mayo44
27.08.14,21:23
Dobrý den. Chcel by som sa opýtat co existuje nejaké skolenie alebo kurz na to aby som mohol robit elektrikára ziskal potrebne papiere a vsetko okolo toho. Chcel by som ist pracovat do svajciarska na stavbu ako elektrikar no vsade odo mna pytaju nejake vyhlasky alebo vyucny list alebo oboje. Nie je to narocna praca pretoze v elektrike sa vyznam. Montovat zasuvky vypinace a svetla nie je problem. Ale kazda agentura odo mna pyta vysie uvedene papiere. Existuje nejaky kurz s ktorym by som si toto vedel zabezpecit a ak ano poprosim aj kontakt. A ak by ste vedeli aj nejake blizsie info kolko to cele stoji a hlavne ako dlho to trva cele skolenie. Dakujem pekne.
JuroS1
28.08.14,04:49
Ano potrebujes mat spravene vyhlasky zo zakona ale k tomu aby si mohol tieto skusky potrebujes aj vzdelanie, alebo aspon nejaky kurz ektrikarsky kde ti daju potrdenie o uspesnom ukonceni kurzu...a potom:
školenie a skúšky odbornej spôsobilosti elektrotechnikov
v zmysle vyhl. MPSV R SR č.508/2009 Z.z. § 21,22,23
(skupina 05.1 v zmysle zákona NR SR č.124/2006 príloha č.2)

- prípravné školenie revíznych technikov elektrických zariadení
ku skúškam odbornej spôsobilosti na TI SR v zmysle vyhl.
MPSV R SR č.508/2009 Z.z §24
(skupina 05.2 v zmysle zákona NR SR č. 124/2006 príloha č.2)

- aktualizačná odborná príprava elektrotechnikov v zmysle
zákona NR SR č. 124/2006 Z.z

zial pokial toto nebudes mat, tazko ti niekto bez toho da pracu ako elektrikar.

http://www.fei.stuba.sk/sk/verejnost/elektrotechnicke-minimum.html?page_id=2009

http://kurzy.education.sk/d-24129/kurzy-elektrotechnikov-s-preskusanim-na-s-21-s-22-a-s-23-v-zmysle-vyhl-508-2009-z-z-kurz-bratislava
sosak
28.08.14,04:59
arizona
28.08.14,05:47
Mozno si naozaj manualne a technicky zrucny. Ale elektrikar musi ovladsat aj ine veci,nielen osadit zasuvky.
Bez prislusneho vzdelania v odbore si hladaj skor pracu,ako pomocnik,ale to budes pracovat pod dozorom elekrikara-odbornika so vzdelanim. Ten bude mat samozrejme ovela vyssi plat,ale ma aj ovela vyssiu zodpovednost',keby sa nieco stalo,zodpoveda za sposobenu chybu a musi hradit sposobene skody.
Ked chces pracovat v zahranici ako odborny pracovnik,musis si doplnit vzdelanie. Alebo sa uspokojit s miestom pomocnej,neodbornej prac.sily.
mayo44
28.08.14,17:52
Dakujem krasne za odpoved. Presne toho som sa bal ze to bude tak vela hodin. Nejde ani o to ze je ich vela ale ja som presne z opacneho konca slovenska ako je bratislava a nemozem si dovolit na kazdu hodinu cestovat 500 km. Dufam ze nieco take existuje aj na vychodnom slovensku.
Taynee
28.08.14,18:27
Mal si na skole elektrotechnicke predmety? Vyhlasku 508 - § 21 mozes ziskat iba v tom pripade, ked si na SS mal aspon jeden elektrotechnicky predmet minimalne po dobu dvoch rokov. Ked nie, mozes si dorobit vyucny list samozrejme v el. odbore a na zaklade toho budes mat po zlozeni testu platnu vyhlasku. Pozor vsak, ak chces ist pracovat do zahranicia na zaklade ZL budes potrebovat § 23.
mayo44
29.08.14,16:58
Ahoj. Dakujem za odpoved. Nemal som elektrotechnicke predmety ziadne... Ale ako pises ze si mozem urobit vyucny list tk to musim odchodit tri roky skoly. To je vela. Ja pracujem v zahranicni a najlepsie by sa mi hodil nejaky rychlokurz. Ale ako vidim nic take nie je.
lapejko
29.08.14,18:17
len pre príklad, syn práve nedávno zmaturoval na elektrotechnickej škole po štyroch rokoch a obhájil vyhlášku č. 21, 22 a 23 môže riešiť postupne po rokoch praxe...našťastie:D
PeZatur
09.07.15,11:34
Elektrikárom, alebo elektrotechnikom sa môže stať i osoba, ktorá má akékoľvek stredoškolské vzdelanie (vyučný list, maturitné vysvedčenie - USO alebo gymnázium) ak absolvuje akreditovaný vzdelávací program Elektrotechnické minimum. Takéto vzdelávanie absolvoval jeden môj kolega a už má osvedčenie § 21 - elektrotechnik a po roku praxe môže získať osvedčenie § 22 - samostatný elektrotechnik a môže získať žívnostenské oprávnenie pre viazané živnosti. Tiež môže získať živnostenské oprávnenie pre remeselné živnosti. Podrobnosti sú uvedené na stránke www.markab.sk (http://www.markab.sk) . Uvedený akreditovaný vzdelávací program je časovo plánovaný na tri mesiace a potom následuje skúška.
Peter Zaturčan
kn-alka
09.07.15,12:42
reaguješ na rok starú tému
frzanony
17.08.15,07:37
Doporučujem Ti obrátiť sa na OPO-oprávnená právnická osoba a za 5 minút Ti všetko vysvetlia. V Košiciach je Technická inšpekcia i TUV Slovakia, v Prešove E.I.C. Všetko nájdeš na internete.
d3t0x
01.06.16,09:03
Sice reaguje na rok staru temu, ale to neznamena, ze rovnake informacie nebude potrebovat neskor aj niekto iny (napr. Mne to pomohlo...)