stanka1781
26.08.14,14:28
Ahoj poradáci.Bola by som rada ak by mi niekto vedel poradiť.Na Upsvar som si podala žiadosť na kompenzáciu zvýšených výdavkov prevádzky os.motorového vozidla a peňažný príspevok na kúpu motorového vozidla.Moja diagnoza je fobia z cestovania autobusom a vlakom,recidivujúca porucha ťažkého stupňa.Miera funkčnej poruchy je 60%.Posudkový lekár mi žiadosť zamietol,lebo som schopná sa samostatne premiestniť k vozidlu MHD.Moja otázka je,či bol správny postup posudkového lekára,nakolko sa síce môžem dostaviť k vozidlu MHD ale nemôžem doň nastúpiť z dôvodu fobie?Ako mám teda chodiť do zamestnania??Myslíte,že má zmysel si podať odvolanie?A ako napísať odvolanie?Dakujem za odpoved.
Chobot
26.08.14,12:49
Nemôzeme hovoriť o správnom alebo nesprávnom postupe. Schválenie príspevku nie je zákonom nárokovateľné, práve preto o tom rozhoduje posudkový lekár. Navyše my ani nemôžeme vedieť, prečo tak rozhodol, my nemáme podklady. On rozhodoval na základe predložených správ.

Ak to to zamietli, nemuselo to byť len kvôli diagnóze, posudzuje sa aj finančná situácia. Mnohým žiadateľom zamietajú žiadosti, aj ťažsím prípadom, než si ty. Ak s tým nesúhlasíš, myslím, že je možné sa voči rozhodnutiu odvolať, alebo podať opakovanú žiadosť.
globalpartner
26.08.14,12:49
Odôvodnenia naších posudkových lekárov prečo napriznať nejakú kompenzáciu sú niekedy až smiešne - asi dostali inštrukciu - zamietať.

Zákon 447/2008 o príspevkoch na na kompezáciu v krátkosti ZTP vo svojom §14 ods 6 upravuje okázanosť na individuálnu dopravu citujem:

(6) Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím
je odkázaná na individuálnu prepravu osobným
motorovým vozidlom, ak nie je schopná na rovnakom
základe s ostatnými fyzickými osobami a pri rešpektovaní
jej prirodzenej dôstojnosti
a) premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy
osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť,
b) nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy
osôb a do prostriedku železničnej dopravy, udržať sa
v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej
hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej
dopravy alebo
c) zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia
inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy
osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu
poruchy správania pri duševných ochoreniach,
vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi,
straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej
nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy
sfinkterov.

Podla toho by sa na Vás mal vzťahovať pism. c

Môžete podať odvolanie na ustredie práce ak to nepomôže požiadať súd (po vybavení odvolania/ o preskúmanie zákonnosti

vydaného rozhodnutia - pravda ak máte všetko podložené od psychiatra.

osobne som však o výsledok skeptický v tomto našom právnom štáte
stanka1781
26.08.14,14:22
A ako by malo vyzerať odvolanie??
globalpartner
26.08.14,14:43
Adresovat to na ustredie práce-podat cez UPSVAR ktoré vydalo pôvodne rozhodnutie- číslo uviest v odvolaní
V odvolaní uviesť dôvody pre ktoré podávate odvolanie, v čom vidíte nesprávny postup prvého stupna, pridat nové dôkazy-lekárske správy ak sú
Odvolať sa na hore citované ustanovenie zákona.

Neda sa to napísať takto jednou vetou
Katy a R
26.08.14,15:04
Však odvolať sa treba - nič za to nedáš! či?
V rozhodnutí máš napísané - že ako postupovať - aj kam poslať, aj termíny.
No a aký obsah ? - hlavne dobre zdôvodniť a vysvetliť, prečo tú konkrétnu kompenzáciu (auto) potrebuješ. prípadne doložiť novú lek správu ..
(mám dojem, že skoro všetko zamietajú na prvý-krát:mee:)
stanka1781
26.08.14,17:06
Odvolať sa odvolám určite.A možno zamietajú aj odvolanie.Ved uvidím ako dopadnem.
globalpartner
26.08.14,17:45
Dajte potom vediet ako,ste dopadla- drzim palce
stanka1781
26.08.14,18:07
Dakujem a určite sa ozvem.
stanka1781
27.08.14,19:58
Dnes som podala odvolanie,ale zabudla som sa spýtať kolko bude trvať odpoved.