majkaaa
27.08.14,09:43
Dobry den, mohli by ste mi poradit. Byvam v bezbarierovom panelaku. Vedla vchodovych dveri je travnaty porast pred ktorym parkujem. Uvazujem ze ci ta tento travnaty porast neda upravit nejakymi dlazdickami a aby som tam mala parkovanie a aj striesku. Velmi by nam to pomoholo nakolko som na voziku a mam aj 2 male deti, ze aby sme auto mali pod strieskou. Aka je ale moja otazka. Je mozne a ak ano tak kde sa mam obratit aspon sa spytat ci sa da s travnatej casti spravit parkovacie miesto, keby som si ho sama vybudovala. Dakujem.
misoft
27.08.14,08:05
Pokiaľ je tam trávnik - parkovanie je tam zakázané! Okrem toho - je to verejný priestor a ten istotne patrí niekomu - predpokladám mestu.
Takže ak chceš tam mať parkovacie miesto, musíš mať na to pádny dôvod.
Si držiteľom preukazu ŤZP? Ak áno, v tom prípade požiadaj samosprávu a správcu pozemku o jeho vytvorenie. Ak nie - ZABUDNI!
A neopováž sa ho budovať sama! Pretože to by bol neoprávnený zásah do vlastníckych práv majiteľa pozemku a taktiež by po tebe šiel odbor životného prostredia.
majkaaa
27.08.14,08:08
to viem ze sa na travniku nemoze parkovat to ani mi ZTP nemozme, toto je urcene pre vsetkych. Pravdaze sa nepokusim si tam sama vytvorit bez suhlasu a povolenia, len som nevedela kde sa mam obratit. Ano a mam aj karticku na parkovanie na bezbarierovych miestach. Samosprava je ale siroky pojem to je cely urad.
sosak
27.08.14,08:12
Píšeš, že bývaš v bezbariérovej bytovke, tak istotne sú pri obytnom dome parkovacie miesta vyhradené pre ZŤP. Tebe ide o to, že chceš mať striešku nad parkovacím boxom. Požiadaj mesto - obec o povolenie, nad parkovacím boxom vybudovať prístrešok.
misoft
27.08.14,08:12
Odbor dopravy a komunikácií - tam sa žiadosť podáva! Podmienky a formuláre si musíš nájsť na stránke samosprávy, prípadne osobne na danom odbore. Ale pochybujem, aby správca/majiteľ pozemku povolil takéto miesto. Skôr ti ho pridelí na existujúcich komunikáciach a parkovacích miestach.
Chobot
27.08.14,08:17
Nepíšeš, z akého si mesta, takže konkrétne ti asi ťažko niekto poradí. Treba si uvedomiť, že my si nevieme domyslieť veci, ktoré nenapíšeš.

Napr. v BA v Karlovej Vsi bola vyhlásená akcia "Vybuduj si parkovacie miesto". Spočívala v tom, že majitelia áut mohli na miestnom úrade navrhnúť miesta, kde by mohli byť vybudované nové parkovacie miesta. (napr. vedľa bytovky bol pri ceste pás trávnika). Po prípadnom schválení miestnym úradom záujemca zaplatil poplatok - náklady na vybudovanie miesta (presnú sumu už neviem, bolo to niekoľko sto EUR). Na oplátku mu bolo toto miesto rezervované na dobu 5 rokov.

Univerzálny postup na tvoju požiadavku neexistuje. Treba si na katasterportáli zistiť, komu patrí ten pozemok. Ak mestu, tak treba ísť na miestny úrad a spýtať sa, či by také niečo povolili. Nárokovať sa to nedá.

V BA ešte existujú aj rezervované parkovacie miesta pre ZŤP, prideľuje ich tiež miestny úrad.

A či ti dovolia postaviť si striešku - tak v tomto som dosť skeptický. Parkovacie miesto možno áno, ale striešku - to už by si veľa chcela.
buchač
27.08.14,08:20
Toto je na veľmi dlhé lakte.

1. V prvom rade by si sa mala obrátiť na mesto-na Referát stavebného úradu, napríklad v Košiciach
http://www.kosice.sk/clanok.php?file=servis_stav_urad_pracoviska.htm

Dať žiadosť, náležite zdôvodniť, etc....
Nechcem byť ale zlý prognostik, no nevidím to práve v ružovách farbách.

2. Druhá možnosť je ísť na Úrad práce a dať si žiadosť na vytvorenie parkovacieho miesta, kde budeš parkovať iba Ty. No s tou strieškou nepočítaj.

Formuláre žiadostí prideľovania parkovacích miest pre ZŤP
http://www.kosice.sk/clanok.php?file=servis_skk_tlaciva.htm
majkaaa
27.08.14,08:32
Ano su ale su uz vsetky obsadene a vedla bytoveho domu kde teraz parkujem, je parkovacie miesto ale nemozu mi tam dat znak vozickara, lebo ze je to na ceste pri dome. Paradox ale hlavna vec ze zdravi si tam mozu parkovat ale ja co to potrebujem mat najblizsie ku vchodu tak nie. Dakujem za informacie.
ivka70
27.08.14,09:03
Ak by si chcela parkovacie miesto so strieskou, to uz je stavba, potrebujes vlastnit pozemok, kde ju chces umiestnit.
Cize by si musela odkupit cast pozemku, ktory ti nikto nepreda (lebo len to parkovacie miesto samostatny pozemok nie je a odclenovat taky kusocek, to narusi integritu ineho pozemku.
Tiez so mskepticka vo vyhoveni tvojeje poziadavky.
Toto sa da urobit pri rodinnom dome na sukromnom pozemku, pri bytovke nie.
JuroS1
27.08.14,09:44
nemusi vlastnit, do zmluvy o prenajme sa da zakomponovat klauzula o prenajme s docasnou stavbou, ktora nema pevne zaklady. na pristresom by to aj stacilo. takto prenajimame jeden statny pozemok sezonnemu predaju ovocia a zeleniny, a stanok je tam cely rok /uz 3rok. Zase je to na dohode s majitelom pozemku.