Januš
18.10.04,13:38
Pekný deň !
Teraz sa mi po prvý krát dostala do ruky uverová zmluva zo splátkovou spoločnosťou, ešte som nič podobné neúčtovala prosím o radu s týmto problémom:

Úverová zmluva je na registračnú pokladňu, mám doklad o zaplatení zálohy vo výške 4 386 Sk - akontácia z pokladne, 298 Sk - poplatok za spracovanie zmluvy spolu 4 684 Sk, na úverovej zmluve nemám vyčíslenú DPH ani z akontácie ani zo splátok, ale mám k tomu ešte DFA z obchodu kde sa pokladňa kupovala a tam mám všetko rozpísané takto:
Cena bez DPH 12 040 SK
DPH 2 287 Sk
Suma celkom 14 328 Sk
Preddavok 4 684 Sk
K úhr.zostáva 9 644 Sk.
Môžem už z akontácie uplatniť DPH, alebo ako tam dostať DPH celkovú, kolegyňa mi radila, že ona DPH počíta zo splátky ale keby som to urobila tak, tak tam celú DPH nedostanem, len zo sumy ktorú treba doplatiť. Je vôbec k úverovej zmluve tá faktúra čo sa týka DPH dostačujúca alebo všetko musí byť aj na úv.zmluve presne určené.
A ešte niečo na DFA je konečná suma k úhrade 9 644 Sk a na úverovej zmluve konečná výška úveru 10 236,- Sk.
Tento prípad mám v jednoduchom účte. Dúfam že som to napísala dosť zrozumiteľne.
emily
18.10.04,12:04
Napísané je to super.
Dnes predsa nejde o zaplatenie DPH. Ide o to kedy došlo k dodaniu tovaru a či máš faktúru. Faktúru máš predpokladám s náležitosťami podľa zákona, tak ti podľa mňa nič nechýba k uplatneniu DPH.
Anairda
18.10.04,12:18
A nie je to náhodou tak ako pri lízingu, že sa uplatňuje DPH zo zaplatenej akontácie a potom postupne aj DPH zo splátok? Alebo je to rozdiel?
Januš
18.10.04,12:19
Ak som to správne pochopila to, že na úverovej zmluve nie je uvedená DPH iba cena splátky, akontácie a výška úveru ma nemusí zaujímať, podstatné je že na DFA je dátum dodania 17.9.2004 a v tomto štvrťroku im môžem uplatniť celú DPH? Teda DPH uplatniť jednorázovo a nie počas celej doby splácania alikvotne, v tomto prípade 6 mesiacov?
Januš
18.10.04,12:22
Teraz reagujem na Anairda ja som si to tiež myslela, ale keď chcem uplatniť DPH z akontácie tak na DFA musí buť aj rozpis na ZD, DPH a spolu nie?
emily
18.10.04,13:14
A nie je to náhodou tak ako pri lízingu, že sa uplatňuje DPH zo zaplatenej akontácie a potom postupne aj DPH zo splátok? Alebo je to rozdiel?
Anairda, pri lizingu nemáš faktúru. Alebo uvažujem zle?
Januš
19.10.04,05:07
Celú noc som nad tým dumala, a prišlo mi, že keď mám faktúru tak ju zaevidujem do záväzkov a klasický uplatním DPH, to že ju oni splácajú je myslím v tomto prípade jedno, tak pri každej úhrade znížim záväzok, aj na FA je odvolávka: úhrada prevodom na základe zmluvy č. XY.
Dobré ránko !!!!! :o