cli
27.08.14,12:07
Dňa 01.07.2005 som ako zamestnanec obce od obce kúpil priamym predajom nehnuteľný majetok-pozemok o veľkosti 10 á.Na predmetom pozemku sa nachádza môj dom.Dňa 01.06.2013 na mňa podali návrh na súd na vrátenie tohto majetku, kvôli nesplneniu všetkých zákonných povinností pri predaji. Ja som pozemok kúpil na základe zákona platného v čade kúpy 138/1991 Zb. § 9 ods. (6) Mimo obchodnej verejnej súťaže môže previesť majetok obce na FO, ktorá je zamestnancom obce iba ak by išlo o nehnuteľnosť:
b) pozemok zastavaný stavbou v jej vlastníctve,
Zákon bol novelizovaný a teraz znie: ods.6, §9a zákona č. 138/91 Zb. pre prípad, že predmetom prevodu z majetku obce je pozemok zastavaný stavbou vo vlastníctve nadobúdateľky, vrátane priľahlej plochy, ktorá svojim umiestnením a využitím tvorí neoddeliteľný celok so stavbou
Na základe čoho sa môžem brániť, keď v návrhu obžaloby je že v čase kúpy som mohol kúpiť len pozemok pod stavbou a na okolitý pozemok mala byť vyhlásená verejná súťaž. Veď to znamená, že mi ostane dom bez dvora. Prosím poradte mi, ako sa môžem brániť
Mária27
27.08.14,15:06
Uvedená zmena nastala zákonom č. 258/2009 (odvtedy je ďalšia zmena). Prechodné ustanovenia zákona práva pri zmene neupravujú.
Všeobecne platí, že práva zostávajú zachované podľa zákonnej úpravy, kedy právo vzniklo. Ak však ide o orgány verejnej správy, pri absencii prechodných ustanovení sa berie za platné to znenie zákona, ktoré je pre občana výhodnejšie. Je o tom viac judikátov.

Zároveň treba brať do úvahy aj to, že nová úprava sa snažila odstrániť práve taký abnormálny výklad zákona, že sa prevádzali len zastavané časti pozemku bez nádvoria. Posledná úprava zákona zase práve preto doplnila priľahlé pozemky, čím zákon zosúladila so zákonom 182/1993.
Mimochodom, katastrálny zákon považuje za jeden pozemok zastavnú plochu s nádvorím (pozemok ohradený právom vlastníctva, držby alebo právom používania).

Treba tiež povedať, že obec nemôže naprávať vlastné "chyby" tak, že ti odníme vlastníctvo, ktoré si nadobudol v dobrej viere.