alenalu
26.08.14,20:18
Jednam vo veci Obchodneho vztahu,kde vznikla nasledujuca situacia.
Slovenska firma nakupujuca v Rakusku,stavebny material,kde sa odvolava vo fakture na prenesenie danovej povinnosti,sa v tejto dobe dostala do sporu s Rakuskou spolocnostou ,kde bola vykonana danova kontrola ,ktora i stale prebieha.Slovenska spolocnost obdrzala vyzvu na ucast v tejto kontrole.
Na stretnuti dostala SK spolocnost k podpisaniu dokument o fakturacnej korektnosti ,kde stoji aby SK spolocnost prebrala platobnu zataz ,ktora vznikla po kontrole Danoveho subjektu v Rakusku a kedze prisli na to ze v dodacich listoch stoji adresa nie SK spolocnosti ale Rakuska,neplati potom § na prenesenie danovej povinnosti.Kde SK spolocnost musi zaplatit kazdu jednu vystavenu fakturu navysenu o DPH.Obaja ako i Rakuska spolocnost a Danova kontrola sa odvolavaju na obchodny vztah a dokument musi SK podpisat.
Otazka je ci SK obchodny subjekt musi prebrat pochybenie Rakuskeho obchodneho subjektu,a zodpoveda za tuto situaciu?A ci vobec je z pravneho hladiska povinny podpisat nejaky zaväzujuci dokument o splateni DPH,i ked v obchodnom vztahu uz bolo dohodnute inak?
Moze sa objavit nejaka ina pravna skutocnost ktora by sla proti SK spolocnosti ak toto nepodpise?
Je mozne nejake trestne oznamenie,kt.sa vyhrazaju,i ked neviem v akom smere by sa postupovalo v trestnopravnom,alebo obchodnopravnom?
Nerozumiem myslienke Rakuskej firmy-obvinia SK spolocnost za nieco za co ani nezodpoveda...?
Problematiku prenesenia danovej povinnosti viem celu.
Mate napad?Poradite.
avalik
26.08.14,18:49
bol tovar prevezeny na SK alebo ostal v AT?
alenalu
27.08.14,05:39
Niektore dodavky tovaru boli prevezene ,niektore nie.Jedna sa vsak o celu obchodnu cinnost,cize kazda faktura bez DPH.Myslim si vsak ze riesit tuto problematiku ako gro nieje podstatne.Totiz v Rakusku sa uz ohanaju § ze tovar nesmie pretrhnut nit dodavky cize ak si chcete tovar samostatne previezt -cize naklad sa niekde prelozi na medzi zastavke uz to podlieha pod § ktory neosetruje prenesenie danovej povinnosti,Dalej maju po novom ze tovar kt.zakupite v Rakusku a vyveziete-nesmiete znova zaviest spät .Mna zaujima vec preco chcu preniest tarchu zodpovednosti na iny subjekt kt.by v podstate nemal vediet kazdy § v danej krajine.(napriklad)
KloferHladny
28.08.14,07:58
DU v AT zrejme spochybňuje, že došlo k dodávke tovaru do SK a tým aj k prenosu daňovej povinnosti. Skutkový stav môže byť iba jeden z dvoch. Buď došlo k vývozu tovaru do SK alebo nedošlo k vývozu. Ak tovar nebol vyvezený, vzniká Vám povinnosť zaplatiť DPH v AT. A právnici sa môžu vyhrať na tom, či to budete platiť AT daňovému úradu alebo či Vám vznikne povinnosť doplatiť AT firme.
alenalu
30.08.14,07:54
Presne tak spochybnuje.Lenze Danova kontrola spochybnuje cely obchodny vztah.
Podla postupu by to malo potom byt tak ze zahranicna spolocnost ktora vystavila fakturu s § o preneseni danovej ,by mala zaplatit DPH a ja ako spolocnost ju nasledne zaplatit fime v zahranici.
Lenze toto ma netrapi.Mna trapi jedina vec,ako moze zahranicny danovy subjekt tlacit iny danovy subjekt k prebratiu zodpovednosti za vlastnu chybu .Potom to je uz trestne!A Ja ako spolocnost by som podpisala rozsudok kde priznavam podvod!A to sa uz neriesi len vratkou DPH!

Dalej podla mojich informacii sa da vytvorit konto na danovom v Rakusku,kde by sa tento prevod cinil automaticky,bez toho aby som ja nejake peniaze vyplatila priamo firme.