy... tesilo ma PORADA
Pidgey
28.08.14,10:32
JuroS1. Plne s tebou suhlasim. Toto je jeden z hlavnych dovodov, preco uz na Poradu nechodim, jedine, ked uz naozaj,ale naozaj nemam co robit, a vsetky ostatne napady, ako zabit nudu ma uz presli. Rady od buchaca su skoro vzdy rovnake, ako sam pise, odpovede dava take ake su otazky. cize plne otaznikov, asi tak. bud odcituje zakon, alebo vynada do debilov (obrazne, doslovne) Je to proste expert na vsetko, ...
JuroS1
28.08.14,10:43
Pidgey - aj takych berie autobus...co s nimi...
nunenko
28.08.14,11:06
odpovede dava take ake su otazky. cize plne otaznikov..účel rady má byť taký, aby sa ten čo sa pýta aj zamyslel, a búchač radí dobre.
Odpovedať len ano-nie vo svete plnom farieb je mnohokrát diletanstvo.
jslancik
28.08.14,11:10
"ale vidim ze si to odnesu novy" lenže Bižu tu nie je nová, má tu už niekoľko rovnakých otázok. Nech si tvrdí, čo chce... A nemýľ sa, porada nie je na zodpovedanie otázok nesúcich sa v znamení lenivosti hľadať na samotnej porade a v hesle "dajte, ale hneď".
JuroS1
28.08.14,11:16
buchač - ak uz odpoved na otazku dostala na co bol dobry tvoj koment?? bol to blabol mimo temy. tu niekoho zhadzovat - Hrdina ! !
JuroS1
28.08.14,11:22
jslancik - ano mas pravdu, preco to potom moderator nepresmeroval na existujucu temu a nezamkol hned? nehnevaj sa ale potom neodpovedaj ked sa ti nepaci otazka. a sry ale ked polozim otazku, cakam na nu odpoved. ale nie taku ako dal napr. buchač a iny
buchač
28.08.14,11:25
CITÁCIA :

Pidgey (Dnes 12:32) JuroS1. Plne s tebou suhlasim. Toto je jeden z hlavnych dovodov, preco uz na Poradu nechodim, jedine, ked uz naozaj,ale naozaj nemam co robit, a vsetky ostatne napady, ako zabit nudu ma uz presli. Rady od buchaca su skoro vzdy rovnake, ako sam pise, odpovede dava take ake su otazky. cize plne otaznikov, asi tak. bud odcituje zakon, alebo vynada do debilov (obrazne, doslovne) Je to proste expert na vsetko

ODPOVEĎ :

Nie som jediný, kto cituje zákon.
Vynadám ??? Ani nie, už skoro nie.
Nemá význam. Lebo niekedy dá ten debil relevantnejšiu otázku, ako kadejaký podnikateľ-zlodej alebo účtovník-samouk....

Za experta sa vôbec nepovažujem. Ale ak sú moje otázky a či pripomienky v odpovediach, komentároch nejasné, tak to už neovplyvním.
Lebo.." Daj Pane Bože a hneď " sa nie vždy dá a aj oplatí.

Ale múdremu napovedz, hlúpy aj tak nepochopí.

Capisci ???
JuroS1
28.08.14,11:32
A ja sa stale pytam kde je moderator, co tak vyskakoval? lebo toto vlakno je davno o niecom inom ako bola tema...alo to uz nevadi, ale ze niekto da podobnu otazku 3 krat - obesit ho... FUJ