lenuska303
26.08.14,18:01
Dobry den.potrebovala by som poradit.pracovala som ako predavacka dva roky.po dvoch rokoch som isla na matersku dovolenku.medzi tym firma zanikla a neposlali mi vypoved.dna 25.8.2014 mi skoncila rodicovska dovolenka.volala som byvalemu majitelovi aby mi poslali vypoved a on mi povedal ze po zruseni firmy boli este v kurze dva roky, ale ze teraz uz s tym nic nema a nevie mi pomoct s vypovedou.chcem sa spytat ako sa dostanem k vypovedi a ci mam narok na odstune.dakujem Bačová
maped
26.08.14,16:17
Tweety
26.08.14,16:17
Najjednoduchšie sa vyhovoriť, že teraz už s tým nič nemá. To je jasné, že teraz už nie ale mal to riešiť vtedy, keď firma končila. Veď určite musel vedieť, že má zamestnankyňu na MD a musí jej PP nejako niešiť, rovnako ako riešil ostatných zamestnancov. Možno, že len prevádzka zanikla a firma ako taká nie. Skús sa na neho obrátiť, možno to aj tak bude.
veronikasad
26.08.14,16:23
Prever si na pobočke sociálnej poisťovne či tvoj pracovný pomer vo firme trvá, resp. k akému dátumu zamestnávatel zanikol a bola si zo soc.poistenia odhlásená
Tweety
26.08.14,16:57
Odhlásená bez skončenia PP?
brčko
26.08.14,17:55
ak boli, či sú v konkurze, tak sa spýtaj, kto bol ich správca. Na neho prešli všetky povinnosti, čo sa týka pracovníkov (aj ked osobne nemám dobré skúsenosti) . Dá sa zistiť aj v Obchodnom vestníku podla názvu firmy a potom čísla konkurzu, čo čo je to za číslo, ale velmi zle sa to vyhladáva, tj. lepšie od zamestnávatela. Kolegyna dostala výpoved od správcu a ja som tiež všetky tieto veci s ním riešila (no všetky mzdivé veci som zistovala, vyplnala a odnášala na SP ja, on len dal pečiatku a podpis), tj. ešte tam máš šancu. Nárok na odstupné samozrejme zo zákona máš, ale čo ti to pomôže, ak nebude s tebou nik spolupracovať. Držím päste.
Nárok na odstupné sa dá uplatniť aj v soc.poistovni z garančného poistenia ale na to sú určité lehoty odo dna vzniku platobn. neschopnosti (kedy bol podaný návrh na konkurz na súd= dátum pečiatky doručenia) alebo odo dna ukončenia prac.pomeru. A ak to budú robiť dodatočne spätne, ked už náhodou firma zanikla (neviem, či sa tak dá), tak už by ti to nemuselo vychádzať (neviem už teraz, či je to 60dní, či viac).
A ešte odporúčam riešiť to písomne, tj. mať dokaz, kedy a čo si správcovi doniesla. tj. napísať, že si zamestnancom od xx.xx.xx a od .. si na md a následne rd., zobrať si so sebou dôkazy, (prac.zmluvu, ak máš aj kopiu žiadosti o materské ...) a dostavila si sa do zamestnania (či ti končí), tj. žiadaš o informácie..... (to snád niekto lepšie poradí...)