matricelli
27.08.14,09:41
Dobrý deň, do debaty pripájam nasledovné:
Som vlastníkom pozemku TTP v extraviláne obce a chcem kúpiť aj susedný pozemok vo výmere 700 m2, ktorý je v spoluvlastníckom podiele - jeden vlastní 1/8, a dvaja 7/16.
Mám predbežnú dohodu s jedným spoluvlastníkom sesedného pozemku (ten vlastní 7/16), že by mi pozemok za nami dohodnutú cenu predal. Viem, že musí v rámci zákona osloviť zvyšných dvoch spoluvlastníkov, ktorí majú predkupné právo a viem, že to za nami dohodnutú cenu nekúpia a ja sa stanem ich spoluvlastníkom. Ostatní dvaja mi svoje podiely nechcú predať, tak sa chcem Vás opýtať, že v prípade, že sa stanem ich spoluvlastníkom, je možnosť, či už prostredníctvom súdu alebo inak, že by mi bolo umožnené rozdelenie tých mojich 7/16 pozemku a následné zlúčenie s mojim pozemkom, keďže spolu susedia?
Ďakujem pekne za akúkoľvek radu.

Marek
Chobot
27.08.14,08:03
Môžeš to kúpiť.

Potom môžeš navrhnúť rozdelenie. Ak nebudú súhlasiť, môžeš dať návrh na súd o vysporiadanie spoluvlastníctva tak, aby sa tvoja časť oddelila. Ak súd tvoj návrh schváli, kataster zapíše nové parcely a ty si môžeš svoju pričleniť k pozemku.
matricelli
27.08.14,08:19
Ďakujem za informáciu, ale akú mám šancu v prípade súdu, že mi pozemok oddelí (je tu zákaz drobenia pozemkov). To zlúčenie už bude bez problémov si myslím.
Chobot
27.08.14,08:33
Ak je to typ pozemku, na ktorý sa vzťahuje zákaz drobenia pozemkov, tak s tým môže byť problém. Ja to neviem posúdiť, aké sú šance.
Mária27
27.08.14,08:39
Ak sa odčlenená časť pričlení k inému pozemku, nejde o drobenie (analógia).

§ 24 zákona č. 180/1995
(3) Podľa § 22 a 23 sa nepostupuje, ak
a) sa pozemok uvedený v § 21 ods. 1 rozdeľuje na účely výstavby alebo na iné účely, na ktoré by ho bolo možné vyvlastniť, 39) alebo sa pozemok rozdeľuje podľa projektu pozemkových úprav, 56)
b) ide o bezplatný prevod alebo prechod pozemkov podľa osobitného predpisu, 57)
c) sa odčleňuje časť pozemku od pozemku, ktorý je uvedený v § 1 ods. 1, a táto časť sa pričleňuje k susednému pozemku, pričom sa nevytvára samostatný nový pozemok,
d) ide o pozemok, na ktorom sa majú zriadiť záhrady v území určenom územným plánom obce na záhradkárske a rekreačné účely.
matricelli
27.08.14,08:53
Ďakujem za rady a z tohto mi vyplýva, že ak sa nedohodnem so spoluvlastníkmi o tom, ktorá časť sa odčlení a následne pričlení k môjmu pozemku, rozhodne o tom súd. A súd mi s najväčšou pravdepodobnosťou vyhovie. Môžem na súd navrhnúť, že požadujem akúkoľvek časť 7/16 spoluvlastníckeho pozemku? (Myslím tým, že chcem svoj podiel pričleniť po celej dĺžke mojej susediacej parcely, alebo že chcem vrch alebo spodok parcely, ale dôležité je, aby sa nejakou časťou dotýkal)
Chobot
27.08.14,09:29
Je logcké požadovať časť parcely, ktorá hraničí s tvojim pozemkom.